אסון מהלך: איך הפכה איימי שומר מהבטחה ענקית לדודה מביכה?

איימי שומר פרצה לעולם הקומדיה רק לפני שלוש שנים, אך מאז היא מסתבכת בשערוריות ומחרבת לעצמה את התדמית הביקורתית. הסרט החדש שלה הולך באותה הדרך בדיוק

איימי שומר ב"מרגישה פצצה"
איימי שומר ב"מרגישה פצצה"
18 באפריל 2018

בשנת 2015 איימי שומר הייתה הדבר הגדול הבא. הקומדיה הרומנטית החמודה "אסון מהלך", בכיכובה ועל פי התסריט שכתבה, הפכה ללהיט, "בתוך איימי שומר" זכתה באמי ובמיליוני צפיות ביוטיוב והוצאת ספרים חתמה על הסכם מפנק להוצאת האוטוביוגרפיה שלה. בשנת 2018 איימי שומר מככבת בסרט על אישה חסרת ביטחון שמבינה שהיא יפה בדיוק כמו שהיא באמת. מה? איימי שומר? אותה איימי שומר שפירקה לגורמים והגחיכה את הציפיות המגדריות בחברה ואת הקלישאות התרבותיות שמשמרות אותם? תוך שלוש שנים היא הפכה לבלן מ"קטנטנות"?

לסרט החדש בכיכובה של שומר קוראים בעברית "מרגישה פצצה", והוא נראה כמו מערכון שיצא משליטה. בסרט שכתבו וביימו התסריטאים של "המדריך לסינגלס" ו"הוא פשוט לא בקטע שלך", שומר היא רנה, אישה חסרת ביטחון שהופכת בן רגע מברווזון לברבורה. כלומר, היא נופלת בספינינג, חוטפת מכה בראש, וכשהיא מתעוררת היא נראית אותו הדבר בדיוק אבל משוכנעת שקרה לה נס ועכשיו היא יפהפייה. נראה שאף אחד לא מוטרד מהשינוי ההתנהגותי/התקף המאניה הפתאומי הזה, להפך – רנה סוף סוף חיה את החיים במלואם, מתחילה עם בחורים, שוקלת קריירה בדוגמנות, משתתפת בתחרות החולצה הרטובה וכו'. מתברר שכל מה שצריך כדי לאהוב את עצמך זה להתחיל ספונטנית לאהוב את עצמך, והעולם ישתכנע בקלות. יותר אמריקאי מזה ונשתגע.

עוד כתבות מעניינות:
הוליווד עדיין לא סובלת נשים שמנות
איימי שומר מובילה מהפכה פמיניסטית דרך הקומדיה
הסרטים הכי טובים שמגיעים לקולנוע בקרוב

הסרט יגיע לאקרנים רק השבוע אבל עורר גל מיידי של ביקורת עוד לפני הקרנת הבכורה. טוויטר נמלא בציוצים כועסים על "עוד סרט שבו אישה מלאה מוצגת כלא יפה", על "הצגה של אישה שאוהבת את עצמה כרעיון מצחיק ומופרך" ועל העובדה שהשינוי המיוחל לא מגיע מכוח פנימי אלא מהתערבות חיצונית אלימה – פגיעת ראש. יותר מכל, שומר עצמה נראית פחות או יותר כמו אידיאל היופי המערבי שמחוץ להוליווד – אישה ממוצעת בגודלה, בלונדינית, בהירת עור, ללא נכויות נראות לעין ולגמרי לא שמנה או מכוערת כפי שהסרט אמור לגרום לצופים לחשוב. במסגרת קידום הסרט החדש שומר מספרת בכל פלטפורמה אפשרית על המסר החיובי והחשוב של הסרט, וכשנשאלה על הביקורת שקיבלה היא השיבה "זה בסדר, אני רגילה לזה".

ואכן, שומר נמצאת במרכזה של שערורייה כלשהי בערך מאז ש"אסון מהלך" יצא. המרכזית שבהן היא ההאשמה החוזרת בגנבת בדיחות, אבל היא גם הואשמה בגזענות, הסתבכה בעקבות סרטון מחווה ל"Formation" של ביונסה ועוררה את זעמם של מצביעי טראמפ כשדיברה נגדו ונגד מדיניות הנשק האמריקאית. גם הבחירה שלה להצטלם שוב ושוב במצבים מיניים בוטים מעוררת תגובות קשות, מבודי שיימינג עד האשמה שהיא משחקת לידי הפטריארכיה. המחווה הבוטה והמינית שלה ל"מלחמת הכוכבים" עוררה כל כך הרבה תשומת לב שדיסני ולוקאס פילם פרסמו ציוצי התנערות רשמית ממנה.

לאחרונה היא הגיבה לחשיפה כי קומיקאים גברים קיבלו כמעט פי שניים יותר ממנה על ספיישל סטנדאפ של נטפליקס והצהירה שהיא אמנם מאמינה בתשלום זהה לנשים וגברים, אבל "לא מאמינה שמגיע לי אותו התשלום כמו לכריס רוק ודייב שאפל". כל זאת ככיתוב מתחת לתמונת עירום באינסטגרם.

הרבה קומיקאים מסתבכים בשערוריות, אבל שומר מגיעה לכותרות בעיקר בגללן. הסיבה המתבקשת לכך היא העובדה שמדובר באישה נטולת פילטרים שאומרת ומצטלמת איך שבא לה, ובדרך כלל בא לה על וולגריות. מלבד זאת, יחסית לאישה כל כך נוכחת במדיה היא עובדת הרבה פחות מכוכבים אחרים. כשאין מערכונים חדשים לפרסם, כל שטות שהיא אומרת או עושה הופכים מיד לכותרת שמושכת המוני קוראים.

ואת כל זה, אם להאמין לבנג'מין לי מהגרדיאן, אפשר היה לחזות מראש. כבר ב־2015 הוא לקח את תפקיד החמוץ וניבא בצורה מדויקת למדי את הסיפור כולו. לטענתו, החומרים של שומר תמיד התבססו על האישיות שלה ועל חייה הפרטיים – חוסר ביטחון, המרדף הכושל אחרי ההצלחה – דברים שמאבדים נפח כשיש לך סרט מצליח ופרס אמי ביד. המלכוד יצר דמות מעוררת הזדהות ואהובה שהוליווד לא ממש יודעת מה לעשות איתה. "עכשיו שומר תקבל הצעות לתפקידים מכותבים שיציעו לה גרסה מדוללת של מה שהיא עושה הכי טוב. תראו את הקריירה הקולנועית של טינה פיי, ששום תסריט שהיא בחרה לא תאם את הכישרון שלה ככותבת", הוא כתב קצת אחרי יציאת "אסון מהלך". "אם שומר תתחיל להתפשר על התפקידים שהיא לוקחת, זה יפחית מהביקורת החדה שלה על היחס לנשים בתעשייה. אף אחד לא רוצה לראות את שומר עוברת מתפקיד הכלה לשושבינה, מספקת וואן ליינרים לטריילרים כשהזרקור מופנה למישהו אחר. איימי של הטלוויזיה לא תאשר דבר כזה". ובכן, היא אישרה, וכך הגענו ל"מרגישה פצצה".

← "מרגישה פצצה", מחמישי (19.4) בבתי הקולנוע