שני חברים, חלום איטלקי ופנינו אחד: הכירו את הכריך החדש שלכם

תדמיינו שאין גבינה. פנינו (צילום דויד מויאל)
תדמיינו שאין גבינה. פנינו (צילום דויד מויאל)

סנדוויץ' בר איטלקי חדש התמקם באחד העם, והוא מגיש את פנינו, סנדוויץ' מלחמנייה מסורתית קראנצ'ית בחוץ, ואוורירית בפנים, במילוי כל טוב. ובמקרה והקורא אסף גרניט רואה - אתה מוזמן לבוא ולאסוף את הסנדוויץ שלך

20 בנובמבר 2023

ביום הכי גשום מזה מאה שנים דניאל קריקונץ עומד בפתח הדלת ומנסה לעניין את מעט האנשים שעוברים ברחוב. "אח שלי, בוא לאכול את הכריך הכי מטורף שטעמת", הוא קורא אחרי עובר אורח שממהר לדרכו ונעלם. על דלת הכניסה תלוי שלט "אסף ג., הכריך שלך מחכה לך" ומתחתיו שולחן ושקית נייר ממותגת. בהתחלה חשבנו שאולי הכוונה לאחד מחטופי החמאס, מסוג המחוות שנפוצות כיום, אבל לא – הפנייה מיועדת לאסף גרניט. "הוא עבר עם המרצדס וראה שאנחנו מחלקים טעימות. מאז הפניני מחכה לו".

לידיעת הקורא אסף גרניט (צילום שרון בן־דוד)
לידיעת הקורא אסף גרניט (צילום שרון בן־דוד)

קריקונץ, יזם ובעל חברות, ושותפו אלכסנדר סמצ'נקו, לשעבר שף מסעדת סינס בצומת גבים, הם בעלי פנינו (Panino), סנדוויץ' בר איטלקי חדש באחד העם. כחברי ילדות מאשדוד הם חולקים אהבה לאוכל, נסעו לטיולים בעולם וטעמו מאות מנות. הגביע הקדוש נמצא במעדניית All'Antico Vinaio המפורסמת במילנו – פנינו, סנדוויץ' מלחמנייה מסורתית קראנצ'ית בחוץ ואוורירית בפנים במילוי כל טוב איטליה.

"כדי לבנות כריך טוב חייבים ליצור אלכימיה של טעמים ומרקמים. איזון השכבות של התוכן, הרוטב שנותן את הרקע לכל הטעמים והלחם שעוטף את הכל", הם מסבירים. עושר המרקמים והטעמים נצרב בזיכרון, והשניים החליטו להעתיק את העיקרון לתל אביב, לאזור עסקים ובילוי שבו לאוכל רחוב יש פוטנציאל להצלחה.

חולקים אהבה לאוכל, במיוחד רחוב. אלכסנדר סמצ'נקו (מימין) ודניאל קריקונץ (צילום דויד מויאל)
חולקים אהבה לאוכל, במיוחד רחוב. אלכסנדר סמצ'נקו (מימין) ודניאל קריקונץ (צילום דויד מויאל)

האיזון בין רכיבי הסנדוויץ' התברר כפשוט יחסית לעומת סקיאצ'אטה, הלחם שעוטף את הכול. ניסיון ועוד ניסיון בשיטות אפייה שונות, ולבסוף נמצא המתכון שמניב לחמנייה שיכולה להחזיק את הרטבים והמילוי: נקניקים וגבינות מיובאים, ירקות מתוצרת מקומית ורטבים וממרחים מתוצרת בית.

ההזמנה מתבצעת בעמדת שירות עצמי ("אנחנו חוסכים ככה עשרה אחוז ללקוח") וכל כריך מקבל רוטב מותאם וטופינגז שמחמיאים למילוי. לדוגמה, גבינת עיזים וריבת בצל עם שמנת חמוצה ופסטו ביתי; פסטרמה בקר ואיולי אדום פיקנטי; גאודה הולנדית עם איולי כמהין ועגבנייה, וגרסה טבעונית עם קרם ארטישוק איטלקי, פסטו ביתי, זוקיני, קולרבי, עגבניה ועלי רוקט (49-59 ש"ח).

לרעבים במיוחד מציע המקום פנינו טריפל ענק במילוי פפרוני, פסטרמה בקר ופסטרמה הודו (99 ש"ח), ובמסגרת דיל עסקי ניתן לקבל חצי כריך בתוספת סלט קטן ושתייה בכ-40 ש"ח בממוצע. הקינוח היחיד, פנינו מתוק (42 ש"ח) נשמע חשוד – אך קריקונץ וסמצ'נקו מתעקשים שאסור לוותר עליו. לאחר ויכוח קצר נכנענו, וטוב שכך: מילוי נדיב של נוטלה, שמנת מתוקה במתיקות עדינה וקרם מסקרפונה במה שמזכיר סנדוויץ' שוקולד השחר, רק הרבה הרבה יותר מתוחכם ומושחת. נודה ולא נבוש שגם נייר העטיפה לוקק למשעי.

פנינו מתוק, כמו סנדוויץ' שוקולד השחר אבל משודרג (צילום דויד מויאל)
פנינו מתוק, כמו סנדוויץ' שוקולד השחר אבל משודרג (צילום דויד מויאל)

בשלב זה הכריכים נמכרים במקום ובמשלוח באמצעות תן ביס. וולט עדיין אין. "אמרו לנו שבגלל בעיות כוח אדם נצטרך לחכות שלושה חודשים עד שיכניסו אותנו. זו מכה קשה לעסק כמו שלנו", הם אומרים. הקונספט, העיצוב והשפה הגרפית מעידים על כוונה לפתוח סניפים נוספים והשותפים כבר מחפשים מקום בשוק הכרמל. בעתיד היותר רחוק העיניים נשואות לעיר הולדתם אשדוד. "בטוח נפתח, זו לא שאלה בכלל. ברגע שהמלחמה תיגמר אנחנו שם", הם אומרים בנחישות. "ההחלטה לפתוח עסק התקבלה מזמן והמלחמה תקעה אותנו. אבל זה מה יש ועם זה ננצח".
אחד העם 15, ראשון-שלישי 11:00-20:00, רביעי-חמישי 11:00-02:00, שישי 09:00-15:00, שבת 19:00-02:00 (שעות פתיחה בהרצה)