מוכרחים להמשיך לנשנש: סמאשבורגר יפני נוחת בשוק הכרמל

מוכנים לעוד המבורגר? OSU (צילום אייל קיצ'ס)
מוכנים לעוד המבורגר? OSU (צילום אייל קיצ'ס)

אייל קיצ'ס (נו, זה לא ההוא) היה אמור למכור את הדוכן שהחזיק בשוק הכרמל, כאשר החוזה היה אמור להיחתם ב-8 באוקטובר. "ואז הם קיבלו רגליים קרות. נשארתי עם העסק, והחלטתי לעשות מהלימון לימונדה". ובלימודנה הוא מתכוון ל-OSU, שמציעה מנות יפניות וגם סמאשבורגר מרשים בפאתי השוק

15 בינואר 2024

יום ראשון בצהריים, 100 ימים למלחמה. שוק הכרמל ריק, אולי גם בגלל הגשם. ב-OSU, דוכן אוכל רחוב חדש, לקוח ניגש לדלפק ומבקש פיתה פרגיות. "אין. שינינו את התפריט", עונה הבעלים אייל קיצ'ס בחיוך נבוך. "אפשר להציע לך המבורגר?". הלקוח מבולבל, ובצדק כי המקום נראה בדיוק כמו "הכרמל" – דוכן הבשר בגריל שפעל כאן בגלגול הקודם. השולחנות עדיין על המדרכה, והשרפרפים הנמוכים מאתגרים – אך האוכל שונה, ניו יורק פינת טוקיו בהשראה חופשית.

כמו מקומות אחרים שנפתחו בתקופה האחרונה, גם OSU נולד מכורח המציאות. עוד לפני המלחמה התפטר קיצ'ס מתפקידו בשלוש השנים האחרונות, כמנכ"ל מסעדת פופ אנד פופ, מתוך כוונה לצאת לדרך חדשה. בעקבות שינויים בשוק ובחיים, החליטו הוא ואחיו שי למכור את הכרמל לקבוצת מסעדני פאסט פוד, כאשר החוזה עם בעל הנכס אמור היה להיחתם בשמונה באוקטובר. "ואז הם קיבלו רגליים קרות. נשארתי עם העסק והחלטתי לעשות מהלימון לימונדה – עסק ברוח התקופה שמחר בבוקר אני יכול להפעיל אותו עם עובד אחד".

אודון, OSU (צילום שרון בן־דוד)
אודון, OSU (צילום שרון בן־דוד)

המפתח לכך הוא תפריט מצומצם כבסיס לשינויים: סלט כרוב לבן עם צ'ילי מוחמץ, רוטב פונזו ושומשום שחור, חציל במיסו עם בצל ירוק ושבבי בוניטו, נאגטס, מרק אודון עם פטריות ואוסו בורגר בלחמנייה עם בצל בגריל, חמוצים יפניים ומיונז שום מושחר. הבורגר הוא מנת הדגל, שתי קציצות מתובלות היטב במשקל 100 גרם כל אחת בשיטת הכנה שונה מהמקובל.

"ברוב המקומות מועכים את הבשר על הפלנצ'ה. גיליתי שנכון יותר לעשות את הסמאש לפני ולשמור את הקציצות המעוכות בקירור עד לצלייה. כך הן שומרות יותר על עסיסיות", מגלה קיצ'ס. הוא מודה ששמע על ההמבורגר המצוין של ג'אנגו שנמצא במרחק שתי דקות הליכה, אך טרם הספיק לטעום. בשר טרי ותבלינים נרכשים מבתי עסק בשוק, והרוטב שמבוסס על שמן שום מושחר הוא פצצת אוממי משוגעת. הנאגטס מצטיינים באקסטרה-פריכות שנובעת מטיגון כפול והצ'יפס שמתובל בטוגראשי הוא מהמוצלחים שפגשנו לאחרונה. רמת המחירים מותאמת גם כן למלחמה: מ-32 ש"ח לחציל במיסו ועד 56 ש"ח לסמאשבורגר (76 ש"ח כולל צ'יפס ושתייה).

מקדונלד'ס – מאחוריכם (צילום שרון בן־דוד)
מקדונלד'ס – מאחוריכם (צילום שרון בן־דוד)

העסק הקטן והגמיש נפתח כבסיס לשינויים, עם צפי להארכת שעות הפתיחה ולהרחבת התפריט בהתאם לדרישה ולכושר הביצוע של המטבח. בקרוב יצטרף המקום לוולט, בינתיים רק עם המבורגר וצ'יפס – עד שקיצ'ס יחליט שגם שאר המנות עוברות טוב במשלוח. ואם שאלתם את עצמכם למה לטרוח עבור עוד המבורגר, כי הרי יש כבר כל כך הרבה קציצות טובות בעיר – לסמאש של OSU יש כמה שפנים בשרוול. הוא עז טעם ומפתיע בביסים במרקם משתנה, ופרוע כמו השוליים הלא סימטריים שבולטים החוצה מהלחמנייה. הרבה יותר שווה מפיתה פרגיות זה בטוח.
הלל הזקן 18, ראשון-חמישי, 12:00-17:00 (שעות פתיחה בהרצה)