"צורת המים": השחקן הוותיק שכולכם מכירים, אבל לא תזהו ברחוב

בהוליווד זה נחשב אולד סקול, אבל דאג ג'ונס מוכיח שאף מחשב אינו יכול להתחרות ביכולת שלו לגלם יצורים משונים. ב"צורת המים" הוא לקח את זה אישית. ריאיון

15 בפברואר 2018

לאורך הקריירה הארוכה והפעלתנית שלו הופיע דאג ג'ונס בין השאר בסרטים "אדפטיישן", "באטמן מתחיל", "גברים בשחור 2"; ובסדרות "באפי", "השמים נופלים" ולאחרונה גם ב"סטארטרק: דיסקברי" כקצין הראשון סארו. למרות זאת, ספק אם תוכלו לזהות את השחקן האמריקאי הוותיק – לא בגלל שמו השגרתי למדי, אלא פשוט כי ברוב המקרים הוא מופיע על המסך כשפניו מכוסות במסכה וגופו עטוף בחליפות שונות ומשונות – פעם כרוח רפאים, פעם כמפלצת, פעם כחייזר. בשביל ג'ונס בן ה־57, פורים חל כל השנה במשך שלושה עשורים.

>> "צורת המים": מפלצת מופלאה בעולם אכזר. ביקורת

"משמח אותי לחשוב שרואים במה שאני עושה כישרון מיוחד שיש להתחשב בו", אומר ג'ונס, שנחשב לאמן אמיתי בתחום התמחותו כשחקן בתחפושת. "אני מתייחס לדמויות שלי כמו כל שחקן אחר. אני רוצה לדעת מה הדמות אוהבת, מהם הדחפים והרצונות שלה וממה היא מפחדת. כך אני תמיד מקווה שמה שמגיע מתוך הנשמה שבפנים יבוא לידי ביטוי בגוף".

ג'ונס וסאלי הוקינס ב"צורת המים"
ג'ונס וסאלי הוקינס ב"צורת המים"

אף שהוא נוטה להחליף פרצופים וזהויות, קשה שלא להבחין בו ולהתרשם מעבודתו בסרטי גיירמו דל טורו. מאז השתלב ב"מימיק" (1997) כאיש־חרק מזוויע, הוא שב לשתף פעולה עם הבמאי המקסיקני המוערך ב"הלבוי" (2004) וב"הלבוי 2" (2008) כאדם האמפיבי אייב ספיאן, ב"קרימסון פיק" (2015) כרוח רפאים וכמובן ב"המבוך של פאן" (2006) כמפלץ העיוור. לכן אין פלא שהוא מככב גם ב"צורת המים" של דל־טורו שבו הוא מגלם איש־דג מופלא שנלכד באמזונס ונלקח למרכז מחקר ימי בארצות הברית. בעוד סוכן ממשלתי אכזר (מייקל שאנון) מתעלל ביצור הפראי, מנקה אילמת (סאלי הוקינס) שעובדת במכון מגלה כלפיו חיבה ונחושה להצילו מגורלו המר.

ג'ונס והוקינס חולקים סצנות רבות ב"צורת המים", רובן נטולות דיאלוגים. ללא מילים הם הצליחו ליצור אינטימיות על המסך שמבטאת את מערכת היחסים שנבנתה ביניהם במהלך שלושה שבועות של חזרות לפני הצילומים. "בילינו הרבה ביחד במהלך התקופה הזאת וחלקנו סודות אישיים. צחקנו ובכינו יחדיו על כל מיני דברים, אחזנו ידיים הרבה וניחמנו זה את זה בנוגע לפחדים שהיו לנו לקראת הפרויקט הזה. כשהמצלמות התחילו לצלם חלקנו אמון וחיבה עמוקה בחיים האמיתיים. בין הטייקים מצאנו את עצמנו מלטפים זה את זה, כשאני כמובן מכוסה כולי בחליפת הדג. אני מקווה שרואים שהכימיה הזאת באה לידי ביטוי על המסך". שלל השבחים והמועמדות של הוקינס לאוסקר כשחקנית הטובה ביותר (אחת מ־13 מועמדויות של הסרט בסך הכל) מעידים על כך שהתשובה על כך חיובית.

בניגוד להוקינס ולשאר השחקנים, נדרש ג'ונס להגיע לסט הצילומים כשלוש שעות מוקדם יותר לצורך הלבשתו בחליפת הלטקס המוקצף המורכבת שעיצב דל טורו. ג'ונס מספר כי כפי שהחליפה הותאמה למידותיו, היה עליו להתאים עצמו אליה – תהליך שלקח חודשים.

"אני הולך לסטודיו לריקוד מדי פעם כשאני לובש את החליפה ועובד על תנוחות הגוף", הוא אומר, "מחפש את היציבה הנכונה בהתאם לדרישות התסריט; איך הדמות הולכת, איך היא עומדת, איך היא במצב נינוח ואם במקרה היא צריכה לזחול על הקיר – איך אני עושה את זה".

