הראשון בספטמבר: אלה הם בתי הספר הטובים בתל אביב

הילדים הולכים לכיתה עם חיוך, ההורים מרוצים מהציונים ואפילו המורים שמחים לבוא לעבודה. כן, יש דבר כזה בחינוך התל אביבי. לכבוד פתיחת שנת הלימודים, אלה חמשת בתי הספר שמגיעה להם מדבקת סמיילי

גבריאלי. צילום: אורן זיו
גבריאלי. צילום: אורן זיו
27 באוגוסט 2015

בית הספר לאמנויות

כיתות א'־ט'

צפיפות בכיתות: 40 ילדים בממוצע בכיתה

תשלומי הורים: 1,000 ש"ח בחודש

ממוצע הציונים באנגלית: 85 (בשנת 2012. ממוצע ארצי 63)

ממוצע הציונים במתמטיקה: 77 (בשנת 2010. ממוצע ארצי 63)

העשרה: לימודי מוזיקה, מחול, תיאטרון וקולנוע

[tmwdfpad]

אחד מבתי הספר הייחודיים בעיר. בניגוד לרוב המוסדות הוא גם בית ספר יסודי וגם חטיבת ביניים. לבית הספר מתקבלים ילדים בעלי כישרון אמנותי לאחר שעברו בחינות קבלה מקדימות. לפי נתוני העירייה נראה כי מדובר באחד ממוסדות החינוך המבוקשים בעיר, והעובדה שלא מעט בוגרים מפורסמים יצאו ממנו עשויה להעיד על זוהרו (אניה בוקשטיין, יובל סגל, מיכאל הנגבי, אוהד קנולר, ריקי בליך ועוד).

בית הספר מקדם התפתחות אישית, מקצועית וחווייתית. לימודי האמנות תופסים נפח של 10־12 שעות בשבוע, נוסף על הלימודים הרגילים. ההפקות, התערוכות ואירועי התרבות שנערכים בבית הספר נחשבים יוצאי דופן באיכותם. האגף העיוני והאודיטוריום המפואר למופעים נבנו בהשקעה כספית אדירה – תרומה למוסד של משפחת אריסון.

מאחר שמדובר בבית־ספר ייחודי, שכר הלימוד נע סביב 1,000 ש"ח בחודש ומתעדכן לפי מדד המחירים לצרכן. ניתנת הנחה לתושבים בעלי הכנסה ולמשפחות ששניים או יותר מילדיהן לומדים במוסד. במטרה לשלב בין אוכלוסיות שונות, 30 אחוז מהמקומות בבית הספר משוריינים לילדי דרום העיר ויפו, ללא קשר למבחני הקבלה.

אף שהצפיפות בכיתות גבוהה, בשאלון שערך משרד החינוך בשנה שעברה דיווחו 83 אחוז מהמורים בבית הספר שהם שבעי רצון מהתנהלות המוסד. 86 אחוז מהתלמידים ציינו כי יש להם תחושה חיובית כלפי בית הספר.

הורים בבית הספר מספרים על יתרונות וחסרונות: מצד אחד השקעה גדולה מצד הצוות ותנאים מצוינים, מצד שני תהליך הסלקציה הגורם לכך שרוב התלמידים מגיעים ממשפחות חזקות; ומשום שמדובר בבית ספר על אזורי, בדרך כלל אי אפשר לבוא לחברים ברגל.

אמנויות. צילום: אורן זיו
אמנויות. צילום: אורן זיו

לויד ג'ורג' 2

בית הספר לטבע

כיתות א'־ט'

צפיפות בכיתות: 38 ילדים בממוצע בכיתה

תשלומי הורים: 1,000 ש"ח בחודש

ממוצע הציונים באנגלית: 89 (2013. ממוצע ארצי 66)

ממוצע הציונים במתמטיקה: 75 (2011. ממוצע ארצי 61)

העשרה: מגמות טבע, חברה וסביבה

בדומה לאמנויות, גם בית הספר לטבע הוא על אזורי והקבלה אליו מותנית במיונים מקדימים. שכר הלימוד בבית הספר דומה לזה של בית הספר לאמנויות, וכך גם מכסת המקומות המשוריינים לילדי דרום העיר. תלמידי בית הספר נהנים משיטת לימוד יוצאת דופן שמטרתה לתרגם את הסקרנות הטבעית ליכולת ללמוד ולחקור ולטפח כישורי מנהיגות אישית, חברתית וסביבתית. בית הספר שם בראש מעייניו את הקשר עם הטבע הארץ ישראלי, שאותו התלמידים פוגשים בגן הבוטני הסמוך. שלוש מגמות לימוד מרכזיות יש בבית הספר לטבע: מגמת טבע ומדעים, מגמת חברה, מגמת סביבה.

במגמת טבע ומדעים מעודדים את התלמיד לחקור, לחשוב ולפתור בעיות. סביבת הלמידה מגוונת וחורגת מחוץ לגבולות בית הספר, אל חיק הטבע ואל סביבות אקולוגיות שונות, כדי לקרב את התלמידים לחי ולצומח.

