טיים אאוט timeout

"ספר הגברים" מאת ננו שבתאי

קראו את הפרק הראשון ברומן שמתמודד בפרוייקט מועדון קריאה של Time Out תל אביב. חושבים שהוא צריך לזכות? הצביעו לו!

רומן הביכורים של ננו שבתאי, "ספר הגברים", היה לסנסצייה ורב מכר עם יציאתו לחנויות הספרים. הספר הוא מעין מסע בין מערכות יחסים עם גברים, המכונים בשמות עוקצניים שמתארים את אופיים. המספרת מתארת את המסע הזה, שעד כה לא סופר כך בספרות העברית, בשפה קלילה שמותירה את הקוראים דווקא עם טעם מר. הספר היה מועמד ברשימה הקצרה לפרס ספיר 2016.

>> פסק זמן עם ננו שבתאי
>> לעמוד הראשי של "מועדון קריאה"

ננו שבתאי. צילום: איליה מלניקוב

ננו שבתאי. צילום: איליה מלניקוב

 

האזינו לפרק הראשון מתוך "ספר הגברים", באדיבות אייקאסט ספרים מוקלטים – פלטפורמה והוצאה לאור של ספרים מוקלטים בעברית:

צפו ביעל אבקסיס מקריאה מתוך הרומן:

הפרק הראשון מתוך "ספר הגברים":

גברים כבני אדם
גברים הם בני אדם. בני אדם הם סוג של חיות אבל אומרים שמפותחים יותר. זה נכון שלפעמים גברים הם שעירים מאוד, אבל אף פעם לא כמו כלבים. כלבים גם לא מתלבשים, אולי רק פודל. לבני אדם יש גם שמות. לחיות אין. יש כלבים עם שמות, כמו: "בולי", "פלוטו", "רקסי" ועוד. אבל מי נתן לכלבים את השמות? נכון, בני אדם. שבע שנים של כלב זה שנה בחיים של בן אדם. ואצל חתולים נדמה לי שמונה. אישה אחת אמרה לי שמבחינתה שבע שנים של גבר זאת שנה אחת של אישה. זאת אומרת שאם היא פוגשת לדוגמה גבר בן 35, למשל, אז בעצם הוא רק בן חמש. או אם היא פוגשת גבר בן 42, אז הוא כבר בן שש. וכן הלאה. אבל לדעתי היא טועה. זה לא נכון. לגברים גם יש מקצועות. ולחיות אין. פגשתם פעם אווז, שאומר שהוא רוקח? לא. אבל גבר כן. גבר יכול להיות רוקח. יש למשל במחשב אזור כזה שנועד להפגיש בין גברים זכרים לנקבות נשים. אז ליד כל תמונה של גבר כתוב המקצוע שלו: לדוגמה, רוקח. או עורך דין. או קצין נפגעים. אפילו סופר. כל דבר שמרוויחים בו כסף. וכתוב גם השם של הגבר או שם שהוא המציא לעצמו, למשל: "חיים 2000", או "אבי אלפא-מייל". או "פרנץ קפקא". או "רוברט ואלזר". ויש גם תמונות שהגברים עוסקים בהן בכל מיני פעילויות: למשל, הם יוצאים לטייל בטבע, ומבעירים אש. וזה יכול להיות ביבשה, כמו על הר במדבר או משהו כזה, ויכול להיות גם בים, ואפילו מתחת לפני המים, ואז אפשר לראות את הגבר לבוש בחליפה מיוחדת, עם משקפיים ובגד שחור שנצמד לגוף ומהדק את השערות לגוף, ומבליט את איברי הרבייה שלו, לפעמים אפילו עם פסים זרחניים כאלה בצדדים, אולי כדי להרתיע חיות אחרות או למשוך נקבות, אני לא בטוחה. לפעמים הם גם מצטלמים ליד חיה אחרת, כמו אריה, או פיל. ראיתי גם גבר מטיס מסוק קטן. והוא חבש קסדה על הראש ומשקפיים מיוחדים. וגם פגשתי גבר שהרג גבר אחר. אבל לא מהלהקה שלו. אפשר גם לדבר איתם. הם יודעים שפות, לא רק עברית. לא רק את שפת האם. גברים הם בני אדם.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 167a735dbd523