"3 סרטי ערבה": הפתעה שמגיעה אלינו מפסטיבל במדבר

מקבץ הסרטים הקצרים "3 סיפורי ערבה" נוצר בפסטיבל הדרומי "סרטים בערבה", בכיכובם של ליאור אשכנזי ומנשה נוי. אנשי קולנוע לב ראו את התוצרת והחליטו לתת לה מסך גדול יותר

ליאור אשכנזי ושחר נץ, מתוך "בדרך חזרה"
ליאור אשכנזי ושחר נץ, מתוך "בדרך חזרה"
17 בינואר 2018

ליאור אשכנזי נוהג ברכב שטח ויוצא משער מושב בערבה. הוא שר להנאתו עם הרדיו ונדמה שהוא לבד במכונית, עד שהוא פונה למישהו במושב האחורי ומתברר שמסתתר שם עלם נאה בעל חזות ישראלית. בהגיעם לחלקת נוף מרהיבה הרחק מהכביש הם עוזבים את המכונית ויוצאים לטיול עם תרמילים על הגב. מדוע עודד (שחר נץ) הסתתר מאחור? ומדוע אורי ימשיך להסתיר אותו גם כשיזדקק לפינוי? "בדרך חזרה" של משה רוזנטל הוא מעין דרמת הישרדות פיזית ונפשי, היוצרת קונפליקט עז בין הנוף המדברי הפתוח ורחב הידיים לבין הסגירות המרומזת של החיים מאחורי השער החשמלי. הסרט, באורך 25 דקות, הוא הראשון במקבץ "3 סיפורי ערבה" שעולה להקרנות בקולנוע לב.

ליאור אשכנזי, מתוך "בדרך חזרה"
ליאור אשכנזי, מתוך "בדרך חזרה"

הסרט השני, "קילומטר 147" של בעז פרנקל (20 דקות), הוא אנקדוטה סאטירית בנוסח הסרטים הצ'כיים הזכורים לטוב של שנות ה־60. הוא עוקב אחר שני מושבניקים (מנשה נוי ורותם קינן), המתנצחים זה עם זה מי מהם יפנה את גוויית הגמל המוטלת על הכביש באמצע הדרך בין שני מושבים. השוטר החביב (ששי מטו) שהוזעק למקום מאבד שליטה על הסיטואציה, ובינתיים הפועלים הזרים מאסיה יושבים בצד ונהנים לחזות בטיפשות ובקטנוניות של גברי המדבר, שהולכת ומסלימה לממדים אבסורדיים. אחרון במקבץ הוא "חמורים" (5 דקות) – סרטון נטול מילים, סוריאליסטי ומרהיב עין של דוד וולך ("חופשת קיץ"), על משאית בכביש מתפתל בערבה שמובילה אקווריום עם דולפינים ועל החמורים שצופים באירוע.

מנשה נוי ורותם קינן, מתוך "קילומטר 147"
מנשה נוי ורותם קינן, מתוך "קילומטר 147"

שלושת הסרטים, כולם כתובים, משוחקים ומצולמים היטב ועושים שימוש עשיר בסוגסטיביות של אתרי הצילום, נוצרו במסגרת הפרויקט "קצר במדבר" שנוסד ב־2013 כחלק מפסטיבל "סרטים בערבה" המתקיים ביישוב צוקים. מייסד הפסטיבל ומפיק הפרויקט, אייל שיראי, מספר: "כל שנה אנחנו מפרסמים קול קורא, מקבלים כ־100 הצעות ומהן בוחרים 20 במאים שאותם אנחנו מזמינים לערבה לקבל השראה. אנחנו משכנים אותם בצוקים במשך ארבעה לילות ולוקחים אותם לסיורים באזור ולמפגשים עם אנשים. אחרי כן יש להם כחודש וחצי לכתוב תסריטים שמתרחשים בערבה, ומתוכם אנחנו בוחרים שניים שלושה תסריטים להפקה. עד כה הפקנו 12 סרטים. הראשות המקומית – מועצה אזורית ערבה תיכונה – משתתפת במימונם. הסרטים מוקרנים בהקרנות בכורה בפסטיבל שלנו, ואחרי כן ממשיכים הלאה".

מתוך "חמורים"
מתוך "חמורים"

שיראי מוסיף כי "הקו של גרייס" של רותם קפלינסקי, על עובדת זרה שהופכת את המשאית שלה למכולת ניידת בדרום הערבה, זכה בתחרות הסרטים הקצרים בפסטיבל ירושלים 2015. "אין לזה אופק כלכלי", הוא אומר. "הפרויקט נועד לקדם את היוצרים ואת האזור. מדי שנה באים לפה ים של קולנוענים מהמרכז ועושים סרטים ונהייתה מין תעשייה קטנה. יש כמה מקומיים שנהיו מקצועיים בהפקה".

ב־2017 הגיעו לפסטיבל המדברי אנשי קולנוע לב, ראו את התוצרת המשובחת של אותה שנה, והחליטו לתת לה מסך. אורכם הכולל של שלושת הסרטים הוא 50 דקות ומחיר הכרטיס – 10 ש"ח.

← 3 סיפורי ערבה, החל מחמישי (18.1), קולנוע לב