הלימודים במגמת סביבה מתמקדים בגיאוגרפיה, לימודי ארץ ישראל ואיכות הסביבה, ומשובצים בהם נושאים נוספים כגון קיימות, ארכיאולוגיה, גיאולוגיה, אקלים ואפילו אסטרונומיה.

תוכנית הלימודים במגמת חברה מבוססת על האמונה כי יש קשרי גומלין הדוקים בין בית הספר לחברה הסובבת אותו, ולפיכך הלמידה בתוכנית משתנה, תלוית הקשר וכפופה לשינויים במציאות. התלמידים במגמה רוכשים מודעות למוסר, לפתיחות ולקבלת השונה, מפתחים את היכולת לראות נושאים מזוויות מגוונות ומעשירים את השפה לצורך ביטוי אישי, ביקורת, ניתוח והערכה.

ממוצע התלמידים לכיתה בבית הספר עמד בשנת 2013 על 38. באותה שנה דיווחו רק 10 אחוזים מהתלמידים כי נתקלו באלימות (השיעור מהנמוכים בעיר). בית הספר דורג בעשירון העליון בציוני המדעים והאנגלית.

טבע. צילום: אורן זיו
טבע. צילום: אורן זיו

הרצל 155

בית הספר מגן

כיתות א'־ו'

צפיפות בכיתות: 28 ילדים בממוצע בכיתה

תשלומי הורים: 507 ש"ח בשנה

ממוצע הציונים באנגלית: 93 (2011. ממוצע ארצי 69)

ממוצע הציונים במתמטיקה: 85 (2013. ממוצע ארצי 64)

העשרה: לימודי שפות ותרבויות, תגבור לימודי יהדות

בית הספר הוותיק נמצא בשכונת מעוז אביב ומשיג באופן קבוע ציונים גבוהים במבחני המיצ"ב. בשנת 2013 רשמו תלמידי כיתה ה' ציון ממוצע של 85 במתמטיקה ו־79 בעברית.

באותה שנה דיווחו 75 אחוז מהתלמידים שטוב להם בבית הספר. ממוצע התלמידים לכיתה נמוך בהשוואה לממוצע הכללי בעיר (30) ועומד על 28. אחד האלמנטים הייחודיים בבית הספר הוא קידום שפות ותרבויות עולם, בעיקר השפה האנגלית והתרבות האנגלו־סקסית, מתוך תפיסה שבמציאות הנוכחית כולנו חלק מכפר גלובלי. לימודי האנגלית במגן מתחילים כבר בכיתה א', ובתוכנית הייחודית של לימודי השפה משובצים נושאים מכל תחומי החיים. נוסף על כך מעמיק בית הספר בלימודי התרבות היהודית־ישראלית במסגרת תל"י (תגבור לימודי יהדות) מתוך תפיסה כי לימודי שפה ותרבות חייבים להישען על הזהות והתרבות המקומיות. השפה והתרבות הערביות נלמדות החל מכיתה ב'.

בית הספר מקיים שותפות עם בית הספר אבן סינא בטייבה, ובמסגרתו עורכים המוסדות אירועים ומתארחים זה אצל זה כדי ליצור דו קיום. עיריית תל אביב מפתחת קשרים עם הורים ותלמידים מהקהילה היהודית בלוס אנג'לס, ובית הספר מגן קשור לבית הספר היהודי פרסמן בלוס אנג'לס, שבו נלמדים תכנים דומים לאלו הנלמדים במגן, תוך השוואה, הפריה ולמידה הדדית. מדי שנה נערכים חילופי משלחות בין בתי ספר שבמסגרתם מתארחים התלמידים, ההורים והמורים אצל חבריהם מעבר לים.

מגן. צילום: אורן זיו
מגן. צילום: אורן זיו

קדש ברנע 4

בית הספר גבריאלי־הכרמל

כיתות א'־ו'

צפיפות בכיתות: 35 ילדים בממוצע בכיתה

תשלומי הורים: 507 ש"ח בשנה

ממוצע הציונים באנגלית: 86 (2010. ממוצע ארצי 73)

ממוצע הציונים במתמטיקה: 79 (ממוצע ארצי 61)

העשרה: שיעור תל"ן (בהם מחשבים, דיבייט, משחקי חשיבה ואמנות) ומגוון חוגי בחירה

שמעון מזרחי, מישאל חשין, מינה צמח ואסתי זקהיים הם רק כמה מהשמות הגדולים הרבים שיצאו מאחד מבתי הספר הטובים, המבוקשים והוותיקים בעיר, שממשיך להצדיק את מעמדו גם אחרי 81 שנים. בשנת 2012 למדו בבית הספר 644 תלמידים ב־17 כיתות. במבחני המיצ"ב שנערכו באותה שנה דורג בית הספר בין הראשונים בתל אביב כשנכנס לעשירון העליון בציוני המתמטיקה והעברית, ו־75 אחוז מהתלמידים שנבחנו הצהירו כי טוב להם בבית הספר. בשאלון שנערך בשנה שעברה, 100 אחוז מהמורים ציינו כי הם מרוצים מעבודתם ומהתנהלות בית הספר.

