טיים אאוט timeout

רוקדים בבירה

| מאת: שיר שושן

שבוע המחול הבינלאומי בירושלים נפתח היום בפעם השמינית. הנה הדברים שלא כדאי לפספס

מתוך המופע Sababa, שישתתף בתחרות הכוריאוגרפיה. צילום: אנדרז' הז'ז'

שבוע המחול הבינלאומי נפתח היום (חמישי) בירושלים בפעם החמישית. עיר הבירה תוצף בשבוע הקרוב ברקדנים וכוריאוגרפים מהארץ ומהעולם, בעשרות מופעים, תחרויות ותערוכות, שיתפזרו בכמה מוקדים ברחבי העיר: ז'ראר בכר, מתחם הרכבת הראשונה, מוזיאון ישראל ואולם הקרנף – אולם הבית של מחול שלם במוסררה.

מרכז מחול שלם, הבית למחול עכשווי בירושלים, הוא הגוף שאחראי על שבוע המחול מאז 2006, והתוכנית תמיד מעניינת. אז הנה כמה מרגעי השיא של השבוע המהפנט, שמתחיל היום (28.11) ויסתיים ביום רביעי (4.12), בדיוק כשיחלו אירועי החשיפה הבינלאומית למחול במרכז סוזן דלל בתל אביב.

בכורות 

בדומה לגלגוליו הקודמים של שבוע המחול, גם השנה הוא יהווה פלטפורמה לבכורות של יוצרים ישראלים מבטיחים. מתוך 80 עבודות שהוגשו למנהלים האמנותיים נבחרו שישה מופעים שינשמו את נשימתם הראשונה לעיני קהל שבוע המחול. בין היצירות שתוכלו לצפות בלידתן יהיו "אלפא ביתא" של אלעד שכטר ו"פרקטל" של ענת צדרבאום ולאו לרוס – שתי יצירות שיתקיימו בתוך אולמות התצוגה של מוזיאון ישראל, ולמעשה נוצרו במיוחד עבורם, תוך דיאלוג מרתק עם המוצגים. בכורות נוספות שייכות לנועה צוק שתציג את "ללא שם", דפה הורנצ'יק ודוד גורדון שיעלו את "ככה גם האחיינים שלי יכולים" ואמיר קולבן ולהקת קולבן דאנס שמגיעים להתארח עם טרום הבכורה שלהם של המופע "צ'ארלי מנדלבאום".

"אלפא ביתא", "פרקטל" – חמישי ה-28.11, 18:00, מוזיאון ישראל

"ללא שם", "ככה גם האחיינים שלי יכולים" – ראשון ה-1.12, 20:30, אולם הקרנף, מוסררה

"צ'ארלי מנדלבאום" רביעי ה-4.12 , 12:00, ז'ראר בכר

סדנאות ילדים במתחם התחנה הראשונה. צילום: עפרה אידל

סדנאות ילדים במתחם הרכבת הראשונה. צילום: עפרה אידל

תחרות הכוריאוגרפיה 

בפעם הראשונה תתקיים במסגרת שבוע המחול התחרות הבינלאומית לכוריאוגרפיה. לאחר שפורסם קול קורא לכל מרכזי המחול הנחשבים בעולם, הוקמה ועדה אמנותית שבחרה שמונה יצירות מתוך המאות שהגיעו לידיה. כוריאוגרפיות מהונגריה, פולין, גרמניה, בלגיה, יפן וישראל יתחרו ביניהם על שלושה פרסים כספיים, בתחרות בת שני שלבים. במעמד גמר התחרות, אליו יעלו ארבע יצירות, ישפוט פאנל של ארבעה שופטים מחו"ל, אנשי מפתח בתעשיית המחול העולמית, שהוזמנו במיוחד על ידי הפסטיבל. כל מופעי התחרות פתוחים לקהל הרחב על בסיס מקום פנוי.

חצי הגמר: יום שישי ה-29.11, החל מ- 11:00, אולם הקרנף, מוסררה; גמר: יום שבת ה-30.11, החל מ-20:30, אולם הקרנף, מוסררה

Oscula

פרויקט Oscula שיתמקם למשך שבוע המחול במתחם התחנה, יציג מופע פרפורמנס ותערוכה הדנים במושג הנשיקה. המופע יתמקד בפעולה הפרפורמטיבית של נשיקה בין גבר לאישה, שפועלים במרחב מבלי לנתק שפתיים זה מזו. אל המרחב האינטימי שפתוח לצפייה של הקהל הרחב יוזמנו אמני קרקס, מחול, פרפורמנס ותיאטרון, כדי לחקור את הדרכים השונות להתנשק, ואת תגובת הצופים לאקט ולפלישתו למרחב הציבורי.

במהלך כל שבוע המחול, 10:00 – 22:00, מתחם תחנת הרכבת הראשונה

מתוך Fail better של אורי שפיר, שיציג בגמר תחרות הכוריאוגרפיה. צילום: גדי דגון

מתוך Fail better של אורי שפיר, שיציג בגמר תחרות הכוריאוגרפיה. צילום: גדי דגון

מתחם הרכבת הראשונה

במתחם גלריסטי ובתוך אוהל עצום מימדים שהוקמו במיוחד עבור שבוע המחול במתחם הרכבת הראשונה, ייפתחו אירועי הפסטיבל עם השקה של הגלריה והקרנת סרטי וידאו ומחול מבית היוצר של מחול שלם. את אי הסטנדרטיות של המתחם ינצלו בפסטיבל לאירוע אינטימי ומיוחד עם הקהל, מופע Unplugged, ומופע מחול בוטו מהרי האנדים מאת סוסנה ריאס, יוצרת המגיעה מאקוודור. בנוסף יתקיים במקום פרויקט בשם "התחנה רוקדת", שיתוף פעולה מיוחד עם רקדני האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים אשר יופיעו עם "2280 ליטרים" מאת נטע פולברמכר, ויצירות נוספות.

יום חמישי ה-28.11, מתחם תחנת הרכבת הראשונה

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0