לגלות את צפון תל אביב מחדש: הטיילת שכולה טבע פראי בתוך העיר

החדשה שלכם בצפון העיר. טיילת הפארק החופי (צילום: יותם מונק)
החדשה שלכם בצפון העיר. טיילת הפארק החופי (צילום: יותם מונק)

רציתם ירוק בתוך העיר? קיבלתם. שלחו אותנו לגלות מקומות חדשים, אהובים ומרגשים עם בקבוק יין של Porta 6, וזוהי בדיוק ההפוגה שאנחנו צריכים עכשיו. הטיילת החדשה שבין חוף תל ברוך לחוף הצוק, או בשמה הרשמי "טיילת הפארק החופי", תעניק לכם נחמה, טבע ואוויר

4 באוקטובר 2023

מה שכולנו צריכים עכשיו זה מקום שאפשר לנשום בו, עדיף כזה ללא מגבלת אוויר. מסתבר שיש דבר כזה גם בתוך העיר, ועכשיו גם אפשר לטייל בו (עדיף בלילה). אנחנו מדברים על טיילת הפארק החופי – הטיילת החדשה שהושקה החודש בין חוף תל ברוך לחוף הצוק. נשלחנו לגלות מקומות אהובים ומרגשים על ידי האנשים שמביאים לישראל את היין הפורטוגלי פורטה 6, את חלקם אתם אולי כבר מכירים, אבל מה שגילינו זה שתמיד מעניין לגלות אותם מחדש ולפעמים בקבוק יין זה כל מה שצריך.

הטיילת, שמשתרעת לאורך כשני קילומטרים, היא השלב הראשון והמוכן של הפארק החופי: פארק טבע בן 500 דונם שמאפשר לציבור גישה לרכס כורכר חופי מרשים, ומעניק חוויה ייחודית של נופים עם תצפית לקו החוף ומפגש עם צמחיה ובעלי חיים מקומיים. היא גם המשך טבעי ומרהיב לפארק רידינג החדש, שכולל תאורת לילה נמוכה ומיוחדת למניעת זיהום אור והופכת את הטיילת לקסם אמיתי בשעות החשיכה, שביל אופניים מופרד ובטיחותי באורך שני קילומטרים, פינות ישיבה המאפשרות רגע אינטימי עם הים והשקיעה, רחבות תצפית מוצללות (צל בעיר! מצרך נדיר בפני עצמו) להתכנסות ושהייה, פרטי עץ להשתלבות בנוף הטבעי ולעמידות מרבית מול נזקי הים.

לאורך הטיילת נשתלו כ-300 עצים מקומיים בוגרים שמותאמים לאקלים הקיצוני של חוף הים בתוך קרקע טבעית (ללא מגבלת בתי גידול), לקליטה מיטבית של בתנאים הקשוחים של רסס ים מלוח, רוח ושמש. זאת ועוד: כ-80 מיני צומח מקומיים ב-250 אלף שתילונים ועוד כ-250 אלף גיאופיטים (זה מיני צמחים עשבוניים רב שנתיים, בדקנו בגוגל).

טיילת הפארק החופי (צילום: יותם מונק)
טיילת הפארק החופי (צילום: יותם מונק)

פיתוח הטיילת, על פי העירייה, כלל עבודות לשיקום השטח, בהן שימור ערכי טבע ואתרי קינון, והצבת אמצעים חדשניים ואקולוגיים של הנדסה סביבתית לצמצום סחיפות קרקע, ייצוב הוואדיות והעשרה בצמחיה מקומית מגוונת, במטרה להשיב לטבע איכויות שאבדו.

עבודות הפיתוח של הפארק החלו כבר לפני עשור, עם הנגשת קו החוף הסמוך לתחנת רידינג וסגירתו של נמל התעופה שדה דב, ופיתוח הטיילת החדשה בתוכו נמשך שנים ארוכות בשילוב צוות אקולוגים. התוצאה היא נס של טבע כמעט-פראי בקצה העיר, שהולך הכי טוב עם אתם יודעים מה: בקבוק יין של פורטה 6 וכמה כוסות לעצמכם ולחברים. מצאו לכם נקודת עצירה לאורך הטיילת, הסתכלו לכיוון הים ומזגו לכם כוס. אנחנו יודעים שאתם צריכים את זה. בינינו, מי לא?

טיילת הפארק החופי (צילום: יותם מונק)
טיילת הפארק החופי (צילום: יותם מונק)

טיילת הפארק החופי, להשיג בין חוף תל ברוך לחוף הצוק, צפון תל אביב

לאתר Porta 6; מידע על היין באתר שקד