שידורי התעמולה חזרו לטלוויזיה והכוכב שלהם הוא מנחם בגין

ביבי נגד מרצ, אורן חזן נגד ביבי, גל הירש נגד אישה תמימה וכולם נגד גנץ ולפיד. המפלגות נאבקות על תשומת הלב שלכם עם נוסטלגיה, הפחדות, מלא פוטושופ וכמה רגעים מטורללים ממש

חבר'ה בואו נרגע ומהר (צילום מסך משידורי התעמולה)
חבר'ה בואו נרגע ומהר (צילום מסך משידורי התעמולה)
26 במרץ 2019

פעם תעמולת בחירות הייתה דבר פשוט – שדות ירוקים, מוזיקה מעוררת השראה, המועמד המחויך מתחבק עם באסטיונרים בשוק, ג'ינגל, סוף. מאז הציבור התרגל והתחבולות הישנות כבר לא עובדות, אז צריך לעבוד יותר מתוחכם. רגע, אמרתי מתוחכם? התכוונתי שצריך להפגיז לכולם את החושים באינטנסיביות מטורפת עם רעש, צבעים, כותרות מתחלפות וצלילים מעצבנים. אחוז לא מבוטל משידורי התעמולה של בחירות 2019 נראה כמו ניסיון להפנט את ציבור הצופים או סתם לגרום לו לכסות עיניים ולברוח לחדר אחר. לא מסוגלים להתמודד עם רכבת ההרים הזאת? אנחנו כאן בשבילכם. רק אל תשכחו לשים "טא" בקלפי.

עשו לעצמכם צמרמורת

הדבר הראשון שהצופה האומלל ראה בלקט התעמולה הראשון הוא הטרלה של אורן חזן ומפלגתו צומת. על רקע צילום של בני גנץ קולו של חזן מברבר על איך השמאל הורס את המדינה, אבל אז יש טוויסט – הליכוד הוא בעצם השמאל (מה). באפקט מקריפ מאין כמוהו הפרצוף של גנץ הופך לזה של נתניהו (מה???) ואז לזה של אורן חזן (מההההה????), ואז חזן מתחיל למנות את כל ההישגים המרשימים שהוא המציא לעצמו, כמו "גירוש" של זועבי מהכנסת, לסיום הוא משאיל את סלוגן ה"ימין. חזק" של הליכוד. התחלה הולמת למערכת בחירות די אידיוטית.

אאאאאאאעעעעעע (צילום מסך משידורי התעמולה)
אאאאאאאעעעעעע (צילום מסך משידורי התעמולה)

אוקיי, מלחיץ, עכשיו נראה תעמולה אמיתית? לא ולא. המפלגה השנייה במקבץ היא הפיראטים, עם קמפיין מינימליסטי יותר מהבית של מרי קונדו. על מסך שחור מופיע משפט יחיד באותיות לבנות: "כל אחד יקבל את המגיע לו". אחרי כשלוש שעות של זה, מופיעה מילה נוספת – אמן. את הקסם הזה משלים שיר קטן וספק מאולתר, זוג גולגלות פיראטים וממוגדרות עם עניבה ופפיון, עם רקע שחור אבל לא באותו גוון כמו שאר הרקע השחור. אתם מפלגת האינטרנט, אולי תלמדו באינטרנט הזה שלכם איך משתמשים בצייר?

ולנו יש סייבר

הליכוד כאן והם רוצים שתדעו, קודם כל, שטראמפ אוהב אותם. כאילו, הוא אוהב את נתניהו. אחר כך הם רוצים שתדעו שישראל היא מעצמת אנרגיה שחווה את העשור הטוב בתולדותיה ונהנית מ"פריחה מדינית חסרת תקדים". בכללי הכל פה מהמם ותגידו תודה. אה, ואל תצביעו לגנץ ולפיד, הם מסוכנים ומפחידים. אה, ואל תצביעו לגנץ ולפיד, הם מסוכנים ומפחידים. אה, ואל תצביעו לגנץ ולפיד, הם מסוכנים ומפחידים. להגיד את זה עוד פעם או שהבנתם את העיקרון? אנחנו נגיד עוד פעם.

אחרי שסיכמנו שביבי מדהים, מי עוד נמצא ברשימת הליכוד? לא ידוע. כנראה סיעת יחיד.

