דג מחוץ למים: קומדיית הפיראטים של HBO היא פנינה אמיתית

מריח את הסכין שלי? "Our Flag Means Death" (צילום HBO / יח"צ)
מריח את הסכין שלי? "Our Flag Means Death" (צילום HBO / יח"צ)

"Our Flag Means Death" מבוססת באופן רופף על סיפורו האמיתי לגמרי של סטד בונט, ג'נטלמן מהמאה ה-18 שנטש את חיי הנוחות כדי להפוך לפיראט. הוא אולי לא שרד ימים רבים, אבל הסדרה שיצאה מחייו היא קומדיה קטנה עם פוטנציאל קאלט

10 במרץ 2022

הכתבה התפרסמה במקור באתר "הספוילר", אתר הטלוויזיה החדש מבית "טיים אאוט". תראו תראו

הביטוי הנפוץ "דג מחוץ למים" הוא אחד האהובים על תעשיית הקולנוע והטלוויזיה. יש רק מספר מאוד מוגבל של סוגי סיפורי, וזה בהחלט אחד האהובים והקלים יותר לכתיבה, במיוחד לקומדיות – אדם מגיע לסביבה שהוא לא רגיל אליה, נאלץ להסתדר, הומוריסטיקה מתרחשת. המבנה הסיפורי הזה, שאפשר למצוא בהכל החל מ-"טד לאסו" ועד ל-"האחיין שלי בנץ", קלאסי כמעט כמו סיפור הבריאה, ובאמת שקשה למצוא בו הפתעות גדולות. עד, כמובן, ששומעים את הסיפור על סטד בונט, אריסטוקרט מהמאה ה-18 שנטש את מעמדו, משפחתו ועושרו הנרחב כדי להפוך לפיראט המכונה "השודד הג'נטלמן". סיפור הדג מחוץ למים על המים, אם תרצו.

הסיפור האמיתי לגמרי הזה, מסוג הדברים שמוצאים במקרה בויקיפדיה בשעות לילה לא הגיוניות, מהווה באופן רופף את הבסיס לסדרה קומית חדשה שעלתה בסופ"ש האחרון ל-HBO Max, בעלת השם החמוד "Our Flag Means Death". צופים חדי עין אולי יזהו את השחקן שמגלם את בונט, הקומיקאי הניו זינלנדי ריס דארבי, כמנהל הלהקה של "Flight of the Concords", ותצטרכו לאמץ עיניים טוב טוב (ולחכות כמה פרקים) כדי לזהות את הבימאי-שחקן הניו זינלנדי האהוב טאיקה וואיטיטי (מה שקורה בצללים", "ת'ור: ראגנארוק"), או פשוט להציץ בקרדיטים ולראות שהוא גם מפיק התכנית והבימאי של כמה מהפרקים. ולמרות שהקאסט לא כולל שמות גדולים מדי, ועל פי הנראות שלה גם התקציב הוא לא ממש ברף הגבוה של אחיותיה ל-HBO, קומדיית הפיראטים הזו היא פנינה אמתית.

>> עוד סדרות שמבוססות על סיפור אמיתי מהתקופה האחרונה
>> מעט מדי, מאוחר מדי: איך כבר יצאה סדרה נוסטלגית על "טייגר קינג"?

מהרבה בחינות, היא מזכירה מפג בין היצירות דלות התקציב של וואיטיטי, מלפני שנחת על ערימת הכסף הגדולה של מארוול, לצד החמימות האנושית של "People of Earth", הקומדיה החמודה של היוצר דיוויד ג'נקינס, שאחראי גם ל"Our Flag". הבחירה המעט מוזרה לפתוח את הסדרה עם שקופית שמתקצרת את הגעתו של בונט אל תפקיד הקפטן אמנם מרגישה נמהרת, אבל מתגלה בהמשך ככלי שנועד בסך הכל להאיץ את הסיפור הישר לחלק המעניין ביותר. הפרק הראשון בולט בדלותו – הוא נראה כאילו צולם באולפני גרין סקרין די בסיסיים ומבוסס יותר על דיאלוגים מאשר אקשן – ואכן לוקח לו כמה וכמה רגעים כדי לצבור תאוצה, אבל מרגע שהסדרה מתחילה לשוט, כך גם היא סוחפת יותר ויותר.

עד הפרק השלישי, שכולל ביקור במקלט השודדים הידוע בתור "רפובליקת הפיראטים", כבר אפשר להבין לאן הסיפור הולך – זה לא רק דג מחוץ למים, אלא דג ממש כושל מחוץ למים. בונט הוא, בכל מובן אפשרי, לא שודד ים מוצלח. הוא קונה את הספינה "נקמה" בכסף רב, מספק לצוות שלו שכר קבוע במקום על בסיס שלל שנגנב (לא בדיוק תמריץ העבודה האידיאלי. זה פרט אמיתי אגב) ומציע להם הקשבה, חמלה ואדיבות – תכונות שבעידן הזהב של הפיראטים הופכות אותו לנלעג, חלש וחסר מודעות. לפיראט זה איום ונורא, אבל לקומדיה זה חומר גלם נפלא.

 

הסדרה גם מצליחה להציג כמה דמויות משנה מעניינות, החל מאיש הצוות ג'ים האילם ומערכת היחסים המעניינת שלו עם החבר אולוואנדה, דרך חבר הצוות הענק ווי ג'ון (בגילומו של כריסטיאן ניירן, הודור בשבילכם) ועד לדמותו המיתולוגית של הפיראט מעורר האימה "שחור זקן" (וואיטיטי), שמסתמן בתור החבר-אויב העתידי של בונט. הדיאלוגים כתובים היטב ורוב מוחלט של השחקנים הקומיים מספקים הופעה מספיק מוגזמת כדי להצחיק, אבל לא מוגזמת מדי לרמת גיחוך. חכו, למשל, להופעה הנהדרת של לזלי ג'ונס (SNL) בתור פיראטית מאיימת בעלת יד מעץ ו-19 בעלים. כל הנ"ל, לצד הסיפור המסקרן באופן אינהרנטי, מייצרים קומדיה קטנה, מתוקה, מוזרה ורק טיפה מגעילה שמציגה את סיפורי הפיראטים מזווית אחרת, מחוץ למים. עם קצת סבלנות, היא אפילו יכולה להפוך לקאלט, אלא אם בונט יהרוג את עצמו ואת הצוות שלו לפני.

"Our Flag Means Death", עכשיו ב-HBOmax

>> רוצים עוד המלצות טלוויזיה? בואו לאתר הטלוויזיה החדש שלנו, "הספוילר", ותראו תראו