היזהרו מחיקויים: השטרות המזויפים מציפים את העיר

יש שטרות חדשים בתל אביב, ולא מדובר ב-50 ש"ח עם התמונה של טשרניחובסקי. לאחרונה התרחבה תופעת זיוף השטרות, ובתי עסק חושבים פעמיים לפני שהם מקבלים שטר של 200 ש"ח

מאה שקלים
מאה שקלים
2 באוקטובר 2014

תופעת זיוף הכסף אינה חדשה, אך בחודשים האחרונים היא צוברת תאוצה בקרב צעירים ממרכז הארץ, לאו דווקא כאלה שמגיעים מרקע עברייני. בז'רגון הזיופים אפשר למצוא שאלות כמו "נשארו לך ניירות", "יש לך אלפייה לסדר לי" או "זוכר את העניין ההוא", וכן את מושג המפתח "לנקות את הכסף" – לקבל עודף בכסף אמיתי משטר מזויף. אלה שלא קונים שטרות כדי לנקות מהם כסף אמיתי, מגלגלים אותם הלאה לידיים אחרות.

בגל הנוכחי, שעל פי ההערכות של המשטרה ובתי העסק בעיר החל לפני כשלושה חודשים, הזיופים קשים בהרבה לזיהוי מבעבר. אמנם אמצעי הזהירות בתחום השתכללו במרוצת השנים בהתאם לשינויי הטכנולוגיה, אך גם עברייני ההונאה מנצלים את ההתפתחויות לטובתם. הזייפנים למדו להוסיף לתוצר אלמנטים שבעבר סייעו בזיהוי חיקויים, כמו המשולשים שבהצגה לאור מגלים מגן דוד, ואף יצרו שטרות עמידים בפני הטוש שבעבר סייע להבדיל בינם לבין המקור.

"בהונאות, הפושע לא בהכרח יהיה בן אדם שהוא עבריין. לפעמים אלה סתם חנונים, בדומה להאקרים, שעובדים בשביל אנשים כבדים יותר", אומר אלעד (השם האמיתי שמור במערכת), שרכש בעבר שטרות מזויפים. אלעד מתאר תהליך רכישה המזכיר קניית סמים – שיחה סלולרית, מפגש מהיר והעברת שטרות. הוא נחשף לתופעה דרך מעגל חברתי שאליו השתייך בעבר, שהתעסק בסחר מסוגים שונים. "אם אתה יודע שבחבר'ה שלך מסתובבים דברים כאלה אז אתה גם רוצה", הוא מספר. "זה יכול לקרות לכל בן אדם שנמצא בחברה עבריינית, לא בהכרח משפחת פשע. היום זה קצת שונה כי גם הרבה ילדים טובים רוצים לקנות, ולכל אחד יש מדפסת ומחשב בבית".

"מוכרים 7,000 ש"ח מזויפים תמורת 1,200 ש"ח אמיתיים", טוען י', מנהל עסק במרכז תל אביב, "המחירים משתנים וזה תלוי ממי אתה קונה. יצא לי בעבר טיפה להתעסק בעניינים האלה, וכמו שהזיופים נפוצים בעולם התחתון, באותה מידה עכשיו אפשר למצוא אותם גם אצל אנשים כמוני", י' מציין כי הוא עצמו נפגע מזיופים שהתקבלו מלקוחות העסק שלו, אך גם התנסה בעבר בעצמו ברכישת הזיופים וב"ניקוי הכסף" בעסקים אחרים. "אמנם רוב האנשים שיצא לי לראות מתעסקים בזה הם חבר'ה גמורים ושבורים, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שזה הפך לנגיש יותר. איפה שיש יוקר מחיה, יש גם יותר ביקוש לכסף מהיר".

בחודשים האחרונים הגיעו אותם שטרות מזויפים לחנויות ולבתי עסק רבים בתל אביב. ברוב המקומות הבחינו בזיוף, אם לא העבירו אותו הלאה, רק בעת ספירת הקופה. התופעה נפוצה במיוחד באזור שד' רוטשילד, שם נתנו כמה בעלי עסקים הנחיה לעובדיהם שלא לקבל שטרות של 200. המקרה הבולט ביותר הוא בסניף רוטשילד־אלנבי של טוני וספה, שם אף נתלה שלט המכריז שבמקום לא מקבלים שטרות של 200. "רק בחודש שעבר קיבלתי 1,600 ש"ח מזויפים בשטרות של 200. הגעתי למינוסים מטורפים בקופה, וזה רק מסניף אחד", מספר נדב דרבקין, מנהל הסניף. "הם יקנו משהו בסכום קטן מאוד, למשל פיצה בשמונה ש"ח, ישלמו בשטר מזויף גדול כמו 200, יקבלו 192 ש"ח אמיתיים ועל הדרך גם חתיכה נחמדה של פיצה".

