טיים אאוט timeout

עשרה ספרי חורף מומלצים

תמיד כיף לקרוא על גיבורים שנאבקים בגשם ובקור כשאתם מצטנפים מתחת לשמיכה בביתכם המחומם. יובל אביבי מגיש עשר הצעות לספרים חורפיים, שהולכים טוב עם מפזר חום

 • 1

  יומן חורף – פול אוסטר

  טוב, לא ממש חורף, אלא חורף חיינו. כלומר, חורף חייו של אוסטר המזדקן, שרגע לפני הסוף הבלתי נמנע חוזר אחורה ובוחן את חייו. כדרכם של זכרונות כתובים היטב, אוסטר מצליח להיות מרגש, עצוב ושמח, באופן שמפריח מבין דפי הספר רוח קפואה ואפורה.

   

 • 2

  שיר של אש ושל קרח – ג'ורג' ר.ר. מרטין

  כן, ברור שכולכם מכירים את המשפט "winter is coming", וברור שכולכם לא רק הסתפקתם בסדרת הטלוויזיה אלא ממש קראם את הספרים. החורף בעולם הבידיוני שיצר מרטין נמשך הרבה יותר מכמה חודשים (שלושה ימים בגרסה התל אביבית) כך שבמזרח התיכון העלילה שלו אף מופרכת יותר ממה שהיא.

   

 • 3

  יוצאים לגנוב סוסים – פר פטרסון

  בחורף של תום המילניום השני יושב גיבור הספר בבקתה מבודדת, מוקפת בשלג, בקרח ובשקט מוחלט ועבה, ונזכר בקיץ אחד ומכונן בילדותו. הפער בין שתי עונות השנה האלו מהמם: החורף הקפוא והאפור הוא נחמה גדולה, ואילו הקיץ הזה, חופשה נדירה שחומקת מבין האצבעות, דווקא הוא טרגי.
 • 4

  ימים של חורף – איתמר זהר

  ספר יפה שקצת אבד בסחרחרת המו"לות הישראלית, ולא בצדק. שבעה ימים חורפיים של אלמן מבוגר הרואה באופק את הסוף המתקרב של חייו ונואש לעשות תיקון עצמי. שבעת ימי הבריאה מחדש האלה הם מקרה קיצון של חיי האדם באשר הם, המתארים ברגישות דייקנית את מה שמתחולל בנפש של רובנו.
 • 5

  האריה, המכשפה וארון הבגדים – קלייב סטפלס לואיס

  הראשון בסדרת ספרי נרניה משליך לעולם הפנטזיה את הילדים המבוהלים ממאורעות מלחמת העולם השניה. בעולם המציאות מתחוללת מלחמה שנדמה שתמשיך לנצח, ואילו בנרניה שבתוך ארון הבגדים שורר חורף בלתי נגמר. אלא שהצדק, האמת והנצרות יהיו כלים שימושיים שבעזרתם יצילו הילדים את העולם ויזכו לקצת נחמה. איימן!
 • 6

  קדחת לבנה – יאצק הוגו-באדר

  דו"ח מצמרר על רוסיה האחרת שמתגלה במסע ממוסקבה דרך סיביר עד לחוף ים יפן: רוסיה קפואה, נחשלת, עניה ומיואשת, שבה קילומטרים על קילומטרים לכל כיוון שכל מה שיש בהם זה מזג אוויר שלא אמור לאפשר חיים. ובאמת, אלה שחיים שם נראים כמו זומבים, מתים מהלכים, ובסוף הספר כל המדינה הזו תראה לכם כמו מת-מהלך, ותרגישו קצת יותר טוב עם החורף 20 מעלות שלכם.
 • 7

  שלג – אורהאן פאמוק

  החורף של פאמוק הוא האיסלם הקיצוני, שכמו השלג האינסופי בעיירה קארס מאיים להקפיא ולשתק כל דבר טוב שאי פעם היה בטורקיה. אל תכעסו על היעדר הרב-תרבותיות – זה פאמוק אמר, לא אנחנו. הקיצוניות הדתית וצרות המחשבה שולטים בעיירה, והדכאון חוגג. מזל שזה הדכאון של מישהו אחר.
 • 8

  הניצוץ – סטיבן קינג

  החורף כאן, במלון מבודד בקולורדו שאליו מגיע ג'ק תורנס עם משפחתו, הוא רק סמל לטירוף המוחלט שמקנן בכל אחד מאיתנו. רק תנו ליצר את התנאים המתאימים וכל השדים יפרצו החוצה ויהפכו חיי משפחה תקינים יחסית לסיוט מוחלט.
 • 9

  חוש השלג של העלמה סמילה – פטר הוג

  לשלג בספר הזה יש חיים משלו, נפש משלו, רצונות משלו, ויש מי שיודע לדבר איתו. החורף כאן הוא ישות בפני עצמה, שצריך לתקשר איתה ולהבין אותה כדי להגיע לפתרון. החורף תמיד מסמל את השגעון, את הקיצוניות, את האפלה, והמתח בספר הזה מסווה אנלוגיה מורכבות לצורך לגעת במקומות האלה כדי להכיר את עצמך.
 • 10

  שרמן בחורף – אמנון דנקנר

  חקירה אפלה וקרה של חטיפת ילדה בצפון הארץ מתגלה בידיים של אמנון דנקנר כפלטפורמה להוצאת הישראליות הפרברית המשונה, הסוטה והטווין-פיקסית מהארון. גם כאן, החורף הוא סמל לטירוף שאנחנו נתקשים להסתיר, והאמת היא שסוף הספר לא ממש משנה כי הדרך אליו משעשת ומטרידה, כמו שרק דנקנר יכול להיות.

   

   

   

  אל תפספסו גם את פסקול החורף שהכנו לכם

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0