כל מה שצריך לדעת על רחוב קלישר

מה הסיפור של הרחוב, מי גר שם וכמה עולה לגור ברחוב קלישר? כל הפרטים

קלישר (צילום: נמרוד סונדרס)
קלישר (צילום: נמרוד סונדרס)
27 בנובמבר 2017

איפה חותמים? רחוב קלישר ממשתייך לשכונת נחלת בנימין, אזור המתאפיין במחירים ממוצעים עד גבוהים לעיר תל אביב. על פי נתוני מדלן, המחיר הממוצע לדירת שלושה חדרים חדשה באזור הוא 3.7 מיליון ש"ח למכירה ו־7,000 ש"ח לחודש להשכרה. ביולי השנה נמכרה ברחוב דירת שני חדרים (58 מ"ר) תמורת 3.8 מיליון ש"ח ובספטמבר נמכרה דירת חדר וחצי (38 מ"ר) ברחוב גרוזנברג הסמוך תמורת 2.1 מיליון ש"ח.

מה הסיפור? צבי קלישר (1795־1874), ממבשרי הציונות, נולד בליטא ושימש כרב בפולין בעוד שאשתו דאגה לפרנסה. קלישר האמין שהגאולה של העם היהודי תגיע מהתיישבות בארץ ישראל ולשם כך הטיף למצוות התלויות בארץ כגון תרומות ומעשרות. לימים פרסם את ספרו "דרישות ציון" ופעל לביסוס החברה היהודית בארץ ישראל. בשכונה, שנקראת גם כרם ישראל, קיימים כ־ 30 בניינים לשימור, בהם בית וילסון שנבנה בסגנון אקלקטי על ידי האדריכל יהודה מגידוביץ' ובית חבויניק שנבנה בסגנון בינלאומי. הממונה על שימורם, כמו על מרבית המבנים השווים בעיר, הוא האדריכל אמנון בר אור.

מרפסת מהממת ברחוב קלישר (צילום: נמרוד סונדרס)
מרפסת מהממת ברחוב קלישר (צילום: נמרוד סונדרס)

מה יש בסביבה? רחוב קלישר מתחיל ברחוב נחלת בנימין במזרח ומסתיים ברחוב הכרמל במערב: מיקום אסטרטגי לחובבי הקניות הקולינריות בשוק. הרחוב גובל בשכונת כרם התימנים הקסומה והמלאה בניחוחות של אוכל ביתי. בפינת צדוק הכהן נמצא המרכז לאמנות עכשווית CCA שמתמקד בתצוגת וידיאו ארט של אמנים מהארץ ומחו"ל. לידו בית הספר לאמנות קלישר, שלימים הפך לשלוחה של סמינר הקיבוצים. הקרבה לים, ללב העיר ולשוק וכן האווירה השקטה של שכונה הופכות את הרחוב לאטרקטיבי במיוחד.

הנאים השכנים? המדדים החברתיים בשכונה גבוהים מעט מהממוצע לעיר. על פי נתוני מדלן, 37 אחוז מהתושבים אקדמאים ורק 5 אחוזים גרים בדירות בבעלותם. בבחירות האחרונות 32 אחוז מהקולות ניתנו למחנה הציוני, 24 אחוז למרצ, ו־16 אחוז לליכוד.