צמד האינדי האלקטרוני המינימליסטי Joove משיק אלבום שני. ריאיון

הצמד האינדי־אלקטרוני Joove חוזר עם אלבום שני, "How to Let Things Go". למרות הדיבור הטוב סביבם, השניים שומרים על גישה צנועה ומינימליסטית. או כלשונם, לעשות הרבה עם מעט

Joove. מימין: אביעד סינמנס ויובל שנהר. צילום: אלון מיטלמן
Joove. מימין: אביעד סינמנס ויובל שנהר. צילום: אלון מיטלמן
11 בפברואר 2016

"אני מאוד מתחבר לעשייה של הרבה עם מעט. המפיקים שאני הכי אוהב לוקחים איזו חתיכה ממשהו ועושים ממנה עולם שלם", אומר המוזיקאי והמפיק אביעד סינמנס, החבר, לצד יובל שנהר (שירה וגיטרה) בצמד האינדי־אלקטרוני Joove. השניים עומדים להשיק את אלבומם השני "How To Let Things Go" בהופעה בכולי עלמא, שבה תתארח סטלה גוטשטיין (ביל ומוריי). הם החלו לעבוד יחד לפני כשלוש שנים, ופרצו לתודעה המקומית כשנה לאחר מכן בזכות קאבר לשיר "Easy" של סאן לאקס, שזכה לשבחים אף מהאמן עצמו. "זה לגמרי עלה על הציפיות הראשוניות שלנו", נזכר סינמנס בהכרה לה זכו בעקבות אותו קאבר, ואחריו עם צאת אלבום הבכורה שלהם, "Good Luck & Unlock".

"הרגשנו טוב אפילו שהיינו די תמימים, הרי עבדנו על אלבום ראשון בלי איזו תוכנית, בלי לחשוב איך להפיץ אותו וללא ניסיון". "לכל אורך הדרך, מאז הקאבר לסאן לאקס, הייתה תחושה טובה", מוסיף שנהר אך מיד מסייג, "אבל באיזשהו מקום היה גם חשש, כי חשבתי שאולי כל זה וירטואלי, לא אמיתי". אבל כשהגיע רגע האמת והתקיימה הופעת ההשקה לאלבום הראשון, חלל הפסאז' היה מלא באנשים. "זה היה מבחינתי ציון דרך, אמרתי לעצמי אחרי זה – אוקיי, זה באמת קרה", אומר שנהר.

נשמע לי שנורא קשה לשמור על המומנטום הזה.

שנהר: "דווקא בגלל שבאנו להשקה ההיא אחרי הרבה הופעות שכבר עשינו, היינו בכושר".
סינמנס: "זה לא היה בווייב של 'עשינו משהו ועכשיו עוצרים ונעלמים'".

האלבום הראשון היה, באופן מתבקש, אלבום שבו הצמד חיפש את הסאונד שלו, קטע אחר קטע. לעומתו, כל שירי האלבום החדש מתכתבים זה עם זה. "חיפשנו בכל אחד איזו זווית, משהו שיגניב אותנו בו", מסביר סינמנס, "גם בסאונד הכללי וגם בדיבור הפנימי יש לו שפה משלו, להבדיל מהקודם, שבו הראינו בכל שיר משהו אחר שאנחנו יכולים לעשות מוזיקלית. זה נכון בכל מיני רבדים של היצירה, החל בכתיבה וכלה בהפקה".

השם של האלבום, "How to Let Things Go", הוא תמה חוזרת באספקטים שונים בשירים בו. בכל השירים חוזרים הרעיונות של שחרור, עזיבה ומעבר. בשיר הנושא, למשל מדובר בעזיבה ממבט רוחני משהו, ואילו הסינגל השני מהאלבום והאחרון שראה אור מתוכו, 'Stranger’s Eyes', מדבר על עזיבה פיזית, קולקטיבית. "מין חיזיון של עזיבה קבוצתית ממשית לאנשהו – מנקודת מבטו של הזר העוזב", אומר שנהר.

