תתביישו לכם, אתם שם בפריים טיים, שמפזזים ומבשלים. פשוט תתביישו

אני רואה אתכם עושים בידור להמונים, שרים ומבשלים ולא זועקים עבור הקולגות שהתרסקו. יכולתם לבקש להחשיך את המסך רק לדקה, אבל אתם מנותקים. אסתי זקהיים בטור מיוחד

"לא נפסיק לשיר" 2020
"לא נפסיק לשיר" 2020

תחשיכו כדי להזדהות.

כן, כן. אתם שם בפריים טיים. איך אתם לא בחזית המחאה? איך אתם לא עוצרים לרגע ומדברים סולידריות? איך תסתכלו לקולגות שלכם בעיניים? ומה תגידו? "שתקנו כי פחדנו"? "שתקנו כי אנחנו ברי המזל היינו עיוורים למצוקה שלכם"? איך אתם לא מתייצבים מאחורי אנשי הסאונד, התאורה, פועלי הבמה, נהגי ההסעות? בזכות העבודה הקשה שלהם אתם מרוויחים את כל הכסף והתהילה. בסדרה הבאה שתצלמו תוכלו להסתכל להם בעיניים? לשחקנים בתפקידים המשניים, אלו שלא עובדים כבר חודשיים כי הכל בבת אחת נעצר, להם תסתכלו בעיניים?

מחאת מוסדות התרבות (צילום: שלומי יוסף)
מחאת מוסדות התרבות (צילום: שלומי יוסף)

אני רואה אתכם מפזזים בטלוויזיה, שרים, רוקדים, מצחיקים, מבשלים. עושים בידור להמונים, ארץ נהדרת. פאנלים של סאטיריקנים. מספקים את רצון העם בשעשועים. יושבים במושב לצים. מקבלים שכר עבור עוד יום צילומים. ולא צועקים את זעקתם של חבריכם למקצוע. אני לא רואה אתכם באולפנים, על הבמות בהפגנות, זועקים את מחאת האחים והחברים שלכם למקצוע. עשרות אלפי אנשי בידור, מסעדנים, אנשי חיי הלילה, מתרסקים, פושטים את הרגל, נאבקים בכל דרך רק כדי לשרוד.

ההצלחה עיוורה אתכם, אתם פשוט מנותקים, כמו נבחרי העם, עסוקים רק בעצמכם. ברייטינג של עצמכם. אתם לא יודעים שאתם הבאים בתור?

יכולתם לבקש להחשיך. לדקה. לשתיים. חס וחלילה לא להרוס ולגרום להפסד כלכלי לזכיין. החשכה של דקה עם שקופית. לומר: אנחנו סולידריים עם היצירה הישראלית, עם היוצרים, עם פועלי התרבות, עם 150 אלף איש שהיו הראשונים שנפגעו והאחרונים שיחזרו לעבוד. אז אולי לארגן אירוע התרמה למען הקולגות – גדול עליכם. אבל יכולתם להתראיין באיזה פאנל טלוויזיוני, להעמיד במקום פקיד אדיש, לתת בראש לאיזה שר. לספר על המצוקה האמיתית של חבריכם שיצאו לחל"ת ואין לדעת מתי יחזרו. ומתי יחזור הקהל.

איל שני ב"ישראל מבשלת יחד" (צילום מסך)
איל שני ב"ישראל מבשלת יחד" (צילום מסך)

יכולתם להחשיך את המסך. רק לדקה. כן, כן, אתם הזכיינים, אנשי הערוצים, אנשי האולפנים. איפה אתם? אנחנו קוראים לכם לזעוק איתנו. כי אם לא נחזור להצטלם, לא יהיה לכם מה לשדר עוד כמה חודשים. לא יהיו סרטים חדשים ולא סדרות חדשות. לא יהיו מסעדות ולא ברים. אם לא יהיו לכם שפים, איך תעשו עוד ריאליטי של אוכל?
יש לכם כוח, השפעה, אבל אתם שכחתם, נוח לכם לעצום את העיניים, לכסות את האוזניים. ואנשים מקשיבים לכם. אז תדברו. לכל אחד ואחת מכם יש לפחות עשרה חברים שלא עובדים. א/נשים במצוקה אמיתית.

בחדרי החזרות, באולפנים ועל הבמות חשוך עכשיו. תחשיכו כדי להזדהות או… תתביישו לכם.