התגעגעתם לג'ניפר קולידג' ב"לוטוס הלבן"? מצאנו תחליף זמני וכיפי

פטרישה ארקט בתפקיד האישה המסובבת. "High Desert". צילום: יח"צ
פטרישה ארקט בתפקיד האישה המסובבת. "High Desert". צילום: יח"צ

הקומדיה החדשה של אפל מנסה להיות המון דברים, חלקם מופרעים, חלקם מופרכים וחלקם הטוב ביותר זו ללא ספק פטרישה ארקט שמתעלת את הדמות של קולידג' ויוצרת אישה הזויה ומעניינת משל עצמה. אז זה כבר לא מפתיע שזה כיף אדיר

אני לא נוהג להיכנס לאתרים שמדרגים את הסרטים והסדרות שאני כותב עליהן, במטרה לגבש דעה שלא תלויה בהשפעות חיצוניות. אך הפעם הייתי חייב לקבל קצת מידע מקדים על "High Desert" (שלצורך הנוחות נכנה "מדבר גבוה", למרות שזה תרגום מאוד מילולי ולא רשמי), כי מלבד פרסומת או שתיים לפני Mythic Quest, לא שמעתי עליה דבר. הציון של צופי "מדבר גבוה" הוא 91%, הבדל  משמעותי מזה המבקרים – רק 66%. השאלה הראשונה שעולה לראש היא אז מי צודק? האם המבקרים אניני הטעם שקצת מתקשים לעכל את ההומור המופרע? או שמא הצופים שמצליחים להתחבר להרפתקאות שגיבורת הסדרה מכניסה את עצמה אליהן?

הקומדיה החדשה של אפל עוקבת אחר פגי (פטרישיה ארקט), מכורה לשעבר עם בעל סוחר הסמים שנכנס לכלא לפני עשור, שמחליטה לשנות את אורח חייה בעקבות המוות של אמה. כחלק מהתהליך שהיא עוברת, היא גם מחליטה לעבוד בתור חוקרת פרטית. הסצינה הראשונה של הסדרה מתחילה בברביקיו משפחתי בחצר הבית של פגי, ומסתיימת במעצר שלה ושל בעלה בזמן שהם מנסים להטביע את כל הסמים בכיור. כבר אפשר לקבל הרגשה של "וואי וואי, אם זה קרה בסצינה הראשונה מה יקרה בהמשך" – וזה יכול להיות רע מאד אם סדרה לא מתעלה על סצנת הפתיחה. למזלנו, זה לא המקרה – והסדרה מביאה שלל התרחשויות ביזאריות ומצחיקות שגורמת לנו ממש לאהוב את קלילות הראש של פגי, ואת הרצון האמיתי והכנה שלה לשפר את אורח חייה.

אבל בואו נדבר על הפיל שבחדר: קשה להתעלם מהדמיון הרב בין אפיון הדמות של פגי לבין השחקנית ג'ניפר קולידג', ואני לא אתפלא אם ארקט השתמשה בה כהשראה. זה כמעט כאילו התפקיד נכתב בשביל קולידג', ומסיבה לא מובנת קולידג' החליטה לוותר על הדמות הזאת ולתת אותה לקולגה. ארקט עושה אחלה של קולידג', אבל היא מצליחה גם לתת את הטון האישי שלה לתוך הדמות. היא כמו הילד שלא מסוגל להקשיב לחוקים, זה שאם אומרים לו לא לעשות משהו – הוא יעשה בדיוק את זה, ובכוונה. היא רוצה חיים חדשים, אבל בתנאים שלה. היא רוצה ללכת בדרך הקשה בדרך הקלה. גם המבקרים מסכמים שכיף לראות את ארקט משחקת את הדמות, ושהיא מציגה דרכה מנעד רחב של פעולות ורגשות – אבל הטענה המרכזית שלהם היא שהסדרה מפוזרת מדי. וזה נכון, הסדרה באמת מפוזרת. זה פשוט הכרחי. 

מי שמכיר את סגנון הבימוי של ג'יי רואץ' יודע שהוא די מופרע. הוא אכן לא לכל אחד. מדובר באדם שהפיק את "בוראט", את "ברונו" ואת "הקמפיין", קומדיה לא מוערכת מספיק. וההומור שלו חסר מעצורים, זה מה שהופך אותו למיוחד – וב-"מדבר גבוה", ההומור הזה מגובה בתסריט מופרע לא פחות (שנכתב על ידי ג'ניפר הופה, ננסי פיצ'מן וקייטי פורד, הנשים מאחורי "גרייס ופרנקי"). ובהתאם לפיזור של הסדרה, גם החיים של פגי ניומן מפוזרים מאד. מצד אחד אמא שלה מתה, מצד שני היא מחפשת עבודה אמיתית כחוקרת פרטית, מצד שלישי היא עובדת כשחקנית במוזיאון שמשחזר את ימי הביניים, מצד רביעי היא מנסה להציל את הבית שלה מידי האחים שלה שרוצים למכור את הבית, מצד חמישי היא מסתבכת עם גורו שהוא גם נוכל שסוחר באמנות לא חוקית, מצד שישי היא נגמלת מסמים, מצד שביעי האוטו שלה נהרס לגמרי, מצד שמיני בעלה סוחר הסמים משתחרר מהכלא.

בקיצור, יש לה המון המון דברים להתעסק בהם – ולכן הסדרה גם קופצת מדבר לדבר, כי אלו הם חייה. לאורך כל שלושת הפרקים הראשונה (שעלו לאפל TV בסופ"ש האחרון) סיקרן אותי מה הדבר הבא שיקרה לפגי? מי עוד ינסה להתעסק איתה? בכל פעם פגי מכניסה את עצמה לבוץ מסוג אחר לגמרי, ובכל פעם היא גם מצליחה להיחלץ ממנו. ובכל פעם הכותבים והבמאי מצליחים למכור לי את האשליה שזהו, אין לה איך לצאת מזה עכשיו, הלך עליה. ובכל פעם אני נופל בפח הזה, ופגי מצליחה למצוא דרך מטורפת לחלץ את עצמה. וודאי ש"מדבר גבוה" לא מושלמת. לא כל אחד יכול לעקוב אחרי כל הצרות של פגי, אבל הסדרה מצליחה להביא את הדמות שלה למסע מפוזר ומטורף כמעט כמוה, וזה כיף אדיר. כיף לראות את ארקט משתחררת על המסך, במיוחד אחרי התפקיד המאד אסוף שלה ב-"ניתוק" (גם היא, כמו הסדרה הזו, הופקה על ידי בן סטילר), וגם כיף לראות את קאסט השחקנים מסביבה. הפעם הצופים גברו על המבקרים, ובצדק. אולי זה לא יהיה הטעם שלכם, אבל אם כן, זאת סדרה שבלי הרבה רעש וצלצולים הצליחה להביא סיפור מעניין של דמות מורכבת בקומדיה מופרעת. וזה לא קורה הרבה בקומדיות. 

שלושת הפרקים הראשונים של "High Desert" זמינים עכשיו באפל TV. פרק חדש מדי יום רביעי