מה הוביל להיווצרות התמה הזאת, שמלכדת בין השירים?

שנהר: "מוזיקלית, האלבום הקודם היה יותר הרפתקאה וחיפוש, וכך היה גם לגבי הכתיבה. הרעיון הגיע מלעזוב את המקום של האלבום הראשון ולהתקדם. 'Stranger’s Eyes', הסינגל שיצא עכשיו, הוא הדוגמה הכי טובה למה שאביעד אומר על שיר שהופך לשיר אחר תוך כדי עבודה. באתי אליו עם קטע מילולי והוא הביא ביט ועשינו איזה מישמש לכל הדבר הזה שהתוצאה שלה היא מעין שיר בשני חלקים".

ולא הייתה לך בשום שלב מחשבה בסגנון 'היי, זאת לא הייתה כוונת המשורר'?

שנהר: "הייתה, אבל זה כל הכיף של לעבוד ביחד".
סינמנס: "יש עוד שירים באלבום שמסתתרים בתוכם שניים או אפילו שלושה שירים. שנינו מאוד אוהבים את בק, אולי זאת השפעה שלו ושל יוצרים אחרים שהם פחות פורמטיביים".
שנהר: "אחד הדברים המעניינים שהגענו אליהם באלבום הראשון, שאולי הם חלק מהבריחה מההלחנה הפולקית, היה השבירה של מבנה הבית־פזמון. ברור לי שזה לא טריק שהמצאנו או משהו חדש, אבל זה הרגיש לי רעיון ממש טוב במקום לחזור לפזמון לפתוח את השיר למקום אחר. ובגלל הפתיחה הזאת, והחיבור של רעיונות שונים בתוך שירים, קיימת הרגשה של נפח שמרגיש לי שהופך את האי.פי הזה יותר לאלבום אפילו שיש בו רק חמישה שירים".

האי.פי החדש יוצא בלייבל העצמאי האלקטרוני InchPerSecond שהוציא לאחרונה את הרמיקס של טל יוגב לשיר “So Tired” של Erez וגם רמיקסים לשירים של Kids Fly. "זה לייבל מגניב שעד עכשיו הוציא כמה ריליסים, חבר'ה ממש אחלה שנהייה איתם דיבור לאחרונה ונדלקנו עליהם", אומר שנהר. התכנון של השניים הוא להוציא איתם תקליט ויניל, אך עד עד שזה יקרה הם מוציאים את האלבום דיגיטלית ומתכננים טור הופעות באירופה.

אתם בעד רמיקסים לשירים שלכם?

שנהר: "מוזיקאי ממש מעולה בשם Grá (שפועל גם תחת השם Bunny on Acid) עשה לנו רמיקס ל-‘Present’ מהאלבום הראשון, שעדיין לא נמצא ברשת. ופנו אלי עוד אנשים שבעניין לעשות לנו רמיקסים – אנחנו הכי בעד".

שנהר בא מעולם הגיטרות האקוסטיות והשירים האישיים, בעוד סינמנס באותו זמן כבר נכנס לתחום ההפקה, הסימפולים והביטים. השניים הם חברי ילדות עוד מימיהם בחיפה וניגנו יחד עוד קודם ל־ Joove- יותר בווייב של רוקנ'רול. "שנינו למדנו הפקה ואני התחלתי לקחת את החומרים שלי למקומות פחות ברורים מאליהם, פחות פולקיים. "ככה עלה הרעיון לשיר הראשון שלנו ביחד". בין המפיקים ששניהם אוהבים במיוחד אפשר למנות את סאן לאקס, כמובן, וגם את צ'ט פייקר, Baths ו־ Flume. אם מיינסטרימיים או יותר אקסצנטריים, לכל המפיקים שהם מזכירים יש אלמנטים מינימליסטיים במוזיקה. כך, כצפוי, גם ל־Joove. אחרי הכל, המוטו שלהם הוא לעשות הרבה עם מעט.

Joove ישיקו את האלבום “How to Let Things Go” בכולי עלמא ב־16 בפברואר. כניסה חופשית