10 סרטים מומלצים לצפיה ביום הזיכרון

ואלס עם באשיר, בופור, מצור, זרעי קיץ ועוד - אספנו עבורכם רשימת סרטים מומלצים לצפיה שעוסקים במלחמה, בזיכרון ובשכול

מתוך הסרט ואלס עם באשיר
מתוך הסרט ואלס עם באשיר
21 באפריל 2015

סרטי קולנוע –

 

1

בופור

סרטו של יוסף סידר משנת 2007 המבוסס על הספר "אם יש גן עדן" מאת רון לשם, והסרט הישראלי הראשון שהיה מועמד לפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר. הסרט מתמקד בחיילים שאיישו את המוצב בופור לפני הנסיגה מרצועת הביטחון, בהתמודדותם עם החיים בו, ביחסים ביניהם ובנסיגה עצמה על כל השלכותיה.

למועדי השידור בערוצי הסרטים של YES

 

[tmwdfpad]

2

ואלס עם באשיר

סרט תעודה מצויר של ארי פולמן באיור דוד פולונסקי משנת 2008, שזכה בפרסים רבים, ובהם גלובוס הזהב, פרס סזאר ופרס אופיר. ארי פולמן, חייל חי"ר אי אז במלחמת לבנון, נפגש עם חבר מהשירות הצבאי, שמספר על סיוטים שתוכפים אותו מהמלחמה. פולמן מגלה שהוא עצמו לא זוכר דבר מהתקופה. מכאן מעלה הסרט את מסעו של פולמן ואת נסיונותיו להבין מה בדיוק קרה לו שם, במהלך המלחמה ההיא.

 

3

לבנון

סרטו של של שמוליק מעוז משנת 2009, המצולם כולו בתוך טנק, ומבוסס על חוויותיו האישיות של מעוז ממלחמת לבנון. הסרט מספר על צוות טנק שמסופח לכוח של צנחנים. בעקבות טעות ניווט של מפקד הכוח, נקלעים החיילים לשטח שנמצא תחת שליטת קומנדו סורי. הסרט זכה בפרס אריה הזהב בפסטיבל ונציה והיה מועמד לעשרה פרסי אופיר.

 

4

העיט

סרט של הבמאי הישראלי המוערך יקי יושע משנת 1981. הסרט, שייצג את ישראל במסגרת פסטיבל קאן, צונזר בזמנו בארץ, וחלקים ממנו לא אופשרו להקרנה בישראל. הסרט מגולל את סיפורו של בועז, קצין צעיר אשר שב הביתה בתום מלחמת יום הכיפורים. מתוך שלושה חברים שיצאו למלחמה יחדיו, אחד נהרג, שני נפצע, ורק השלישי – בועז – חוזר הביתה בשלום. בועז נכנס למציאות של תלישות ושל בדידות, ולא מצליח למצוא שפה משותפת עם אלו שלא חוו את המלחמה. מתוך תחושת חובה, הולך בועז לנחם את הורי חברו המת, מבטיח לאב השכול כי בנו היה כותב שירים, יושב להמציא את שירת המת, הופך לחלק מרכזי במנגנון ההנצחה ושוקע במערכת יחסים סבוכה עם האב השכול.

 

5

מצור

סרטו המיתולוגי של ג'ילברטו טופאנו משנת 1969. גילה אלמגור בתפקיד אישה שכולה ממלחמת ששת-הימים, שמנסה למרוד בתפקיד "האלמנה הנצחית" שהחברה מנסה לייעד לה.

למועדי השידור בערוצי הסרטים של YES

 

דוקומנטרי וסרטי טלוויזיה –

 

6

זרעי קיץ

אורי גרוסמן, בניה ריין, אדם גורן ואלכס סשה בונימוביץ' נהרגו במלחמת לבנון השנייה, מעט אחרי שהוכרזה הפסקת האש. סרטם של אילנה דיין ושל גלעד טוקטלי, המלווה את אמהותיהם השכולות של החיילים, שהתחברו תחת האובדן.

לצפיה

 

7

40 שנה במלחמה

סרט של ליאת פרוינד על חיילי פלוגת חרמ"ש, שאיבדה ששה עשר לוחמים בקרבות הבלימה בגזרה המרכזית בסיני במסגרת מלחמת יום הכיפורים. היום, בני למעלה משישים, מתראיינים החיילים של אז, ומדברים על המלחמה ועל האבידות הכבדות, כאילו קרו רק אתמול.

 

8

שבויים

סרט של אורן אהרוני על פדויי שבי, ועל חייהם בשובם ממנו. סיפורם האמתי של פדויי השבי הישראלים, שמרביתם נשבו במלחמת ההתשה ובמלחמת יום כיפור.

לצפיה

 

 

9

מבוזבזים

נורית קידר חוזרת למוצב בופור דרך הסיפורים האישיים של חייליו, בסרט המשלב קטעי מחול של אוהד נהרין בביצוע להקת המחול בת-שבע שחוברו במיוחד לסרט.

לצפיה

למועדי השידור בערוץ ההיסטוריה

 

10

הילדים של צור

סרט שעוסק באסון צור בלבנון, אשר במסגרתו נהרגו קרוב למאה אנשים. הסרט מביא את סיפורם של אם אחת ושל צוות בצנחנים, שגורלם נקשר בקשר בלתי ניתן להתרה.

לצפיה