חלאס, גמרת לנו את העודף. טוני וספה מנסים להרחיק זיופים (צילום: יולי גורודינסקי)
חלאס, גמרת לנו את העודף. טוני וספה מנסים להרחיק זיופים (צילום: יולי גורודינסקי)

כמה אנשים שקיבלו שטרות מזויפים בגל האחרון, ביניהם בעלי עסקים ואחראי משמרת, טענו כי התופעה רחבה יותר כיום מאשר בעבר, והסכימו פה אחד כי לדעתם מדובר ברשת אחידה שמפיצה את הזיופים. לאחר שנפוצה השמועה כי שטרות 200 מזויפים מסתובבים בעיר, הגיע לשוק גם זיוף חדש של שטר ה־100 – הזיוף הכי אמין בשוק, נכון להיום. מלבד החשש לפגיעה באמון הציבור בכסף מזומן ובזבוז משאבים של עסקים אשר נוקטים באמצעי זהירות מפני קבלה של כסף מזויף, מדובר בתופעה אשר יכולה, אם תתרחב, לגרום לאינפלציה ולהזיק לתנאי הסחר במדינה.

לא ממהרים לפנות למשטרה

"מישהו הציע לי לקנות שטרות מזויפים, אחד הלקוחות ניסה לשלם לי בהם וזה הגיע גם לבנק", סיפר ברמן תל אביבי. "משכתי כסף מפקידה ומאוחר יותר, כשהבנתי שמדובר בזיוף, לא נתנו לי להחזיר או להחליף אותו". בכיר בסניף שינקין־רוטשילד של בנק דיסקונט זיהה מיד את הסיפור, אך טען כי מעולם לא ניתן ללקוח הסניף שטר מזויף: "הבנקים הם האחראיים לעצור את השטרות המזויפים, הרי אם שטר חודר למחזוריות הכספים, הוא גורם הפסדים לבנק מבלי שידע. כל מערכת של בנק משריינת איזשהו סכום של כסף שנועדה להפסדים ולטעויות שקרו ללקוחות שצריך לפצות אותם".

ניצב בני סאו, מפקד מחוז תל אביב במשטרה, קרא לאזרחים ולסוחרים לשמור על ערנות גדולה ולבדוק היטב את איכותו של כל שטר המגיע לידיהם: "כאשר עולה חשד, אז כמובן יש לדווח למשטרת ישראל או לבנק ישראל. בתקופה האחרונה אנחנו מזהים מעורבות גדולה של קטינים ושל נוער בעברות הונאה. ההורים חייבים להיות הרבה יותר מעורבים בעיסוקים של בני הנוער בשעות הפנאי". לפני כשלושה שבועות נעצרו באזור רמת גן וגבעתיים שני צעירים תושבי ירושלים, שהחזיקו בכיסיהם אלפי שקלים מזויפים בשטרות של 200. סאו אומר כי לא מדובר במקרה יחיד במינו: "אנחנו מתחילים להיתקל בדמויות כאלה, שמסתובבות ומפיצים את השטרות המזויפים. בחודשים האחרונים הפעלנו סוכן סמוי כדי לחשוף עברות סמים באזור התחנה המרכזית, ובמסגרת החקירה הוא נחשף גם למפיצים של הכסף המזויף, הן זרים והן ישראלים. נוסף לשטרות 100 ו־200 ש"ח, היו גם דולרים מזויפים".

בשנת 2014 לא התקבלו פניות אזרחים במשטרה על חשד לכסף מזויף. הערכת המשטרה היא שרבים מהאנשים שנתקלו בשטרות המזויפים העדיפו להעבירם הלאה במקום לפנות לתחנת המשטרה כדי להתלונן. "לפי המקרה האחרון שתפסנו, תמורת 900 ש"ח אמיתיים אפשר להשיג 7,000 ש"ח מזויפים", אומר סנ"צ בועז בלאט, קצין אח"מ (אגף חקירות ומודיעין) מחוזי. "זה שוק שבו כולם קשורים אחד לשני, אבל זו לא רשת מתוכנתת במושגים שכולנו מכירים מהסרטים. השאיפה היא להגיע למי שמפיץ לאותם סוחרים את הכסף. במעבדות או בתי דפוס שפשטנו עליהם נמצא ציוד כמו מכונת חיתוך נייר, מחשב עם תוכנת עריכה, מדפסת רגילה, פסי מתכת להדבקה, מתקן גלופה ונייר דק יותר מ־A4. זה תחום שהוא לא תורה מסיני, אבל מי שעושה אותו צריך להיות איש דפוס בבסיס", אחר כך הוא הוסיף בלחישה "אבל מבחינתי גם בשביל להשחיל את השטר למוכר בחנות צריך כישרון ואינטליגנציה".

כך תזהו שטר מזויף

200 ש"ח

  • בצד השטר שבו מופיע דיוקנו של זלמן שז"ר, בתוך הכיתוב "200", מצד שמאל למטה, ניתן לראות פרקטלים קטנים של המספר. בשטר אמיתי הם יהיו נוצצים ומוזהבים.
  • פס מגנטי קטנטן ושחור על אפו של שזר – לא מופיע בזיופים.
  • חפשו צורה מלבנית, בגון סגול כהה בגב השטר, המשנה את צבעה לחום כשמסתכלים מזווית אחרת. בזיוף הצבע נשאר אחיד.

מאתיים-שקלים_P

100 ש"ח

  • היזהרו משטרות בעלי מראה ומגע חדש
  • חדי העין יוכלו להבחין בטיפת זיעה זעירה על פרצופו של יצחק בן צבי, שלא הועתקה בהצלחה

מאה-שקלים_P