במסגרת תל"ן (תוכנית לימודים נוספת) הוכנסו בשנה האחרונה לבית הספר שני שיעורים חדשים: אמנות הוויכוח (דיבייט) – עניין שצובר תאוצה בשנים האחרונות בעיקר ברמה האקדמית – ושיעור נימוסים והליכות.

שטחו של בית הספר לא גדול ביחס למספר התלמידים הרב, ולכן ממוצע התלמידים בכיתה גבוה. להורים העובדים: בימים ראשון־חמישי, עד לשעה 16:30, פועלת במבנה בית הספר מועדונית בתשלום המיועדת לתלמידי כיתות א'־ד'. במועדונית מוגשת ארוחת צהריים, והמדריכים עוזרים לתלמידים בהכנת שיעורי הבית ומפעילים חוגים שונים כגון כדורגל, תנועה יצירתית, קונג פו וקרמיקה. אפשר להירשם לשלושה עד חמישה ימים בשבוע.

גבריאלי. צילום: זיו ממון
גבריאלי. צילום: זיו ממון

צבי שפירא 21

בית ספר אוסישקין

כיתות א'־ו'

צפיפות בכיתות: 21 ילדים בממוצע בכיתה

תשלומי הורים: 507 ש"ח בשנה

ממוצע הציונים באנגלית: 86 (2011. ממוצע ארצי 69)

ממוצע הציונים במתמטיקה: 84 (2013. ממוצע ארצי 64)

העשרה: לימודי יהדות בשיתוף בית דניאל

באזור היאפי של הצפון הישן, ממש מול פארק הירקון, פועל משנת 1950 בית הספר אוסישקין. מדובר בבית ספר קטן: 252 תלמידים בלבד למדו בו בשנת 2013. הצפיפות הנמוכה בכיתות מאפשרת לתלמידים לקבל יחס אישי מצד הצוות.

בשני מבחני המיצ"ב האחרונים שנערכו, השיגו התלמידים ציונים שדירגו אותם בשני העשירונים העליונים בכל המקצועות שנבחנו: עברית, אנגלית, מדע ומתמטיקה.

נתון מפתיע משהו נוגע לאלימות – אחוז גבוה (27) מהתלמידים שתושאלו דיווחו על אלימות כלפיהם באותו החודש, אך 81 אחוז ציינו כי בית הספר עושה מאמצים למניעת מקרים כאלו. אוסישקין הוא הראשון שפתח את שעריו לאוכלוסיית ה־ASD (הפרעות הספקטרום האוטיסטי) לפני כ־20 שנה. כיום לומדים ילדים בעלי צרכים מיוחדים גם בכיתות הרגילות ונעזרים בסייעת. בית דניאל ליהדות מתקדמת משתף פעולה עם בית הספר ומוביל אותו למודל חינוך יהודי ייחודי שבמסגרתו נלמדים נושאים מגוונים ומושגי יסוד בעולם היהודי ונערכת היכרות עם ארון הספרים היהודי והתנסות בכלים פרשניים שגרתיים פחות כגון חברותא, אמנות יהודית, מוזיקה ומדרש־דרמה.

 

אוסישקין. צילום: זיו ממון
אוסישקין. צילום: זיו ממון

שמעון התרסי 31

בית ספר תל־חי

כיתות א'־ו'

צפיפות בכיתות: 29 תלמידים בממוצע בכיתה

תשלומי הורים: 507 ש"ח בשנה

ממוצע הציונים באנגלית: 86 (2013. ממוצע ארצי 66)

ממוצע הציונים במתמטיקה: 77 (2011. ממוצע ארצי 61)

העשרה: שעת מדיטציה ודמיון מודרך כיתתית מדי שבוע

בית הספר בשכונת כפר שלם בדרום העיר נחשב להצלחה בקנה מידה ארצי, והמנהלת, עינת ברגר, נבחרה לאשת השנה בחינוך ב־2012. במבחני המיצ"ב של שנת 2011 רשם תל חי הצלחה חסרת תקדים כשדורג בעשירון הראשון בשני המקצועות שנבחנו, מתמטיקה ועברית. גם במבחנים שנערכו ב־2013 הוא זכה להצלחה. המוטו של בית הספר הוא "בחירה ואחריות". אם ילדכם יאחר לכיתה קרוב לוודאי שלא יינזף, אך הוא יצטרך לשאת בתוצאות של עצירת השיעור ופיגור בחומר. אחד האלמנטים הייחודיים בבית הספר הוא השימוש בפילוסופיה רוחנית. הצוות החינוכי עובר סדנאות מודעות כדי לחדד את כישוריו ויכולותיו, ופעם בשבוע נכנסים התלמידים עם מחנכת הכיתה ומדריך לחדר המדיטציה בבית הספר.

מעפילי אגוז 74