אקזיסטנציאליזם ואלכוהוליזם: 18 דברים שלא ידעתם על "ריק ומורטי"

העונה השלישית של סדרת האנימציה המטורפת "ריק ומורטי" מגיעה אלינו ב-30 ביולי. לכבוד החזרה של הטריפ המצויר הזה הרכבנו רשימה של 20 עובדות מדהימות ומשונות

ריק ומורטי. תחזרו כבר!
ריק ומורטי. תחזרו כבר!

1. מקור הסדרה בסרט אנימציה קצר במחווה ל"בחזרה לעתיד" שג'סטין רוילנד, יוצר הסדרה, כתב: "The Real Animated Adventures of Doc and Mharti". כשהוא ודן הרמון פיתחו את הסרט לסדרה הם נאלצו לשנות את שמות הדמויות מדוק לריק וממרטי למורטי, אבל רוילנד סיפר שכוונתו המקורית הייתה בכלל לקרוא לסדרה "בחזרה לעתיד: סדרת האנימציה הרשמית החדשה של אולפני אוניברסל בכיכוב דוק בראון ומרטי מקפליי החדשים". "רק רציתי להטריל אולפן גדול", הוא סיפר. אגב, בפרק "Close Rick-counters of the Rick Kind" מופיע מורטי מיקום מקביל שנראה כמו אריק סטולץ, שהיה אמור לשחק במקור את מרטי ב"בחזרה לעתיד".

2. ריק ומורטי התארחו באחד הפתיחים הטובים ביותר ב"סימפסונס" אי פעם.

3. רוילנד והרמון הודו שלסדרה אין עלילה בכלל. לא שקשה לשים לב לזה. אם למישהו זה מזכיר את "סדרה על כלום" של סיינפלד, ובכן, לא נאשים אותו.

4. אולי אין באמת עלילה לסדרה, אבל עומד מאחוריה הרבה מאוד. בוידאו לקידום העונה השנייה אמר הרמון שאם מקבלים את זה שלכלום אין משמעות, "כל מקום הוא המרכז של היקום, כל רגע הוא הרגע הכי חשוב והכל הוא משמעות החיים". תופתעו לשמוע גם מה הוא חושב על מקומו של ריק ביקום.

5. הומור הנונסנס המניע את הסדרה מתקיים בשלום לצד שאלות פילוסופיות קלאסיות כמו "מה משמעות החיים?" ו"האם האדם אדון לגורלו?". בפרק "Rixty Minutes" מורטי (שהחליף את המורטי המת של המימד הזה) מנחם את סאמר, שמרגישה אשמה על הרס הוריה ורוצה לברוח מהבית, באופן שמזכיר מאוד את האקזיסטנציאליזם של ז'אן פול סארטר: "אף אחד לא שייך לשום מקום, אף אחד לא קיים בכוונה, כולם הולכים למות".

6. התכנון המקורי של רוילנד היה לפרקים באורך 11 דקות בלבד, אבל "Adult Swim", הרצועה של "קרטון נטוורק" שבה "ריק ומורטי" משודרת, לחצו לפרקים של חצי שעה. מזל.

7. הרמון נמנה עם יוצריה של סדרת הקאלט הקומית "קומיוניטי", המגוללת את סיפורם של תלמידי קולג' קהילתי הזוי. בפרק השלישי של העונה השנייה, התוכנית שיוצרת Unity, המוח-כוורת שריק פעם יצא איתו, היא גרסה חייזרית ל"קומיוניטי".

8. אחד הפרקים הפופולריים בסדרה הוא “Close Rick-Counters of the Rick Kind”, שבו ריק פוגש את "מועצת הריקים". צוות הסדרה קיבל גרסאות אמיתיות של התגיות שהריקים האלה לובשים על הבגד, וגם אתם יכולים למצוא כאלה לרכישה באינטרנט.