בתמונה – לא חבר כנסת ממפלגת הליכוד (צילום מסך משידורי התעמולה)
בתמונה – לא חבר כנסת ממפלגת הליכוד (צילום מסך משידורי התעמולה)

בוגי, תעשה קפה, בחייאת

מה כחול לבן רוצים שתדעו עליהם? שהם סתם חבר'ה מדליקים שאוהבים לשבת ביחד, להסתכל אחד על השני ולפטפט על אחדות ועל איזה גרוע ביבי. סבבה, רק למה הפרלמנט הזה מצולם באינסוף גוונים של אפור?

קפה שחור בחדר עם צל מוגזם עם האחים! (צילום מסך משידורי התעמולה)
קפה שחור בחדר עם צל מוגזם עם האחים! (צילום מסך משידורי התעמולה)

יש גם קמפיינים טובים

אחד הרגעים החזקים במקבץ הראשון היה התשדיר של חד"ש-תע"ל, עם פורטרטים יפים של אנשים ממגזרים שונים על רקע אמירות מסיתות וקשות של אנשי ימין, לרבות "הערבים נוהרים". הימין החדש עשו כמעט את אותו הדבר רק עם שמאלנים שמטנפים על איילת שקד, וזה היה פחות אפקטיבי אבל עדיין יותר טוב מרוב השיעמומונים במקבץ.

אך המפלגה המצטיינת היא דווקא כולנו, שהלכה על קו נקי, נגיש וחיובי. כחלון מסתכל לצופה בעיניים כל הזמן, מצהיר שבזמן שכולם "הולכים פה מכות שבועיים" הוא ידבר על מה שחשוב, ואז אשכרה עושה את זה. לא בטוח שזה ישכנע אתכם להצביע לכחלון, אבל אתם תשמחו לשבת איתו לבירה.

פיקאצ'ו, אני בוחר בך (צילום מסך משידורי התעמולה)
פיקאצ'ו, אני בוחר בך (צילום מסך משידורי התעמולה)

גבאי? זה אתה?

אחרי שהליכוד נכנסו בגנץ ולפיד וליברמן נכנס בגנץ ולפיד, הגיע תורה של מפלגת העבודה להיכנס בגנץ ולפיד. אבל רגע, עוד לא. מתחילים עם מוזיקה מרגשת, צילומים יפים של חברי המפלגה על רקע לבן, כיפת ברזל, בתי חולים, יוקר המחייה, סתיו שפיר שמבטיחה לפעול כדי ש"הילדים שלנו לא יברחו לברלין", שלי יחימוביץ' מרימה לגייז. האווירה האופטימית הזו מסתיים בתמונות מחייכות של חברי המפלגה ושל משהו שנראה כמו אבי גבאי אחרי שנשך אותו פוטושופ רדיואקטיבי. טל רוסו לא משתתף בתשדיר אז נתנו לו אחד משלו. ברור הוא  לובש יוניקלו בתשדיר. מה אנחנו, ג'ובניקים?

מצאנו מנהיג שיאחד את הימין והשמאל

מה משותף לכולנו, המפלגה של כחלון שמגדירה את עצמה "ימין מתון", ולמרצ בראשות תמר זנדברג? מנחם בגין, מסתבר. דמותו הממושקפת מופיעה לצד כחלון במודעות של המפלגה וגם בתשדיר. ומרצ? הדבר הראשון שאנחנו שומעים מהם בתשדירים השנה הוא נאום "יש קשיים בשלום" של בגין. זיכרון מתוק מהימים שבהם גם הימין השתמש במילת הש' המפחידה. בעבודה העדיפו להיזכר בדוד בן גוריון. כאלה היפסטרים.

אגב מרצ

תמר זנדברג מקבלת סרטון הפחדה משלה מטעם הליכוד, שבו היא מוצגת כמפחידה וסהרורית שמדברת עם מכחישי שואה ומצולמת בשחור לבן אמאלה מפחיד. הסיבה שזנדברג מקבלת תשדיר צ'יבטים משלה היא לא שביבי חושש שהיא תגנוב ממנו קולות, אלא כי היא "שרה בממשלת גנץ-לפיד" הדמיונית והמפחידה, עם כל האנשים המוזרים האלה שיוצאים נגד חוק הלאום ומגדירים את עצמם "אנשי שמאל", גוועלד. בסרטון אחר של הליכוד רואים את ביבי רב עם זהבה גלאון בישיבה כלשהי בכנסת. תכל'ס, יחסי ציבור יותר טובים למרצ מהקמפיין שהם עשו לעצמם עד עכשיו.

