אבדות ומציאות: אפליקציית ניווט חדשה לדיזנגוף סנטר

אנשי דיזנגוף סנטר השיקו אפליקציית ניווט שאמורה להפוך את ההתמצאות במבוך לקלה בהרבה. שלחנו את עודד כרמלי, שבקושי את עצמו הוא מצליח למצוא, לנסות אותה

2 ביולי 2014

דיזנגוף סנטר! גם אני הייתי מילדי הסנטר – ספיר סנטר, כפר סבא. בהתחלה הייתי אימו, אחר כך הייתי בלאקר, בסוף חברתי לחבורה הקשוחה בעיר: נוער מרצ. כשרק עברתי לתל אביב וחבר הציע לי להיפגש בסנטר, מחיתי שהסנטר הוא קניון ותל אביבים כמוני לא הולכים לקניון. "מה פתאום קניון", אמר החבר התל אביבי שלי, "דיזנגוף סנטר זה סנטר". מש"ל.

אבל יש בעיה אחת בדיזנגוף סנטר: אין לו סנטר. להתמצא בדיזנגוף סנטר זה כמו להיות פטרייה במבוך עם קוביית סוכר, רק שבסוכר יש טיפת אסיד ולך אין נבגים. לכן שמחתי ללכת להשקת EasyDizi, אפליקציית הניווט החדשה של דיזנגוף סנטר. ההשקה נערכת בגאלהסטייל, בניין B, קומה 2. מאחר שאין אפליקציית ניווט למציאת השקת אפליקציית הניווט, אני משתמש באפליקציית הניווט הבודהיסטית שלי. אני נכנס בשער 7 ומנקה את המוח ממחשבות. אני חושב על בודהה מתחת לעץ. אני חושב על אושוויץ בירנקאו. אני חושב על שני ברווזים, אחד מהם גייז. עכשיו, כשאני בטלן דהרמה, אני מנסה לחשוב איפה הייתי אם הייתי אפליקציית ניווט. אני נכנס לתודעה של אפליקציית הניווט. אני נהיה אפליקציית הניווט. זה לא עוזר. איכשהו אני מוצא את עצמי בקולנוע לב.

בסופו של דבר אני מוצא את הגאלהסטייל באמצעות אפליקציית הניווט השנייה שלי, HameshorerHameshnorer, שמובילה אותי היישר לחיקם האוהב של בורקסים וקולה חינם. ארוחת בוקר של אלופים (בצה"ל). מסביב לבופה הנחמד הנהלת הסנטר נרגשת למדי. אחד הבעלים של הסנטר מדבר בשי"ן שורקת, ואני נחנק מצחוק ובורקס בכל פעם שהוא אומר "שנטר". איתי, מנהל קשרי הלקוחות, מסביר שהם עוקבים אחרי הבדיחות שרצות על הסנטר ברשתות החברתיות, וכבר שנים מחפשים פתרון לאדריכלות "המעניינת" של המקום.

"סליחה, איפה פה המקדונלדס?" עבודה של מ.ק. אשר
"סליחה, איפה פה המקדונלדס?" עבודה של מ.ק. אשר

דיזנגוף סנטר, למי שלא יודע, הושק ב־1977 ונבנה לפי הדגם המקורי של הצוללת הצהובה מהסרט של הביטלס. פלאטו שרון קיבל את ההשראה לקניון הראשון בישראל משלטונות החוק בצרפת, שרדפו אחריו על העלמות מס. שרון קיווה להתחבא בחדק הפיל של גשר הפיל, אבל אותר לבסוף על ידי צמד הבלשים שאגי וסקובי דו. כשיצא מהפיל בידיים מורמות אמר לסקובי את המשפט המפורסם: "מה אתה עשית בשביל סנטר?".

אחרי מצגת פאוארפוינט קצרה, העיתונאים בהשקה מקבלים מכשירי אנדרואיד (גרסת האייפון תושלם רק עוד כמה חודשים) ויוצאים למשימת ניווט. EasyDizi – האפליקציה הראשונה של חברת הסטארט־אפ Shimeba (הכינוי שניתן באתרי פורנו לאמבה שעברה ניתוח לשינוי מין) – נראית כמו Waze, ואני נראה בה כמו כלבלב סגול – מחווה ברורה למור"ק של סקובי. אני מחפש את דוכן "עולם הירחונים של ג'ו" ויוצא בעקבותיו עם חוטמי הרטוב.

איתי, שמלווה אותי במשימה, מספר לי על הקושי הטכנולוגי בפיתוח אפליקציית ניווט לקניון שמורכב משני בניינים נפרדים בני שבע קומות המחוברים בארבעה גשרים, שני מעברים תת קרקעיים, סולמות, נחשים והלשון של מיילי סיירוס. האפליקציה כותבת לי לרדת קומה אחת ויורדת איתי במדרגות. בקומה למטה אנחנו מתנגשים חזיתית בבעלים של קניון אחר, שגם הוא בא לבדוק את האפליקציה החדשה ולא מסתכל לאן הוא הולך.

את דוכן הירחונים אני מוצא די בקלות ועובר לחפש את בּוּלֵי רומנו, כי אני חייב בולים בדחיפות. האפליקציה יודעת לחפש חנויות לפי קטגוריות או לפי חיפוש חופשי, אבל היא לא יודעת שאת הדרגנוע בדיוק חסמו עם שני פחי אשפה לצורכי ניקיון. איתי הנבוך אומר שזה עניין של כמה דקות לפני שהדרגנוע ישוב לעבוד. חוץ מזה, האפליקציה עובדת סבבה. כל הניווטים מסתיימים בהצלחה וכל הכלבלבים שבים למלונותיהם בשלום. עכשיו רק נשאר לפתוח את דף הפייסבוק בורקסים בסנטר.