דאג ג'ונס בגלובוס הזהב, בחודש שעבר (צילום: טיברינה הובסון/Getty Images)
דאג ג'ונס בגלובוס הזהב, בחודש שעבר (צילום: טיברינה הובסון/Getty Images)

לצד הסצנות שצולמו מתחת למים היו גם רגעים רטובים אחרים שצולמו על יבש והתווספו להם בועות ותנודות מימיות בשלב הפוסט פרודקשן. מה שלא קרה הוא שיבוץ דימוי דיגיטלי של האיש־דג בגרפיקה ממוחשבת כנהוג כיום בהוליווד, במיטב המסורת של גולום מ"שר הטבעות".

"אנשים בקהל אוהבים לצפות באנשים אחרים. אפילו אם מדובר באנשים שלובשים תחפושת של יצורים לא אנושיים. ברור שזה עדיף גם מנקודת המבט של השחקנים, שמרגישים יותר טבעי לדבר אל אדם אחר מאשר לכדור טניס על מקל". השחקנים שהופיעו לצד ג'ונס אכן משבחים אותו על מחויבותו ועל הנוכחות שלו. מייקל שאנון מציין ש"דאג לא רק מוכן להיכנס לחליפה, הוא מתמסר ללהיות היצור עצמו. הוא מבין שלא די בלהיראות כמוהו. הוא לוקח את האחריות הזאת ברצינות ממש כמו כל אחד אחר בצוות השחקנים, ומבחינה זו הוא שווה ערך לכולנו".

ג'ונס ב"צורת המים". "הדמות הזאת מהדהדת מאוד את עצמי"
ג'ונס ב"צורת המים". "הדמות הזאת מהדהדת מאוד את עצמי"

ג'ונס לקח את תפקיד האיש־דג ב"צורת המים" באופן אישי במיוחד. כשאני מגלה לו שדאג נשמע כמו דג בעברית הוא מתלהב. משעשע שגם ב"הלבוי" ו"הלבוי 2" של דל־טורו הוא גילם איש־דג, אייב ספיאן שמו, שאליו התחבר באופן אישי.

אבל ג'ונס מודה שיותר מלכל הדמויות הוא התחבר לאיש־דג מ"צורת המים", שמבטא את האחר הדחוי בחברה. הנגיעה האישית נובעת מחוויותיו כנער בעירו אינדיאנפוליס. "הוא מפלצת בעולם שהוא לא ממש שייך אליו", הוא מסביר. "הוא נלקח מהסביבה הטבעית שלו, וכך הרגשתי כשהגעתי לתיכון – הרגשתי שאני מפלצת. לא הצלחתי להתחבר עם אף אחד, הרגשתי שאני לא שייך, שאני לא מתאים, שזו לא הסביבה שלי. ניסיתי למצוא את היופי שבלהיות שונה מאנשים אחרים. זה יכול להיות נפלא. למדתי לאמץ את זה בחיי האישיים עם השוני שלי והמוזרויות שלי. הדמות הזאת מהדהדת מאוד את עצמי".

היצורים הבולטים שגילם דאג ג'ונס

סארו: ב"סטארטרק: דיסקברי" החדשה ג'ונס קיבל תפקיד מרכזי כקצין הראשי של ה-USS Discovery.

דאג ג'ונס ב"סטארטרק: דיסקברי"
דאג ג'ונס ב"סטארטרק: דיסקברי"

רוחות רפאים: שיתוף פעולה נוסף עם דל טורו היה בסרט הגותי "קרימסון פיק", שבו ג'ונס מגלם שתי דמויות מזוויעות למדי, והפעם של נשים.

דאג ג'ונס ב"קרימסון פיק"
דאג ג'ונס ב"קרימסון פיק"

סרג' גינסבורג: ב"גינסבורג" היפהפה של ז'ואן ספאר על האגדה הצרפתית מגלם ג'ונס גרסה מוגזמת של גינסברג שמתפקדת כמצפון שלו.

דאג ג'ונס ב"גינסבורג"
דאג ג'ונס ב"גינסבורג"

הפאון והאיש החיוור: "המבוך של פאן" הוא אולי שיא הקריירה שלו עד כה, עם שתי דמויות שמזוהות איתו יותר מכל.

דאג ג'ונס ב"המבוך של פאן"
דאג ג'ונס ב"המבוך של פאן"

אייב ספיאן: בסרטי "הלבוי" ג'ונס מגלם את האדם האמפיבי אייב ספיאן, שאליו הוא מספר שהתחבר גם כן, אולי כי הדמות לא שונה מאוד מאיש הדג הנוכחי.

דאג ג'ונס ב"הלבוי"
דאג ג'ונס ב"הלבוי"