110 אושיות תל אביביות עיצבו את מפת תל אביב האישית שלהן

ירמי שיק בלום (צילום: מיכאל שבדרון)
ירמי שיק בלום (צילום: מיכאל שבדרון)

דורין פרנקפורט, ישראל אהרוני, גבריאל ברויד ורון חולדאי הם רק חלק מאנשי העיר שהתבקשו להראות את תל אביב דרך העיניים שלהם, במסגרת תערוכה לציון 110 שנים להקמת העיר העברית הראשונה

16 באוקטובר 2019

במשך ארבעה חודשים, 110 נבחרים מתושבי ותושבות תל אביב לקחו חלק במיזם אמנותי מיוחד: כל משתתף קיבל מפה מופשטת ואילמת, שמלבד קווי מתאר דקיקים לא היו בה סימונים של רחובות או שכונות, והתבקש לייצר את מפת תל אביב האישית שלו.

יעל בן דוד (צילום: מיכאל שבדרון)
יעל בן דוד (צילום: מיכאל שבדרון)

מדובר בתערוכה קבוצתית חדשה ומסקרנת בשם "110 מפות- אנשים חולמים עיר", בהשראת פרויקט דומה שהתקיים בניו יורק, שנולדה מיוזמתם והפקתם של האוצרים נועה ירקוני ואמנון דירקטור, שגם עצבו את המפה יחד עם עודד ברנח. הפרויקט יחגוג את ציון 110 שנים להקמת העיר העברית הראשונה בתערוכה מיוחדת במזא"ה 9, בין התאריכים 31.10-2.11. התערוכה מתקיימת בתמיכה מלאה ובשיתוף בית הצעירים והתרבות של העירייה.

"המטרה הייתה להמעיט בכמה שיותר פרטים קונקרטיים על מנת שיכולו להשתולל, לחלום, להיזכר ולספר סיפור על העיר דרך העיניים שלהם מבלי להיאחז במציאות", מספרת על המפות ירקוני, אדריכלית צעירה, בוגרת המחלקה לאדריכלות באקדמיה לאמנות ועיצוב בבצלאל שעוסקת בין היתר כארט דירקטורית, הפקה ואוצרות.

דורין פרנקפורט (צילום: מיכאל שבדרון)
דורין פרנקפורט (צילום: מיכאל שבדרון)

הרעיון לתערוכה קיבל השראה מספר של בקי קופר, ששוטטה וחילקה מפות אילמות לאנשים רנדומליים. "במקרה שלנו בשונה מקופר דווקא לא שוטטנו ברחוב, אלא בחרנו ואצרנו את כל 110 המשתתפים, חילקנו להם את המפות בצורה ממוקדת". מספרת ירקוני. "החיבור עם מאז"ה 9 היה כמעט מידי, ככל שהתקדמנו עם בניית הרעיון לתערוכה הבנו שעיריית תל אביב ובמיוחד מחלקת הצעירים והתרבות היא המענה לתמיכה בפרויקט".

בין המשתתפים תוכלו לצפות ביצירת המפות של השף ישראל אהרוני, הצלם אלכס ליבק, ראש העיר רון חולדאי, השחקנית מאיה לנדסמן, הקומיקאי והעיתונאי ירמי שיק בלום, הסופר והעיתונאי אבנר שביט, המשורר עודד כרמלי, המשוררת, הסופרת שני פוקר ועוד.

אסיה איזנשטיין (צילום: מיכאל שבדרון)
אסיה איזנשטיין (צילום: מיכאל שבדרון)

מהן המפות המעניינות שהפתיעו אתכם כאוצרים בכיוון שאליו הם לקחו את הפרויקט?

"זה אולי ישמע קלישאתי אבל באמת שאין מפה שלא הפתיעה אותנו. יש כמה מפות שממש לא יוצאות לי מהראש המפה של המאיירת והמקעקעת לוטם גינתון שבחרה לייצר בצורה מאוד כאוטית דווקא את כל מה שמפריע לה בתל אביב , זבל, חולדות, ג'וקים ומנופים. מפה נוספת היא המפה של מעצבת האופנה דורין פרנקפורט, שיצרה קולאז' מכל הפקות האופנה אותן צילמה בתל אביב דרכן סיפרה את הסיפור שלה ושל משפחתה עם העיר. גבריאל ברויד, סולן להקת "המסך הלבן", כיסה את המפה כולה בקולאז' שמכיל עשרות דימויים מעולמו האישי שמספרים ביחד מין סיפור קולקטיבי חזק מאוד על ההתבגרות בתל אביב".

גביראל ברויד (צילום: מיכאל שבדרון)
גביראל ברויד (צילום: מיכאל שבדרון)

אתם מתכננים עוד פרויקטים עירוניים בסגנון?

" יש לנו עוד אינספור מחשבות ורעיונות שרק מחכים לצאת לפועל, אבל ההתמקדות לחודשים הקרובים היא להוציא את הפרויקט כספר שכל אחד יוכל לרכוש, עד אז הפרויקט לא באמת נגמר".

ההשקה תתקיים ביום חמישי 31.10 במזא"ה 9, בית הצעירים של עיריית תל אביב-יפו.