הראיון עם מוניקה לווינסקי: רמות שוביניזם שלא נצפו כאן כבר עשורים

איכשהו ברגע שנחתה מוניקה לווינסקי על הבמה מול יונית לוי, נשכח מקומה כמובילה של קמפיין מפואר נגד שיימינג ולפתע לא נותר על מה לדבר איתה פרט לקריצה-קריצה-סיגר

4 בספטמבר 2018

"האם כבודה בוגרת מכון ויצמן? היא באה לדבר על תכנית הגרעין? באה לדבר על משהו שקרה לה לפני 20 שנה והיא עשתה מזה כסף" (ניב רסקין, תוכנית הבוקר של קשת 12)

התקשורת הישראלית מזמנת לנו רגעים אינספור של גועל נפש, אבל תקרית לוי-לוינסקי אמש סיפקה בכל זאת כמה שיאים חדשים. 20 שנה אחרי שהנשיא קלינטון לכלך לה את השמלה באופן שהיה צריך לסיים את הקריירה שלו, מתייצבים סביבה היום גברברי התקשורת הישראלית במעגל ומשחזרים את הטינופת.

ניב רסקין היה רק הסנונית המגעילה שבישרה את השיטפון המיזוגני. אחריו התייצבו רבים לשאול בתבונתם "למה מי רוצה אותך בכלל יא מכוערת" בניסוח כזה או אחר. "מה אתם הייתם שואלים את מוניקה לוינסקי?", תהה מגיש החדשות ירון אברהם והעלה כאחת האופציות את השאלה "האם אין לך ימי הסתגלות בגן של הקטן?"; בניסיונם להגן על יונית לוי, הפגינו זכרי האלפא של הטלפרומפטר רמות שוביניזם שלא נצפו כאן כבר עשורים.

נזכיר: חברת החדשות מנווה אילן זימנה את לוינסקי כאורחת מרכזית ל"ועידת המשפיעים" כי בשנים האחרונות היא מנהלת קמפיין מפואר נגד שיימינג ובריונות רשת ובמרכזו הרצאה מצליחה ומבוקשת, כשתנועת #MeToo הופכת אותה גם למרואיינת נחשקת ביותר בפריים-טיים האמריקאי. איכשהו ברגע שנחתה על הבמה בכיסא מול יונית לוי, כל זה נשכח לחלוטין ולפתע לא נותר על מה לדבר איתה פרט לקריצה-קריצה-סיגר-שפיך.

קרב הגרסאות שמתפתח בשעות אלה בין לוינסקי ובין חברת החדשות  – לגבי קיומו של סיכום מוקדם להימנע משאלות בנושא – אינו רלוונטי כלל לדיון. העובדה היא שהשאלה נשלפה מיד בתחילת הראיון, במטרה ברורה לייצר אקשן צהבהב שימקסם את התשלום הנאה שהונח בעו"ש של לוינסקי (בארה"ב היא מקבלת בין 20 ל-50 אלף דולר להרצאה).

כל עיתונאי מתחיל יודע שבלי קשר לסיכומים מוקדמים, את השאלות הרגישות והקשות שואלים בסוף, אחרי שהושגו אמון ואינטימיות בין מרואיין ומראיין, גם אם מדובר בשיחה של רבע שעה. יונית לוי בוודאי יודעת את זה. הבוסים שלה יודעים את זה. ולכן ברור שהייתה כאן בחירה מושכלת, אנטי-עיתונאית במתכוון ובמזיד, להתעלם מכל מה שלוינסקי אמרה בנאומה על הבמה דקות קודם לכן ולהדגים בפניה כיצד מתקיימת בריונות תקשורתית גם מחוץ לרשת.

התוצאה היא שחברת החדשות קיבלה את הבאזז שלה, ועידת המשפיעים שלה קיבלה את הכותרות, כלי תקשורת מסביב לעולם מדווחים על התקרית בעליצות. השאלה היא אם כל זה שווה ליונית לוי את נקודת השפל הזו בקריירה שלה. התשובה היא כן, כפי הנראה ולאור העובדה שלא התנצלה, לפחות עד שהרסקינים של העולם יתחילו לשאול שאלות מקטינות לגביה.