נושא לשיחה

אתר האקטואליה החדש "שיחה מקומית" נותן במה לקולות שמודרים בדרך כלל מהתקשורת הישראלית. מי עומד מאחוריו?

8 במאי 2014

תמונת הנושא של עמוד הפייסבוק של האתר החדש "שיחה מקומית" היא צילום של אורן זיו מקולקטיב הצלמים אקטיבסטילס. נראה בה חוף תל אביבי מלא מתרחצות פלסטיניות, כשברקע מבצבצים מנופי הענק שבונים דירות חדשות ביפו העתיקה (צילום נוסף מאותה הסדרה פורסם במגזין זה במדור "רגע אחד בשבוע"). התמונה הזו מייצגת יפה את קשת התכנים של האתר החדש המסקרן הזה, ששם לעצמו למטרה לכתוב על הסכסוך הישראלי־פלסטיני, על המזרח התיכון ועל החברה בישראל, מזוויות שבדרך כלל לא באות לידי ביטוי בתקשורת הישראלית.

תושבת יפו אלמה ביבלש, למשל, כותבת על המאבק היומיומי של קבוצות מחאה על המרחב הציבורי ביפו; באסם אלמוהור, בדואי תושב רמאללה, מספר על הדרכת מטיילים בגדה המערבית ועל דרך הייסורים שעובר פלסטיני בדרכו לנמל התעופה של ירדן; ואיש התקשורת התל אביבי־חרדי אלי ביתאן מבטיח לספר לקוראים על ההתנכלות היומיומית שחווים החרדים בסביבת מגורים חילונית. בין שאר הכותבים ניתן למצוא גם את נועם שיזף (בעל טור בעיתון זה), ספיר סלוצקר עמרן, אלינור דוידוב, יובל בן עמי ואורלי נוי.

האתר, שעלה לפני שבוע לאוויר וכבר זוכה ללא מעט התעניינות, מתווסף לאתרים עצמאיים אחרים שקמו לאחרונה כמו "המקום הכי חם בגיהינום" בעל האוריינטציה השמאלנית־ליברלית ו"מידה" בעל האוריינטציה הימנית־שמרנית. יתרונו הוא בכך שהוא מצליח להביא גם קולות מעניינים מן האזור שמתורגמים היטב לעברית. האתר נתמך על ידי האתר הבינלאומי 972+, שפועל בשפה האנגלית ומפרסם מאמרים וכתבות בנושא הסכסוך הישראלי־פלסטיני, וחלק מהכותבים משותפים לשני האתרים.

אחד מהם הוא חגי מטר, שזכור כאחד מהמנהיגים של מאבק העובדים ב"מעריב" וכמי שעתר לבית המשפט נגד פיטוריו מהעיתון וזכה. מטר מספר שמדובר ביוזמה משותפת של 972+, אקטיבסטילס וארגון התקשורת "Just Vision". "אנחנו חבורה של בלוגרים ועיתונאים שכותבים בהתנדבות ומאמינים בעיתונות עצמאית ובמחויבות לדמוקרטיה, בשוויון ובסיום הכיבוש", אומר מטר. "במקום שכל אחד יכתוב, יערוך ויפרסם את עצמו, יצרנו את המגזין המקוון הזה, שבעצם מרכז את הבלוגים. בזכות תמיכה של כמה קרנות יש לנו גם תקציב לצוות עריכה שעובד בתשלום, אבל המקום שייך לכותבים והאתר הוא פלטפורמה לתכנים שהם בוחרים. העריכה מתבצעת מלמטה למעלה, להבדיל ממערכות עיתונות מסורתיות. וקולות שונים זה לא רק סיסמה אצלנו – יש באתר קולות של פלסטינים, חרדים, אתיופים ועוד".