רוח שוטטות: חג השוטטות הבינלאומי מגיע לתל אביב

חג השוטטות הבינלאומי קורא לכם להתנתק רגע מהמסכים ופשוט להיאבד בעיר. כי להתבטל זו לא מילה גסה

Gustave Caillebotte, Paris .Street Rainy Day, 1877
Gustave Caillebotte, Paris .Street Rainy Day, 1877

אם אתם אוהבים לפעמים לטייל ברחובות ללא מטרה מיוחדת, היום (חמישי, 19.6) תוכלו לעשות את זה עם אג'נדה. חג השוטטות הבינלאומי שמתקיים ברחבי העולם קורא לנו לנוח לכמה שעות ממירוץ החיים ופשוט לשוטט ברחובות סתם כך. מאחורי החג, שנחגג לראשונה במישיגן ב־1979, עומדת בישראל תנועת ההאטה (The Slow Movement) הישראלית שהיא חלק מתנועת ההאטה הבינלאומית, שמתפרסת היום על כל תחומי החיים פחות או יותר – מאוכל דרך אופנה ואמנות עד לדת – ומבקשת להתנגד למהירות האדירה והמוגזמת לדעתה שבה העולם מתנהל היום.

המארגנים בישראל מזמינים אתכם "לכבות את הטלוויזיה, לבטל את כל התוכניות האחרות ולהצטרף לחגיגות העולמיות של יום השוטטות הבינלאומי, פשוט על ידי יציאה להליכה אטית וחסרת תכלית ברחובות", ומציגים את היום כ"לא פחות מאשר קריאה למרד בעידן התועלתני־יצרני־צרכני".

זה לא סתם היפסטר? "Le Flâneur" של פול גברני
זה לא סתם היפסטר? "Le Flâneur" של פול גברני

דמות המשוטט (Flaneur) הוזכרה בצרפת כבר במאה ה־16 וזכתה לפרסום ראשוני בכתביו של המשורר הצרפתי בן המאה ה־19 שארל בודלר. מאוחר יותר הפכו המשוטט והשיטוט למושגים מרכזיים בשיח הפילוסופי, האורבני והאמנותי בזכות כתביו של התיאורטיקן הגרמני וולטר בנימין. המשוטט הפך לסמל של האינדיבידואל הצופה מן הצד, זה שמביט במציאות אבל לא נשאב לתוכה, והשיטוט – לפעולת נגד מול התזזיתיות והתכליתיות של החיים המודרניים.

"השנה החלטנו לנסות להפוך את החג הזה לאירוע גם בישראל", אומר עמית נויפלד, מקים אתר האינטרנט של תנועת ההאטה בישראל, slow.org.il. "חשבנו על כל מיני אירועים מיוחדים, אבל בסופו של דבר הגענו למסקנה המתבקשת כי אירועים מסוג זה פוגעים בפועל ברוח החג, שמטרתו היא כאמור שוטטות חסרת תכלית. כל עיר גדולה יכולה לספק די והותר עניין ואטרקציות למשוטט בלי שיהיה צורך לייצר כאלה באופן מלאכותי". נויפלד מדגיש כי "חג השוטטות הוא רק תירוץ מוצלח. אנחנו ממליצים על שוטטות כפעילות קבע של פנאי – אני ובת זוגי משוטטים לעתים קרובות, ובפעם האחרונה שיצאנו מהבית שלנו במרכז העיר הגענו בסופו של דבר לבת ים, דרך דרום העיר ויפו, ושם מצאנו מקום חביב לשתות בו דרינק ליד הים. זה מומלץ בחום".