כשהיטלר ירד על אנה פרנק: הגולשים זועמים על נטפליקס

סדרה חדשה בשם "Historical Roasts" עורכת רוסט לדמויות היסטוריות, בהן אנה פרנק. האם הזעם מוצדק?

מתוך "Historical Roasts" בנטפליקס
מתוך "Historical Roasts" בנטפליקס
28 במאי 2019

נטפליקס העלתה אתמול (שני) סדרה חדשה בשם "Historical Roasts", שבה הסטנדאפיסט ג'ף רוס ואורחים מתחלפים מעלים על הגריל דמויות היסטוריות. על פניו נשמע כמו פיצוח לא רע לתוכן נטול עלילה, ואחד אחרי השנייה העלו עשן אברהם לינקולן, פרדי מרקיורי, מרטין לותר קינג ו… אנה פרנק. העשן במקרה הזה (מצטערים, לא מצטערים) עלה מכיוון הצופים, שזעמו על הבחירה. בישראל, אגב, הצניעה נטפליקס את ההשקה – לא היה לה זכר בחשבון הטוויטר הפעיל של ענקית הסטרימינג, והסדרה אפילו לא הופיעה בניוזלטר שנשלח לעיתונאים (אלא רק בקישור לטבלת אקסל).

בעוד חלק מהצופים מצאו את הסדרה החדשה משעשעת במיוחד, חלק גדול מהמגיבים הזדעזע וטען כי נטפליקס "הגיעה לשיא חדש של חוסר טעם". הייתה גם צופה שעמדה על כך שלמרות שכל פרק נפתח במונולוג רציני העומד על תרומת אותה דמות להיסטוריה, אין הדבר מצדיק את הבדיחות שמגיעות לאחר מכן.

הפרק על אנה פרנק נפתח עם הצגת אורחת הכבוד. המנחה רוס מבין כי הבחירה בעייתית והסביר, כשהוא עונד סרט זרוע צהוב ועליו מגן דוד: "אני צוחק רק על מי שאני אוהב, ואנה פרנק קרובה ללבי. קראתי את היומן שלה ובכיתי… יומנה עזר לי להבין את מה שחוותה היא ואחרים" – וכאן הזכיר כי הוא בעצמו יהודי. רוס המשיך ואמר כי אנחנו אומרים "לעולם לא נשכח", אך רצח עם ממשיך להתקיים בעולם, ולכן פרנק תייצג גם את הפליטים ומבקשי המקלט.

אז מה הדליק את כולם? עצם הרעיון שהיטלר יורד על אנה פרנק או הבדיחות שסופרו? האווירה באולפן דווקא מאד מודעת לעצמה, עם לא מעט ירידות דווקא על היטלר עצמו, שבתורו עלה עם בדיחות פושרות לגמרי. כמובן, לזלזל בחוויית פגיעה היא מעשה טיפשי ויש מי שרגישים לנושא יותר מהשאר, אבל נדמה שהפעם מדובר בעוד דיון בתור הפלטינה של הפוליטיקלי קורקט, זה שראשו רוצץ עוד לפני שהציץ מעל לפני המים. צפו והחליטו בעצמכם.