יוטיוב הורידו את נערת הלו-פיי, לצלילי מה אנחנו אמורים להירגע/ללמוד?

נערתי שובה אלי. Lo-Fi Girl. צילום מסך מיוטיוב
נערתי שובה אלי. Lo-Fi Girl. צילום מסך מיוטיוב

אחרי 20,843 שעות פעילות רצופות של מוזיקת ביטים רכה ונעימה, סרטון הלייב הפופולרי ביותר ביוטיוב, "lofi hip hop radio - beats to relax/study to", הורד מהאוויר. אבל בלי פאניקה, ביוטיוב כבר הסבירו את הסיבה להורדה ועל הדרך חשפו בעיה גדולה שמציקה לאינספור יוצרי תוכן

יותר משנתיים, ארבעה חודשים, שמונה עשרה ימים ואחד עשר שעות של תוכן מוזיקלי רציף עומדים בעברו של סרטון היוטיוב-לייב "lofi hip hop radio – beats to relax/study to", שזכה לכינוי Lofi Girl בעקבות הנערה המאוירת שמככבת בלופ הוידאו של התמונה. יותר משנתיים, ארבעה חודשים, שמונה עשרה ימים ואחד עשר שעות שנקטעו ביום א' האחרון (10.7) בזכות טעות של יוטיוב. כלומר, לא טעות. מדיניות. הנה, תראו בעצמכם:

ערוץ היוטיוב הפופולרי שמפעיל את הסרטון, שהחל בשם ChilledCow ואז אימץ את הכינוי Lofi Girl, פרסם בעמוד הטוויטר שלו שלו צילום של ההודעה שקיבלו מיוטיוב על הסרת הסטרים בשל "הפרת זכויות יוצרים". בהודעה נרשם כי הגורם שטוען להפרת זכויותיו הוא לייבל המוזיקה המלזי FMC Music, וצוין בה שהערוץ קיבל "פסילה ראשונה" וכי הסרטון יחדל מלהתנגן. יש רק בעיה אחת – המפעיל של Lofi Girl, הידוע רק בשם דימטרי, משתמש אך ורק במוזיקה מקורית מהלייבל שהקים תחת השם, בטח ניחשתם, Lofi Girl. לכן גם מבלי לבדוק לעומק העניין, זה ברור שמדובר בתביעת זכויות בלתי מבוססת.

למחרת הורדת הערוץ, חשבון הטוויטר הרשמי של יוטיוב (כן, זה משפט מוזר) הגיב לציוץ עם התנצלות והודאה בכך שמדובר בטעות ושהם "הורידו את החשבון הטוען", כלומר את חשבון היוטיוב של הלייבל המלזי. הם גם עדכנו שמחקו את הפסילה ושהסרטון הפופולרי, שצבר עד כה מעל ל-668 מיליון צפיות, יוחזר תוך 24-48 שעות (נכון לכתיבת מילים אלו, טרם חזר הסרטון), אבל עצם התגובה הזו מעיד על בעיה גדולה יותר שנוגעת, פחות או יותר, לכל הרשתות החברתיות שפועלות ללא בדיקה ממשית, אלא מורידות על בסיס כמות התלונות. במקרה הזה, הלייבל המלזי התלונן – כנראה בהצפה – הצליחו להפיל סרטון מאוד פופולרי, שלמרבה מזלו ומזלנו יכול להשתמש בפופולריות כדי להשיב את הסרטון ולקבל התנצלות. ומה עם כל אלו שאין להם את הכח הזה? ובכן, כלום. תסתדרו לבד.

בכל מקרה, עד חזרת הסרטון בהחלט יש פתרונות אחרים. ראשית, אתם יכולים להיעזר בסרטון המיטב של 2021, שיספק לכם שש שעות של מוזיקה ממרחית נעימה. שנית, ישנם לא מעט ערוצים סטרימינג חקיינים, פחות טובים ומוכרים אבל עדיין מספיקים, דוגמת Chillhop Music (שהיה האכסניה הראשונה של הסרטונים של דימטרי) או הערוץ האסייתי MONKEYBGM. אבל אם אתם ציוניים כמונו, יש דרך הרבה יותר טובה לנוח – בעזרת ביבי. עכשיו זה כבר דרך להירגע.