תרגיעו, כולה יום ההולדת ה-75 של האיש הכי מצחיק בעולם

לארי דיוויד ב"תרגיע"
לארי דיוויד ב"תרגיע"

סוד הקסם של לארי דיוויד הוא בכך שלא משנה מה הוא עושה, הוא תמיד אותו דבר: קטנוני, חטטן ויהודי מאוד. דווקא כשהוא נמצא בטלוויזיה שלא במסגרת "סיינפלד" (מאחורי הקלעים) או "תרגיע" (מול המצלמה) - אפשר לראות את זה הכי טוב. מזל טוב, לארי, אל תשתנה לעולם

3 ביולי 2022

מחווה לשורשים (2000)

לא נעים לרמות ככה על ההתחלה – זהו קטע מהפיילוט של "תרגיע", שהיה אמור להיות מוקומנטרי חד-פעמי באורך שעה של HBO והתגלגל במפתיע לסדרה הקומית בפורמט המוכר לנו היום. אבל הוא כאן בגלל שהוא מאפשר הצצה ללארי דיוויד בפורמט בו הוא התחיל את הקריירה שלו: סטנדאפיסט. כסטנדאפיסט הוא היה ידוע לשמצה על נושאים מופרכים לקטעים (חברים רבים מהתקופה אוהבים להזכיר שהוא נהג לפתוח עם בדיחה שעסקה בתופעות מופרכות בדקדוק הלטיני), וכאן הוא מקדיש דקה שלמה לסיפור על היטלר במופע של קוסם. למרבה הצער, נראה שזה התיעוד-לא-תיעוד היחיד של השלב הזה בחייו בו ניאלץ להסתפק.

מקבל את פרס האמי (1993)

זהו נאום קבלת הפרס הטוב ביותר בהיסטוריה, שמסכם טוב יותר מכל קטע אפשרי אחר, באמת במשפט וחצי, מה זו תופעת הטבע הזאת הקרויה "לארי דיוויד". הפרס הגדול ביותר בטלוויזיה האמריקאית, על "התחרות", הפרק האגדי של "סיינפלד", ואת לארי מעניין רק דבר אחד. ומה זה אם לא התגלמות ההומור של לארי דיוויד: חוסר יכולת (מעושה, כמובן) להתגבר על עצמך ולהתאים את עצמך לאיזשהו מעמד מכובד.

פירגון קולגיאלי (2018)

כשג'וליה לואי-דרייפוס זכתה ב-2018 בפרס מארק טוויין, הפרס היוקרתי בו יכול לזכות קומיקאי אמריקאי, דיוויד כמובן הקליט לה סרטון ברכה. כצפוי, עיקר הסרטון עוסק בדיוויד עצמו ובכמה שהוא היה רוצה לזכות בפרס במקומה, וברגעים הבודדים בהם הוא עוסק בלואי-דרייפוס, הוא צוחק על הסרטן ממנו החלימה זמן קצר קודם לכן. עכשיו זו חברות אמת.

תחומי עניין נפגשים (2010)

לכל מי שתוהה איך לארי דיוויד עושה תשדיר שירות: אז ככה, וזה מושלם (ושימו לב איך הוא מחבר כאן, בגדול, את שתי התמות בסרטונים הקודמים. זה מה שיפה בו: האובססיות שלו).

שיער! יש לו שיער! (1981)

אז בואו נתן ללארי את הכבוד ונראה אותו רגע בימים בהם היה לו שיער. כאן הוא משתתף בתוכנית קצרת היומין Fridays, שהייתה אמורה להיות התשובה של ABC ל"סאטרדיי נייט לייב", וכמו כל האחרות שניסו להתחרות בה במגרש שלה – לא שרדה יותר מדי (שלוש עונות, במקרה הזה), אבל הפגישה את לארי הצעיר עם מייקל ריצ'רדס (לימים קריימר). לאחר הביטול של Fridays, דיוויד מיהר לחצות את הכביש למתחרה ולהיות תסריטאי בה למשך עונה אחת בלבד, עם שיא שלילי מדהים – הוא הצליח להכניס לתוכנית רק מערכון אחד לאורך כל העונה. האחרים נגנזו באכזריות.

סיבוב ניצחון (2015)

ב-2015, בדיוק 30 שנה לאחר שפוטר מ-SNL, והרבה אחרי שכבר זכה בתהילת עולם, לארי דיוויד חזר ללייט נייט האגדי בזכות מאפיין לא צפוי: הדמיון הרב שלו (גם פיזי וגם בחיתוך הדיבור הברוקלינאי) לסנטור הדמוקרטי ברני סנדרס, שעלה אז לכותרות כאשר התמודד בפריימריז מול הילרי קלינטון והפך למועמד רציני במפתיע. הליהוק של דיוויד לתפקיד היה מתבקש אבל גם מפתיע: למרות הכל, הוא כמעט אף פעם לא נראה כשהוא משחק דמות שאינה עצמו או וריאציה מאוד קרובה על עצמו, ופתאום הוא נכנס לתחום זר לו של חיקוי של פוליטיקאי מוכר (וגם ההומור שלו בכללי בדרך כלל די רחוק מעולמות הסאטירה הפוליטית) – והפך לאחת התופעות האהובות ביותר בתוכנית באותה עונה. כמובן שלארי לא היה צריך להתאמץ יותר מדי בשביל לשחק את ברני סנדרס, אבל רק כעבור שנה וקצת, בתוכנית Finding Your Roots, החושפת בפני סלבריטאים אמריקאיים עובדות על אילן היוחסין שלהן, לארי גילה קרוב משפחה שלו. ותראו כמה הוא שמח מזה!

סיבוב ניצחון (2017)

וכאן הוא משלים את סיבוב הניצחון שלו, מנחה את SNL ב-2017 ומבצע מונולוג סטנדאפ – כאמור, מחזה נדיר במיוחד. כמובן שהמונולוג הזה, בו הוא צוחק בין היתר על הארווי ויינשטיין (הפרשה בדיוק התפוצצה זמן קצר לפני כן) וגם על השואה, עורר שערוריה קלה.

אז מה אם זה קריפטו (2022)

וכאן הוא מסמן וי על עוד אבן דרך בתרבות האמריקאית: פרסומת לסופרבול. נכון, זה לקריפטו, וכולנו יודעים מה הולך עם השוק הזה כרגע, אבל זו עדיין פרסומת מושלמת, בה לארי מראה איך הוא יכול להישאר לארי גם בשלל תחפושות תקופתיות.

אמיתי לגמרי (2012)

אבל בסוף, הסרטון שמראה הכי טוב שלארי דיוויד במציאות הוא פשוט לארי דיוויד שאנחנו מכירים מהטלוויזיה הוא הסרטון הזה (מתחיל כחצי דקה לתוך הקטע): לארי דיוויד נתקע ביציאה מחניון (למי זה לא קרה?) ומתועד על ידי הנהגת ברכב מאחוריו שפולטת בהשתאות "פאק, זה לארי דיוויד" בעודה מצלמת אותו מתנהג בדיוק כמו בפרק של "תרגיע". אין מה לעשות, למי שאוהב את לארי דיוויד, והרבה מאוד אנשים אוהבים את לארי דיוויד, יש משהו שפשוט מחמם את הלב בידיעה שהוא באמת כזה. אף פעם אל תשתנה. לא שהיית יכול גם אם היית רוצה.