סדרת הסרטונים שעושה סדר לנשאי HIV חדשים

פרויקט "HIV ב-120 שניות" מסביר באופן מתומצת וברור איך נראים החיים לנשא HIV חדש, בסדרה של שלושה סרטונים קצרים

סמל מאבק באיידס, HIV. (צילום: shutterstock)
סמל מאבק באיידס, HIV. (צילום: shutterstock)
7 בספטמבר 2016

כמה אנשים בארץ חיים עם נגיף ה-HIV, מה עושה הטיפול התרופתי, איך מקיימים יחסי מין מבלי להדביק אחרים, ואיך אפשר להקים משפחה? אלו הן חלק מהשאלות שסדרת הסרטונים "HIV ב-120 שניות" עונה עליהם.

כיום חיים בישראל כ-8000 נשאי HIV והם מהווים את קהל היעד של סדרת הסרטונים "HIV ב-120 שניות", שיצרה חברת התרופות יאנסן, שבין השאר עוסקת בקידום מודעות לתסמונת. הסרטונים מיועדים לנשאי HIV חדשים, ומנגישים עבורם מידע ראשוני שעליהם לדעת על ההתמודדות עם הנגיף. המידע המועבר בסרטונים נכתב על ידי מומחים מתחומים שונים ונמצא תחת פיקוח משרד הבריאות.

את הפרויקט יצרה חברת יאנסן בשיתוף פעולה עם אלון מדר, נשא HIV מקים אתר Hivtalk המנגיש מידע בנושא לקהל הרחב. זהו לא שיתוף הפעולה הראשון של מדר וחברת יאנסן, שבעבר עבדו יחד על פרויקט "דבר יפה" המסביר מונחים בסיסיים בנושא ה-HIV, ו-"דבר בנימוס" שהדריך אנשים איך לדבר כאשר אדם קרוב מספר שהוא אובחן כנשא HIV. המשותף לפרויקטים אלו, וגם ל"HIV ב-120 שניות" הוא הדרך בה נושא טעון ורצוף מונחים רפואיים מונגש לקהל בצורה פשוטה וברורה.

"כשהקמתי את האתר ראיתי לנגד עיני אנשים אחרים שנמצאים במצבי והוא נועד לספק את מה המידע שאנחנו רוצים או צריכים לקבל", מספר מדר."הדבר הראשון שעושה אדם המקבל תשובה חיובית ל-HIV זה לחפש מידע על הנגיף, הטיפול התרופתי והשלכותיו על אורח חייו, ועל הצורך הזה באים לענות הסרטונים".

הסרטונים הקצרים נוגעים בצורה מתומצתת וברורה בנושאים, אך הם מעודדים את הנשא לצאת וללמוד יותר על הנושא כדי לשמור על אורח חיים תקין. זוהי הפעם הראשונה שמידע נוצר בישראל ומועבר בעברית. כל אחד משלושת הסרטונים עוסק בנושא שונה הקשור להתמודדות עם קבלת האבחון כנשא HIV. הראשון מסביר את הדרך בה הנגיף חודר לגוף דרך מערכת הדם וכיצד הוא עשוי לגרום לתסמונת הכשל החיסוני הנרכש (או בקיצור – איידס). הסרטון השני עוסק בחשיבות הטיפול התרופתי עבור הנשא והסובבים אותו הסרטון השלישי והאחרון נותן טיפים לשמירה על איכות חיים גבוהה, ומעודד יצירת מעגלי תמיכה של משפחה וחברים, והכרה של הזכויות הרפואיות של הנשא.

המסר המרכזי והחשוב ביותר הוא שאמנם המדע עוד לא מצא את הדרך לרפא איידס, אך כיום אפשר לחיות איתו באופן תקין: "HIV הוא לא מה שמגדיר אותך, אלא רק חלק בלתי נפרד מהחיים שלך עכשיו".

-בשיתוף חברת יאנסן-