בונג'ורנו ספוליאטלה: הכירו את ההתמכרות הבאה שלכם

תשכחו מסופגניות: המאפה האיטלקי הממכר העשוי דפי בצק דקיקים וממולא בריקוטה או בקרם פטיסייר כובש את העיר. אפשר לקרוא מאיפה הוא בא או פשוט לרוץ לאחד מחמשת המקומות שכבר מגישים אותו ולהתעלף מעונג

ספוליאטלה. צילום: פסטה דלה קזה
ספוליאטלה. צילום: פסטה דלה קזה
10 בדצמבר 2017

הספוליאטלה, מאפה האיטלקי שובר לבבות ודיאטה, הגיע לעיר ומסתמן כסיבה הבאה להתמכר לפחמימות. הוא מגיע בצורת קונכייה או זנב לובסטר – תכף נגיע להבדלים – עם המון דפדפים שנשברים בחינניות, ומגלים מילוי ריקוטה או קרם פטיסייר. מישהו יודע איך אומרים OMG באיטלקית?

הספוליאטלה מזוהה עם העיר נאפולי ונקרא כך על שם הדפים שמרכיבים אותו (sfoglia = שכבה דקה או דף דק באיטלקית). אף אחד לא יודע בדיוק יודע איך הוא נוצר, אבל האגדה מספרת שהמתכון נשמר במנזר עד ליום שבו הגיעו לביקור אציל מקומי ושלוש בנותיו. לאות הוקרה גילה טבח המנזר לבנות את סוד הכנת המאפה והשאר היסטוריה. כיום אפשר למצוא את הספוליאטלה בכל בית קפה בנאפולי ובניו ג'רזי. "זה אחד הקינוחים הטעימים שאני מכירה אבל גם אחד היותר קשים להכנה", אומרת ענבר בודנר מצ'לארו, מנחת סדנאות בישול איטלקי ובעלת הבלוג ענבר מבשלת איטליה. "לספוליאטלה יש מספר וורסיות: נאפוליטני קלאסי במילוי ריקוטה ותפוז מסוכר; סנטה רוסה – מאפה קצת יותר גדול במילוי קרם פטיסייר ומעל דובדבן, וקודה די ארגוסטה או לובסטר טייל במילוי קרם או קצפת". במתכון המקורי משתמשים בשומן חזיר ליצירת האפקט השחום, שבארץ מוחלף בחמאה או שומן צמחי. בינתיים אפשר להשיג את הספוליאטלה במקומות בודדים אבל הוא כבר עושה רושם של הדבר החם הבא, מיד אחרי שנתאושש מהסופגניות.

ספוליאטלה, קפה גן סיפור. צילום: גל קולוג
ספוליאטלה, קפה גן סיפור. צילום: גל קולוג

חמישה מקומות לזלול בהם ספוליאטלה: 

1. דליציה

בפטיסרי של דפנה וצ'זרה דיפורטו, רומאים אסלים, מכינים כל יום ספוליאטלה בנוסח נאפולי במילוי ריקוטה וגרידת תפוז. אפשר לבחור בין ספוליאטלה קטן לגדול, שניהם עדינים, פריכים ומעוטרים באבקת סוכר. 20/9 ש"ח.
דליציה

2. קיורטוש

כמעט שנה לקח לדורון רגב ז"ל, הבעלים והקונדיטור הראשי, לפתח את המתכון לפלרינה, הגרסה המקורית שלו ללובסטר טייל. כדי לשמור על הפריכות, רק ברגע ההזמנה מוזרק פנימה קרם פטיסייר במתיקות עדינה. 18 ש"ח.
קיורטוש

סופליאטלה, פוני בשוק צפון. צילום: יח"צ
סופליאטלה, פוני בשוק צפון. צילום: יח"צ

3. מאפיית פוני

עוד גרסה ללובסטר טייל מבצק על בסיס חמאה שמקופל אל תוך עצמו 26 פעמים, עובר להקפאה ומשם ישר לתנור, שם הוא מתנפח ונעשה קראנצ'י. הגודל של הפלרינה וכמות קרם הנדיבה מספיקים בשקט לזוג. 19 ש"ח.
פוני, 
שוק צפון, ראול ולנברג 20 רמת החייל. 03-7306030

4. פסטה דלה קזה

השיגעון הפרטי של משה בראל, השף והבעלים של בית ייצור הפסטה הטריה, לקח אותו עד למפעל בנאפולי שמייצר ספוליאטלה מסורתי. המאפה מיוצר בעבודת יד במילוי ריקוטה וקליפות תפוזים מסוכרות וטעים כמו חלום. 12 ש"ח ליחידה (גדול)/120 ש"ח לק"ג (קטן).
פסטה דלה קזה למשלוחים עד הבית: 054-5696152 

ספוליאטלה, קפה גן סיפור. צילום: גל קולוג
ספוליאטלה, קפה גן סיפור. צילום: גל קולוג

5. קפה גן סיפור

שווה לצאת מהעיר כדי לטעום את הספוליאטלה שמגיע לסניפי הרשת (בחולון, הרצליה וראשון לציון) טרי בכל יום ונאפה מבצק פילו דקיק במילוי ריקוטה, וניל, קינמון וקליפות תפוז מסוכרות. פרגנו לעצמכם ליד קפה או מאצ'ה לאטה בכוס שעליה מודפס שיר עברי, פאוזה נעימה בטרפת של היום. 20 ש"ח.
קפה גן סיפור