דם, יזע ודמעות: אלון סברוני במאבק אמיץ נגד ברית המילה

תושבי מרכז תל אביב כנראה כבר נתקלו באלון סברוני, שמוחה ברחובות נגד ברית המילה. מה בעצם כל כך מפריע לו במנהג היהודי, מה הוציא אותו לדרך ואיך מגיבים לו ברחוב?

אלון סברוני. צילום: זיו ממון
אלון סברוני. צילום: זיו ממון
26 במאי 2015

אלון סברוני, פעיל למען העלאת המודעות לנזקי ברית המילה, מקדיש את מרבית זמנו לרווחתם המינית של נערי העתיד. אם הסתובבתם בשבועות האחרונים בכיכר מגן דוד או בשדרות רוטשילד בשעות הצהריים, הסיכוי שהצלחתם לפספס אותו קטן כאיבר מין של עכברוש. הוא מפגין לבדו, לבוש בבד לבן המוכתם באזור החלציים (לא במקרה) ונושא שלט שלשונו "ברית המילה גורמת לסירוס מיניות הגבר". עוברי האורח, הזורקים לעברו הערות כגון "היטלר", "דאע"ש" ו"בוגד", אינם מרתיעים אותו. סברוני, שבעצמו לא נימול מעולם, הוא גבר אמיתי.

"גדלתי בישראל וכל חיי הייתי הילד היחיד, החייל היחיד והגבר הצעיר היחיד שלא נימול. כנודיסט, לפעמים אני מבין שאני הגבר היחיד ברצועת חוף של קילומטר עם איבר מין שלם", אומר סברוני. "אבל התחלתי לקחת ברצינות את המאבק רק לאחרונה. הקש ששבר את גב הגמל היה שלא הצלחתי למנוע את ברית המילה של אחייני, בני משפחתי טרקו בפניי את הדלת. לדעתי אין דרך אחרת להגיע לאנשים חוץ מלצאת לרחוב ולהפגין. התקשורת מלאה בפרופגנדה לברית המילה, ופייסבוק לא מספיק בשביל להעביר את המסרים האלה".

על אף שבישראל כ־99 אחוז מהזכרים היהודים נימולים, סברוני מזהה ברחוב מגמה מעודדת מבחינתו. "הרבה אנשים ניגשים אליי ואומרים לי שגם הם לא מלו את בנם. הם פשוט לא רוצים לספר על זה לאנשים אחרים, אז אי אפשר לדעת על המגמה הזאת. אני מנחש שגדל פה דור של עשרות אלפי תינוקות שלא נימולו". מנגד, לא מעט עוברי אורח מתקשים לעכל את הנוכחות שלו. "פעמיים אנשים הזמינו משטרה כי אמרו שאני מפחיד את הילדים שלהם, ופעם אחת השוטרים אפילו סילקו אותי מהכיכר".

צילום: זיו ממון
צילום: זיו ממון

תכלס, מה יש לך נגד ברית מילה?

"קודם כל, גברים צריכים להיות מוגנים מפני טקסים פולחניים שעושים בגוף שלהם. רופא שפוגע בגוף של תינוק הוא עבריין פלילי לכל דבר. אבל עם הזמן גיליתי שלא מדובר רק במום פיזי אלא גם בפגיעה נפשית – לגברים נימולים יש דחף לא מודע לעשות ברית מילה לילדים שלהם. יש להם עוינות כלפי האיבר השלם. הגבר מרגיש מבוזה ומחולל, ובגלל זה הוא מאמין שמה שעשו לו בסדר".

באיזה מובן ברית המילה מסרסת את המיניות הגברית?

"גבר שהורידו לו יותר מ־20,000 קצות עצבים הוא מסורס מבחינה מינית. איבר המין הנימול פגום וזה פוגע גם באישה. יחסי המין הם לא כדרך הטבע".

יש אנשים חושבים שככה בריא יותר.

"רופאים שטוענים במאמרים שברית מילה מפחיתה את הסיכויים להידבק באיידס משקרים".

מעניין אותי במה אתה משתמש להכתים את המכנסיים. רסק עגבניות?

"לא, אני משתמש בצבע אקרילי אדום. הכתם מסמל את הדימום המתמשך של הגבר כתוצאה מהסירוס שלו. בעיקרון זה הסמל של הארגון הבינלאומי Bloodstained Men & Their Friends המוחה נגד ברית מילה, ולמרות שאני לא חבר רשמי בארגון אני סופג מהם השראה".

צילום: זיו ממון
צילום: זיו ממון

מדוע אתה קושר מצלמה לראשך?

"חשוב לי לתעד את תגובות האנשים לדברים שאני אומר, וזה כמובן תורם לביטחון האישי שלי".

אתה יודע, פעם פרסמתי פה כתבה על כך שהעורלה שלי קבורה מתחת לעץ בננות באבן יהודה.

"בארצות הברית עושים דברים גרועים יותר עם העורלות. הם גם לוקחים מההורים 600 דולר וגם מוכרים אותן בסוף לתעשיית הקוסמטיקה. אחרי זה עושים מזה קרם פנים".