9. בפרק השני בעונה הראשונה, בעולם מלא כלבים ("Lawnmower Dog"), מורטי אומר לריק: "ואו! עולם שלם שמאוכלס בכלבים אינטליגנטיים! מעניין איך זה יהיה, ריק". על זה משיב לו ריק: "אני חושב שזה יהיה נהדר, מורטי. אתה יודע, אפשר לפתח את זה לפרוייקט מספק מאוד לכל הגילאים. כלומר, אני הייתי צופה בזה, מורטי". למה הוא מתכוון? לפיילוט שרוילנד פיתח עבור קרטון נטוורק בשם "DogWorld". כן, גם אנחנו היינו צופים בזה.

10. מה יש בפלאסק של ריק? מה הוא שותה כל הזמן? ולמה? מעריצי הסדרה פיתחו לא מעט תאוריות בנוגע למהות האלכוהוליזם של ריק. חלק חושבים שהוא שותה אלכוהול כדי לשכוח מכל הטירוף הגלקטי, אחרים טוענים שמדובר במשקה שמעניק לו אינטליגנציית-על שהוא צריך לשתות בלי הפסקה כדי לא לאבד את החכמה שלו. אבל בתשובה לשאלות של מעריצים, גם בסשן שו"ת באתר Reddit וגם בפאנל בכנס Comic-Con בשנה שעברה, אמר רוילנד שמדובר בסך הכל באלכוהול: וודקה, וויסקי; בכל פרק משהו אחר. אבל למה הוא שותה? על זה יוצרי הסדרה לא מוכנים לדבר.

11. רוילנד מדובב גם את ריק וגם את מורטי. אגב, יש לו קילומטראז' מרשים של דיבוב בסדרות נוספות, כולל "Adventure Time", "סימפסונס" ועוד.

12. כדי לדובב את ריק האלכוהוליסט כמו שצריך, רוילנד לקח את זה פעם אחת ברצינות. מאוד ברצינות.

13. פרק הפיילוט לסדרה נכתב ב-6 שעות בלבד. מקנאים? כי אנחנו כן.

 

14. הקומיקס של ריק ומורטי עוסק בריק ומורטי ממימד C-132 ומכיל עלילות הזויות ומוטרפות שאינן עולות בקנה אחד עם הסדרה (שבה ריק ומורטי הם ממימד C-137, כאילו דה). הבחירה בריק ומורטי ממימד אחר הופכת את הקומיקס לפריט משלים מושלם למעריץ המושבע מבלי לפגוע בעלילת הסדרה.

15. אחת התימות המרכזיות בסדרה היא תאוריית היקומים המקבילים, שגורסת שיש אינסוף יקומים שבהם כל האפשרויות מתקיימות במקביל, מה שהוליד אינסוף תאוריות לגבי העלילה. באחד הפרקים ריק ומורטי שמים את ג'רי במעון יום מיוחד לג'רים המשמש את כל מימדי ריק ומורטי. ריק כותב בטופס שהג'רי שלו הוא ממימד C-137, כלומר הג'רי שלנו, אבל בסוף הפרק ישנו בלבול בין הג'רים, מה שרומז על כך שאת כל הפרק העברנו עם ריק ומורטי ממימד אחר.

16. אחת התאוריות גורסת שלא כל הסדרה עוקבת אחרי ריק ומורטי ממימד C-137. בפרק "Total Rickall" אנחנו פוגשים בחבר המשפחה, מיסטר פופי באטהול, שלא הופיע עד כה אבל נראה חלק מהמשפחה. בנוסף, אם תשימו לב, הוא מופיע בפתיח של אותו הפרק, וכאשר יש חשש מחיידק הגורם לחברי משפחה שאינם קיימים להופיע מיסטר פופי באטהול מתגלה כאמיתי ולא פרי דמיונם.

17. אחד השחקנים שעשו אודישן לתפקיד של ג'רי היה לא אחר מבריאן קרנסטון (וולטר ווייט מ"שובר שורות").

ג'רי ובריאן קרנסטון

18. חלק גדול מהחייזרים בסדרה נראים כמו איברי מין או, אממ, צואה.

Untitled