לילה מאלף

על האירוע

בלילה קיץ חם אחד ביוני, בבניין מגורים רב קומות, נגמרו המים. אב הבית, לומייר, מחפש את מקור הבעיה; פרנצ'יסקה – דיירת בדירה 7/32 – מתלבטת אם להתקלח או לא; השותפה שלה, פטימה, מצפה לאהובה, חליל, שיבוא אליה רק אחרי שפרנצ'יסקה תתקלח ותלך לישון; וקרפאטי, דייר בבניין הסמוך, מציץ על המתרחש בבניין. נקודת ההתחלה הזאת הולכת ומחריפה במהלך חמשת הפרקים, והופכת ללילה טרגי שאת סופו איש לא דמיין.

זהו מפגש תרבויות בין שלושה מקומיים ושני מהגרים, ועם בעיית המים מתחככות שתי מציאויות זו בזו: האחת, מציאות בניין המגורים, והשנייה, מציאות פנטסטית שיוצאת מתוך התרבות העתיקה והיצרית של "אלף לילה ולילה". המחזה מחזק בצורתו את המפגש התרבותי, וקושר יחד מבנה מקובל של דיאלוגים דרמטיים לצד מבנה אקלקטי ופיוטי שלקוח מתוך עולם מספרי הסיפורים. העולם ששימלפפניג יוצר הוא קודר, והסיפורים המתרחשים בו נעים במקביל ולא נפגשים לעולם.

העבודה הבימתית חוקרת את יחסי השחקנים לחלל הריק, ומדגישה את חמשת הגופים המתנועעים בו. הם מקיימים בגופם את ריבוי התרבויות והמציאויות, וכך מתרחש תהליך סמוי של חשיפת יצרים וחשקים. בקונטקסט הזה התהליך מציף שאלות על מקומו של האדם בתוך החברה או התרבות בה הוא חי, ועל אופן המבט שלו על האחר.

// המחזה תורגם בסיוע מכון גתה. ההפקה הועלתה כחלק מפרויקט גמר בתואר שני לבימוי תיאטרון באוניברסיטת תל־אביב.

מתי ואיפה
יום רביעי, 15.01.2020 20:00
הזמנת כרטיסים
מחיר
70 ש"ח