בלוגי היקר

ידוע כי כתיבת יומן אישי יכולה לסייע לבני נוער במצוקה, אבל מחקר שנעשה באוניברסיטת חיפה מצא שלכתיבה בבלוג יש יתרונות נוספים. הבלוגרים החדשים

כתיבת בלוג מסייעת לבני נוער שנמצאים במצוקה רגשית-חברתית להתמודד עם הקושי ולשפר את ההערכה העצמית שלהם, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. "הערך התרפויטי של הכתיבה, בעיקר כתיבה ביומן אישי, היה ידוע כבר בעבר. מהמחקר שלנו מתברר כי בדור הנוכחי כתיבה הבעתית באינטרנט במסגרת בלוג, יעילה אף יותר מהכתיבה הפרטית המיועדת לעיני הכותב בלבד", ציינו ד"ר מירן בוניאל-ניסים ופרופ' עזי ברק שערכו את המחקר.

לא רק הכתיבה

המחקר הנוכחי ביקש לבדוק כמה היבטים נוספים של הכתיבה: נושא הכתיבה (על אודות הקושי או בנושאים כלליים), המרחב שבו נעשית הכתיבה (באינטרנט או במחשב לעינֵי הכותב בלבד) והשפעת האינטראקטיביות בין הכותב לבין קוראים (היתכנות תגובות קוראים או חסימת האפשרות לתגובות).

כתיבה בבלוג עוזרת בהפחתת הקושי הרגשיצילום: שאטרסטוק
כתיבה בבלוג עוזרת בהפחתת הקושי הרגשי
צילום: שאטרסטוק

לשם כך אותרו 161 מתבגרים בני 17-14 בעלי קשיים רגשיים-חברתיים. המשתתפים חולקו אקראית לשישה סוגי הפעלה: בשני הסוגים הראשונים הם התבקשו לנהל בלוג אישי שיעסוק במצוקות שלהם (בהפעלה אחת הכתיבה היתה בבלוג פתוח לתגובות ובהפעלה השנייה בבלוג סגור לתגובות), בשני הסוגים האחרים המשתתפים התבקשו לנהל בלוג אישי שיעסוק בנושאים כלליים (בסוג אחד בבלוג פתוח לתגובות ובסוג השני בבלוג סגור), הפעלה נוספת היתה של משתתפים שכתבו יומן במחשב האישי ועוד הפעלה היתה של משתתפים שלא כתבו כלום ושימשו כקבוצת ביקורת.

במסגרת המחקר נתבקשו המשתתפים לכתוב (בשמירה על אנונימיות אישית) לפחות פעמיים בשבוע, במשך עשרה שבועות. הכתיבה בבלוגים נערכה תחת מעקב ופיקוח למניעת תגובות פוגעות. שאלונים לבחינת הקושי הרגשי-חברתי, ההתנהגות החברתית והדימוי-העצמי שלהם הועברו לפני ההתערבות, אחריה, ולאחר חודשיים נוספים לצורך מעקב. נוסף על כך נעשה ניתוח לשוני ותוכני של תמלילי הכתיבה.

התגובות מקלות על הבדידותצילום: שאטרסטוק
התגובות מקלות על הבדידות
צילום: שאטרסטוק

כתיבה פומבית לעזרה נפשית

מהממצאים עולה שכתיבה בבלוג אפקטיבית יותר בהפחתת הקושי הרגשי-חברתי לעומת כתיבה ביומן האישי, ולעומת קבוצת הביקורת שלא כתבה כלל. עוד נמצא כי מבין הקבוצות שכתבו בבלוג, אלו שכתבו על אודות הקושי הרגשי-חברתי הראו שיפור רב יותר מאלו שכתבו בנושאים כלליים, כאשר הקבוצה שכתבה על אודות הקושי בבלוג הפתוח לתגובות, הראתה את ההקלה הרבה ביותר הן מבחינת שיפור בהרגשה והן מבחינת ההתנהגות החברתית.

לדברי החוקרים, מהמחקר עולה שהבלוג חופן בתוכו את היתרונות שבכתיבה הבעתית, שמאפשרת אוורור רגשות, הקלה, ארגון מחשבתי וביטוי, וכן את היתרונות שבחשיפה באינטרנט, הממקמת את היחיד בתוך מערכת חברתית שוויונית, המספקת משוב, תמיכה והצעת עזרה. "הנער או הנערה מרוויחים מעצם הכתיבה אך גם מעצם המשוב של הקוראים שפורצים את הבדידות שלהם ומסייעים בהתמודדות עם הקושי", סיכמו.