אלופי הוויכוחים

בקיץ האחרון חגג מועדון הדיבייט הישג מפואר כשתום מנור (22) ונועם דהאן (25) זכו במקום הראשון באליפות אירופה. התואר הנכסף מצטרף לשלוש אליפויות עולם. זהו סיפורם

מועדון הדיבייט של אוניברסיטת תל אביב
מועדון הדיבייט של אוניברסיטת תל אביב
9 בנובמבר 2017

מי שטרם זכה לראות את חברי מועדון הדיבייט של אגודת הסטודנטים בת"א בפעולה בטח יחשוב כי מדובר בפעילות אקדמית אפורה למדי, כמו שילוב של כתיבת מאמר וספוקן-וורד, אך למעשה מדובר בהופעה חיה ונושמת, בועטת ולעיתים אף מרגשת!

את הזכיה היוקרתית בגמר האחרון השיגו תום ונועם כשטענו נגד הזכות של מדינות אירופאיות הסובלות מתקיפות טרור להפעיל תקנות חירום, אשר מאפשרות לגופי הביטחון לבצע מעצרים מנהלתיים ומעקבים שפוגעים בפרטיות אזרחי המדינה. הנבחרת הישראלית טענה, שהאמצעים הללו פוגעים במיעוטים, מה שעלול להסיט חלק מהם לבצע פיגועים, ובנוסף מקשה על איסוף מודיעין. נשמע מוכר?

כדי להגיע לרמה כזאת של ביצועים, נפגשים חברי המועדון באוניברסיטה לפחות פעם בשבוע, לסדרה של אימונים מאתגרים רטורית. יצירתיות, חשיבה לוגית ועמידה מול קהל הם רק חלק מהכישורים שעליהם עובדים חברי המועדון. בחדרים סגורים, בעולם ייחודי משלהם, הם עסוקים בשליפת טיעוני בעד ונגד בזמן קצוב ובוויכוחים מהירים המזכירים סיבובים בזירת אגרוף. אלו הלוקחים עצמם בשיא הרצינות – לרוב מדובר בוותיקים שבחברי המועדון – אף מעבירים את זמנם הפנוי באימונים בבית עם מראה וסטופר. נראה שהאובססיה, יד ביד עם כשרון כמובן, היא זו שהביאה אותם לזכייה בתארים הרבים.

מועדון הדיבייט של אוניברסיטת תל אביב
מועדון הדיבייט של אוניברסיטת תל אביב

 

עמיחי אבן-חן, יו"ר מועדון הדיבייט מספר כי ישנה גאוות יחידה במועדון. וותיקי המועדון מהווים השראה לחברי המועדון הצעירים ומשרים עליהם ביטחון לקראת התחרויות הגדולות. לדבריו, באופן ייחודי למדי, המועדון מורכב מאנשים משני צדיה של האוניברסיטה: גם מהתחום הריאלי וגם מהתחום ההומאני: "מצד אחד יש סוגיות אתיות ברפואה, ומצד שני שאלות פילוסופיות על מהות החיים, שאלות על יחסים בינלאומיים ומשפט, ואפילו על רובוטיקה וטכנולוגיה".

כנראה שאם יש משהו שהישראלים באמת יודעים לעשות זה להתווכח. וכעת, עם פתיחת שנת הלימודים החדשה, אולי נמצא או נמצאת בין העוברים והשבים במסדרונות הממוזגים של הפקולטות הכוכב העולה הבא של עולם הדיבייט.