בית המכולות בנמל יפו מתחדש: הים הוא כחול. והקפה הזה גם

קפה Blue (צילום: מתן רחמן/בננה צילום)
קפה Blue (צילום: מתן רחמן/בננה צילום)

בית המכולות הוא מקום אדיר, וחיכינו בסבלנות לראות איזה מקומות מעניינים יאכלסו אותו, אז הנה זה מתחיל: קפה Blue הוא כוח החלוץ שמפריח את ההאנגר החדש בנמל יפו, עם קפה ספיישלטי ייחודי, מאפים של אלון שבו לפתיחה החגיגית בשבת (25.5 11:00) ואווירה אקולוגית מחשמלת

23 במאי 2024

בית המכולות בהאנגר 3 המחודש שבנמל יפו הוא מקום אדיר. האירועים שנערכו בו לפני ומאז פתיחתו – יריד צבע טרי, ירידי תמיכה במשפחות החטופים והמפונים וסתם ירידי אמנות ואופנה מצוינים – עשו הרבה תיאבון לקראת איכלוסן של המכולות כחללי סטודיו וכעסקים קטנים. והנה מגיעה סנונית חשובה ביותר: בית הקפה Blue ייפתח שם ביום שבת הקרוב להרצה, ויתמקם במכולה כחולה כפי ששמו מחייב.

>> בוקר טוב יאפא: אלה 18 בתי הקפה הכי טובים ביפו
>> לגלות את נמל יפו מחדש: הקונטיינרים שיקחו אתכם לחו"ל

נזכיר: בית המכולות בנוי מ-89 מכולות שסיימו את תפקידן והיו בדרך לגריטה, ומוחדשו בפרויקט ייחודי של עיריית תל אביב-יפו עם חברת אתרים. המקום כולו מבוסס על אנרגיה מתחדשת, והחשמל בו משתמשים כדי להפעיל את בית המכולות מיוצר באמצעות לוחות סולריים שנמצאים על גג ההאנגר. מלבד הלוחות ישנה מערכת מצופים אקולוגית שמחוברת למימי הנמל ומפיקה חשמל בעזרת כוח הגלים. קיצר, במילים אחרות, נשמע לנו שיש חשמל באוויר ובשפע. 

חשמל באוויר קפה Blue בבית המכולות (צילום: רענן רחמן/בננה צילום)
חשמל באוויר קפה Blue בבית המכולות (צילום: רענן רחמן/בננה צילום)

את בית הקפה, שהולך להיות הוט-ספוט רציני בנמל המתחדש אם אנחנו מהמרים נכון, חלמו והקימו מתן רחמן ויונתן גבאי, לשניהם ניסיון של עשור וחצי בתחום הקפה, שכלל בין היתר ניהול ועבודה בבית הקפה המוערך WayCup. השניים נושמים, אוהבים וכמובן שותים קפה, מכירים כל זן וזן ומתמחים בקפה ספיישלטי, או בעברית צחה, קפה הגל השלישי. הם רקחו תערובת פולים ייחודית וריחנית בשיתוף WayCup, אותה הם קולים בבית הקלייה רות. התערובת הסודית והמסקרנת מתבססת על הידע והניסיון שצברו, יחד עם היכרות מעמיקה עם הטעם של הקהל המקומי.

ובגלל שמתבקש, אנחנו שואלים: רגע, הולך להיות כאן קפה חמוץ של היפסטרים? מתן רחמן מסביר בחיוך ש"זו תערובת מיוחדת שמשלבת הרבה טעמים וניחוחות, מרגישים נגיעה קלילה של שוקולד ושילוב נחוץ בין חמיצות קלילה למרירות מעודנת". תכלס, סומכים עליו לגמרי. בהמשך יהיו תערובות של קפה חד זני שירקחו בעצמם וגם קולד ברו מהחלומות (מחירי הקפה סטנדרטים לרף העליון: 11 שקלים לאספרסו, 13 ש"ח לאמריקנו קטן, 14 שקלונים לקפוצ'ינו רגיל או קפוצ'ינו קטן על קרח, 18 ש"חים למאצ'ה ו-20 שקלז לכוס קלוד ברו צוננת).

לא סתם קפה חמוץ של היפסטרים. קפה Blue (צילום: רענן רחמן/בננה צילום)
לא סתם קפה חמוץ של היפסטרים. קפה Blue (צילום: רענן רחמן/בננה צילום)

עוד מסביר רחמן שבגלל שהם חלוצי ענף ההסעדה בהאנגר החדש, הם מתכננים לעבוד מהר וביעילות. "אנחנו לא רוצים שבגלל שזה קפה איכותי אנשים יחכו מלא זמן בתור, אנחנו  מבינים שהקהל פה יכלול גם הרבה משפחות צעירות ועובדים על להיות זריזים ושירותיים".

ואיך זה להיות הראשונים שפותחים מקום בבית המכולות?
"מרגש מאוד להיות חלוצים במקום כזה. אנחנו מאמינים ומחוברים לכל התפיסה המקיימת של המקום ושואפים למשל להיות זירו ווייסט לגמרי, ושבעתיד הכלים לטייק-אווי יהיו מתכלים או שיוחזרו אלינו לשטיפה ושימוש חוזר. את הספסלים וכיסאות העץ, למשל, בנינו בעצמנו מעץ ממוחזר. חוץ מזה, אנחנו גם שמחים על האפשרות להביא ליפו משהו חדש ולהיות קרובים לקהילה שחיה כאן. גם הקירבה לבארבי נלקחת בחשבון ובעתיד אנחנו מתכננים להיות פתוחים לפני ההופעות ולהגיש אלכוהול ונשנושים, וגם לארח אצלנו אמנים צעירים להופעות ואירועי תרבות". 

מתן רחמן ויונתן גבאי. קפה Blue (צילום: רענן רחמן/בננה צילום)
מתן רחמן ויונתן גבאי. קפה Blue (צילום: רענן רחמן/בננה צילום)

ואכן, ניכר כי בית הקפה החדש מתכתב עם המקום בו הוא נמצא, ונבנה מתוך מחשבה מעמיקה על קיימות, שמירה על הסביבה וסחר הוגן. ואתם אומרים לנו שבכל הערכים האלה יש גם קפה ומאפה? ברור שאנחנו בפנים. מלבד זאת, אירועי הפתיחה יכללו גם מאפים וקינוחים של הקונדיטור אלון שבו, חבר קרוב של השניים שיגיע להמתיק במיוחד את הימים הראשונים של הפעילות. בקבוע יהיו כאן מאפים מבית "אפוי" (כמו למשל מאפה הדרים מתקתק או מאפה תרד וגבינות מלוח) וגם וכריכים טריים ומשביעים.
>> קפה BLUE, הפתיחה הרשמית ביום שבת הקרוב, 25.5 11:00, נמל יפו 3 // לעדכונים נוספים: @cafeblue.jaffa באינסטגרם // שעות פתיחה קבועות בהרצה: א'-שבת, 18:00-09:00