Call of Duty WWII: מלחמה העולם המעולה

המותג הכי גדול במשחקי המחשב חוזר לאחור לתקופה של לפני הגאדג'טים, הפצצות החכמות והמחשוב לשעה האפלה ביותר של המין האנושי וזה מצוין

Call Duty WWII
Call Duty WWII
23 בנובמבר 2017


"קול אוף דיוטי מלחמת העולם השנייה" נפתח בדיוק כפי שהיינו מצפים שייפתח; נורמנדי, יוני 1944 והכל נמצא שם בD-day הורטואלי – הנחתות, החיילים, ירי המקלעים והמראות הקשים. בדיוק כמו שדמיינו את אותם רגעים הירואיים  אחרי שראינו להציל את טוראי ראיין.

זו אינה תלונה. סדרת קול אוף דיוטי היא בסופו של דבר לקיחת הרגיל והבנאלי מסרט האקשן המוכר ודחיסתו לתוך משחק אקשן ירי מגוף ראשון. לפעמים זה עובד יותר, לפעמים פחות, הפעם הפצצה שלהם פוגעת בול. המשחק הכי מצליח בז'אנר הכי פופולארי הולך אל העבר – והמהלך מוכתר בניצחון.

מתקדמים אל תוך גרמניה 
מתקדמים אל תוך גרמניה 


קמפיין ליחיד – הסיפור

אנחנו מגלמים את רד דניאלס חייל אמריקאי שעושה את הדרך בין הנחיתה בנורמנדי אל פריז והלאה לכיוון גרמניה.

סיפורו של דניאלס נשזר לסיפורה של המלחמה ושל המחלקה, עם חברו זוסמן (משלנו!) ושני סמלים עם גישה מנוגדת למלחמה ולחיים. הקטעים הסנמטיים שבין הפרקים והווייס אובר מצליחים באופן מפתיע לרגש, לגעת, ולהעביר סיפור מעניין מעבר ללחימה.

המשחק מעז להתעסק מעט בשואה, במחנות ונצים. זה לא קורה בצורה בוטה מדי או מעמיקה עבור הקהל הישראלי, אבל מצליחה בכל זאת להעביר את אימת המלחמה שאינה רק גבורת שדה הקרב.

קמפיין ליחיד – משחקיות

ההליכה של אנשי קול אוף דיוטי לכיוון העבר מבטלת מימדים משחקיים כמו שלד חיצוני ושתלים ומחזירה את המשחק ליסודות – אבל עם מתיחה של המעטפת.

במשחק נוכל לבקש מחבר למחלקה לגלות לנו איפה האויבים יכולים לתת לנו רימונים, כדורים וערכות עזרה ראשונה. רגע, מה? ערכות עזרה ראשונה? אז כן – לא נרפאים בקול אוף דיוטי בשכיבה במנוחה אלא בהפעלת ערכות עזרה ראשונה שאפשר למצוא או מהחברים. לכאורה מסתמן שהמהלך הזה אמור להיות חשוב, אנחנו בכל אופן לא כל כך הבנו.

זמן הכדור לעומת זאת הוא תוספת מרעננת. אם יש לנו רובה צלפים או שגילו לנו איפה האויבים, אפשר ללחוץ על כפתור פוקוס ולקבל הילוך איטי כדי להרוג כמה אויבים, שממשיכים לראות את המציאות באופן רגיל. 

לגבי השלבים: חשבנו שמוצלח שיש שלבים עם מימד אסטרטגי כלשהו ולא ניתנת האפשרות רק להתקדם ישר. פחות מסדרון ירי – יותר מגרש פתוח. עדיין, זה משחק ירי מגוף ראשון קלאסי ולרוב זה עדיין חוזר על עצמו.

שלבים מיוחדים כמו נהיגה בג'יפ, טיסה במטוס קרב ומעין קווסט במפקדה גרמנית מרעננים את המשחק באותו הרגע אבל הם לא באמת שייכים לו. הם מציגים מנגנון אחר לגמרי כך שהם חייבים להיות קלים יחסית, כי השחקן לא ירצה ללמוד דברים חדשים לצורך שלב אחד וכך הם לא מהנים מספיק ולא משנים באמת, הם קליפ בין שלבים דומים.

אבל חשוב לומר שהנוסחה הבסיסית של רוב המשחק עובדת. לירות ולהתקדם, להבין מאיפה יורים עליי, לזרוק רימון לחדר לפני שאני נכנס, לשרוף את כל הנאצים. זה די מדהים.

מולטיפלייר  

גם המשחק המקוון מרובה המשתתפים של קול אוף דיוטי חוזר כאן למקורות לפני כל הגאדג'טים שהרסו (או עשו) הכל. הדמות שלנו יכולה לקפוץ ממש נמוך, לרוץ, לירות – ממש באופן רגיל! השחקנים שעזבו את המותג במודרן וורפייר 2 ירגישו פה לגמרי בבית. מפות קטנות שומרות בכל זאת על קצב מהיר אבל זה פחות מהמשחקים שנערכים בעתיד.

כמה שינויים בכל זאת. אנחנו יכולים לבחור בין 5 התמחויות וכך לקבל יכולת או בונוסים שונים בהתחלה ואחרי שהתקדמנו. למשל, אם אני צנחן אני יכול לחבר תמיד משתיק קול, אני רץ למרחקים ארוכים יותר בלי להתעייף ומטפס יותר מהר. חייל השריון מקבל משגר רקטות וחצובה. 

בסופו של דבר ההתקדמות דומה לכותרים אחרים – לא באמת משנה שקוראים לזה "צנחן" או העובדה שהיינו יכולים להוסיף בונוס של משתיק קול אבל זה מרענן קוסמטית. 

מצב המלחמה מאפשר לשחק דרך אובייקטים בקרב יחסית ארוך בדומה לבאטלפילד. זה עדיין לא גורם לכולם להתאחד ולשחק ביחד ובכל מקרה כולם מנסים להשיג כמה שיותר הריגות – המצבים של מלחמה בין קבוצות וכולם נגד כולם עדיין הכי מהנים והכי מתאימים למשחק.

המפקדה היא מעין איזור של גוף שלישי לפגוש שחקנים אחרין פשוט לא מספיק מעניין או משמעותי. מה שכן, אפשר להתאמן שם על שימוש בקיל סטרייקס. אם יש לך רצף הריגות תקבל למשל לירות ממטוס או לזרוק פצצה – עבור חלקנו זו תהיה הפעם היחידה שנתנסה בכך.

call of duty ww2
 

שורה תחתונה

זה די נדיר בשנים האחרונות אבל נראה שהפעם הם עשו את זה בגדול – משחק מעולה גם מבחינה טכנית וגם מבחינה סיפורית, ליחיד, משחק מולטיפלייר שלא מעצבן את המכורים הקשים ומזמין גם לחדשים.

עצם הקפיצה לעבר אינה מחזירה את הסדרה לשיאים המיתיים באמת שלה של מודרן וורפייר ובנוגע למשחק מרובה המשתתפים זה כן מחזור נוסחה  – מוצלחת ומהנה אבל לא חדשנית. זה קול אוף דיוטי בשיאו, הכי גבוה שאפשר יגיע אלא אם מישהו ייקח סיכון עצום ויהפוך את המשחק הזה על פניו. כרגע לפחות, זה הכי טוב שאפשר לעשות.  

המשחק נמכר במחיר מלא לפלטפורמות PC, פלייסטיישן 4 ו-Xbox One (עליה נבדק)

Call Duty WWII
Call Duty WWII