היי, זוכרים שליברמן קיים?

סיטקום על מחבלים שמתפננים בכלא? לא, זה הקמפיין של ישראל ביתנו! חבורה של מחבלים צעירים ונאים יושבים להם בכיף בתא כלא, מדברים על התואר שהם עושים, מציעים להצביע לגנץ כי "הוא נראה טוב" ונבהלים כששומעים את השם ליברמן כי הוא "משוגע" ויוציא אותם להורג על שטויות (מסר חתרני מהקופרייטר? ייתכן). אשמח לצפות בהמשך עלילותיהם של המחבלים השובבים, שמעתי שבפרק הבא הם מארגנים טורניר כדור ים בחצר.

גם ליברמן עצמו מופיע קצת בתשדירים, שוב מבטיח להוציא להורג מחבלים ולהכריח חברי כנסת להצהיר נאמנות כאילו השנה היא 2009 או משהו. חוץ מזה, הוא נראה כאילו הוא לא ישן לילה שלם מאז מלחמת לבנון השנייה.

המחבלים החמודים בעולם (צילום מסך משידורי התעמולה)
המחבלים החמודים בעולם (צילום מסך משידורי התעמולה)

אמאלה, אחוז החסימה!

איך מתמודדים הידיעה שהמפלגה שלך היא במקרה הטוב קטנה ובמקרה היותר סביר תישאר בחוץ? דרך אחת היא לבחור מטרה קטנה יחסית ולקפוץ עליה עם בכל הכוח. זה מה שגשר עושה – היא מיקדה את הקמפיין שלה במערכת הבריאות הקורסת, עם התמקדות בכך ש-5000 איש מתים בשנה מ"זיהום נרכש". ספציפי? בטח, אבל לא יותר מההתקמדות המוזרה של גל הירש ממפלגת מגן בתיקים. ההיגיון הוא כזה: א. "פתחו לו תיק". ב. הוא רוצה התיק לביטחון הפנים. תערבבו ומה יצא? גל הירש חופר לאישה תמימה בחנות תיקים. כן.

אוקיי אני לא אוהבת תיקים יותר (צילום מסך משידורי התעמולה)
אוקיי אני לא אוהבת תיקים יותר (צילום מסך משידורי התעמולה)

אפשר גם לקחת את חרדת אחוז החסימה עוד יותר רחוק. מפלגת ישר, מפלגת ביזאר שאחראית לשלטים עם הפוליטיקאים והאצבע המשולשת ובאופן כללים נראים כמו מתיחה, מתעקשת שאחוז החסימה לא יכול "לחסום לכם את העתיד" או "לחסום לכם את החשיבה". אוקיי סבבה כולה שאלתי מה השעה תעזוב אותי. ולא, זה עדיין לא השיא – השיא זה מפלגת מגן, שוב, הפעם עם בנאדם שאומר שגילו אצלו סרטן אבל הוא ניצל אז גם גל הירש יכול להגיע לכנסת. זה ייתכן, זה אפשרי, כל עוד הולכים לקנות תיקים.

פינת הביזאר

שני בני נוער רוקדים לצלילי התקווה ואז הם נהיים זקנים וישראל שולחת איש מלחיץ להתנקש בחייהם. כן, זה קרה, ואתם יכולים להודות למפלגת אחריות למייסדים שחשפה את כל האמת על השערורייה הזו.

מקום שני – עוד פעם מפלגת ישר, הפעם עם סרטון מוזר שמשווה את יאיר לפיד לדוש שחיזר אחרייך ואז לא התקשר ארבע שנים אחרי ששכבתם.

פוטושופ מרשים כמעט כמו של מפלגת הפיראטים (צילום מסך משידורי התעמולה)
פוטושופ מרשים כמעט כמו של מפלגת הפיראטים (צילום מסך משידורי התעמולה)

ציון לשבח – התמונה היפה הזאת מתוך הקמפיין של ש"ס:

לא נכנע ללחץ חברתי (צילום מסך משידורי התעמולה)
לא נכנע ללחץ חברתי (צילום מסך משידורי התעמולה)