מקודם

יאן מזרחי מתאר את הקשר בין מיגרנות ואוסטאופתיה

יאן מזרחי בטיפול אוסטאופתי | צילום: יאן קליניק
יאן מזרחי בטיפול אוסטאופתי | צילום: יאן קליניק
18 בדצמבר 2023

אורח החיים התובעני והלחוץ של העולם המערבי גובה מחירים רבים וביניהם כאבי ראש ומיגרנות. על פי מחקרים, כ-40% מהאוכלוסייה סובלת מכאבי ראש לפחות פעם בחודש, וכ-15% סובלים ממיגרנות. אנשים סובלים  גם מטשטוש בראייה, חוסר יכולת לעבוד במקומות מוארים והרגשה של חוסר תפקוד על בסיס יומיומי. ישנם גורמים רבים שיכולים לגרום לכאבי ראש ומיגרנות, כגון מתח נפשי, לחץ, תזונה לא מאוזנת, חוסר שינה, אלרגיות, מחלות כרוניות ועוד.

מחקרים הראו שטיפול אוסטאופתי יכול להיות יעיל להקלה על כאבי ראש ומיגרנות. מחקר אחד, שנערך באוניברסיטת קליפורניה, מצא שהטיפול האוסטאופתי הפחית את מספר התקפי המיגרנה ב-50%. מחקר אחר, שנערך באוניברסיטת טורונטו, מצא שהטיפול האוסטאופתי הפחית את חומרת כאבי הראש והמיגרנות. יאן מזרחי מסביר כי ישנה דרך  להקל על התופעה מבלי לקחת משככי כאבים על ידי טיפול אוסטאופתי.

מהי מיגרנה

מיגרנה היא סוג של כאב ראש כרוני, שנגרם על ידי שינויים בפעילות מערכת העצבים המרכזית. המיגרנה מאופיינת בכאב ראש חזק, לרוב בצד אחד של הראש, שיכול להימשך בין ארבע ל-72 שעות. הכאב יכול להיות מתואר כפועם, עמום או חד, והוא יכול להיות מלווה בתסמינים נוספים, כגון בחילות, הקאות, רגישות לאור, לרעש ולריחות, הפרעות ריכוז, רגישות לאור, תחושת כבדות בעיניים, מתח ואי שקט, בעיות שינה ותחושת קוצר נשימה.  

ההבדל העיקרי בין מיגרנה לכאב ראש "רגיל" הוא בחומרת הכאב ובתסמינים הנלווים. כאב ראש הוא בדרך כלל קל יותר ממיגרנה, ופחות סביר שיהיה לו תסמינים נלווים.

התקפי מיגרנה

התקף מיגרנה בדרך כלל מתחיל בשינויים חזותיים, הידועים בשם אאורה. האאורה יכולה להימשך בין מספר דקות לשעה, והיא יכולה לכלול את התסמינים הבאים: ראייה מטושטשת או כפולה, נקודות אור או כתמים שחורים, הזיות, תחושת עקצוץ או נימול בפנים, ביד או ברגל. לאחר האאורה, מתחיל כאב הראש. הכאב יכול להיות מלווה בתסמינים נוספים, כגון בחילות, הקאות, רגישות לאור, לרעש ולריחות, ותחושת קוצר נשימה.

מי סובל ממיגרנה

מיגרנה היא תופעה נפוצה, שיכולה להשפיע על אנשים בכל הגילאים. עם זאת, היא נפוצה יותר בקרב נשים. כ-18% מהנשים סובלות ממיגרנה, לעומת 6% מהגברים. הסיבה המדויקת למיגרנה אינה ידועה, אך יש ראיות לכך שהורמונים עשויים לשחק תפקיד. התקפי מיגרנה אצל נשים יכולים להחמיר סביב תקופות הווסת, הריון והנקה.

מהם הגורמים האפשריים למיגרנה

הגורמים האפשריים למיגרנה הם רבים ומגוונים, והם כוללים גורמים גנטיים, הורמונלים וסביבתיים. מיגרנה היא מחלה תורשתית, ואנשים עם היסטוריה משפחתית של מיגרנה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את המחלה בעצמם. הגורמים הסביבתיים כוללים  מתח נפשי, שינויים במזג האוויר, קרינת מסך, וצריכת מזונות מסוימים, אשר עלולים להוביל להתקפי מיגרנה. מחקרים הראו שצריכת מזונות מסוימים יכולה להגביר את הסיכון להתקפי מיגרנה. מזונות אלו כוללים גבינה צהובה אשר מכילה חומרים כימיים הידועים בשם אמינואלים, שיכולים לגרום להתקפי מיגרנה.

גם מוצרי חלב אחרים, כגון חלב, יוגורט וגבינה לבנה, יכולים להגביר את הסיכון להתקפי מיגרנה. יין אדום מכיל טאנינים, ושוקולד מכיל את החומר כימי טריפטופן, שיכולים לגרום להתקפי מיגרנה. גם קפאין ואלכוהול יכולים לגרום להתקפי מיגרנה אצל אנשים מסוימים. לפני ששוקלים להשתמש במשככי כאבים כדאי שתכירו את שיטת הטיפול האוסטאופתי.

מהי אוסטאופתיה

אוסטאופתיה היא שיטת טיפול המבוססת על עקרון של תנועה תקינה של הגוף. האוסטאופת מאמין שהגוף הוא יחידה שלמה, ושכל חלק בגוף קשור זה לזה. כאשר יש הפרעה בתפקוד של חלק אחד בגוף, זה יכול להשפיע על תפקוד של חלקים אחרים. טיפול אוסטאופתי מתבסס על שימוש בטכניקות ידניות כדי להחזיר את התפקוד התקין לחלקים בגוף שנפגעו. טכניקות אלו יכולות לעזור להקל על מתח שרירים, לשפר את זרימת הדם, ולשחרר חסימות במערכת העצבים. טיפול אוסטאופתי יכול להיות יעיל לטיפול במגוון רחב של בעיות, כולל כאבי ראש, מיגרנות, כאבי גב, צוואר, ברכיים, כתף ושרירים, בעיות עיכול, בעיות נשימה ובעיות הורמונליות. 

אוסטאופת הוא מטפל שסיים לימודי אוסטאופתיה. יאן מזרחי השלים את לימודיו בצרפת, שם לימודי אוסטאופתיה כוללים הכשרה מקיפה הנמשכת כ-7 שנים, בדומה ללימודי רפואה, וכוללת לימודים עיוניים ומעשיים. 

טיפול אוסטאופתי בכאב ראש ומיגרנות

טיפול אוסטאופתי בכאב ראש ומיגרנות יכול להיות יעיל במניעת כאבים עתידיים והקלה על תסמיני כאב ראש ותסמינים נלווים. במקרים אלו, טיפול אוסטאופתי יכול לעזור לשפר את תנועת המפרקים והשרירים באזור הצוואר והראש. שיפור תנועת המפרקים יכול להפחית את הגירוי העצבי באזור, מה שיכול להוביל להקלה בכאב. עיסוי שרירי הצוואר ועמוד השדרה העליון יכול לעזור לשחרר מתח שרירים, מה שיכול גם להוביל להקלה בכאב. אנטומית, החוליות הצוואריות שונות מכל חוליה אחרת.בחוליות הצוואריות יש חור בשונה מאחרות. בתוך החור עוברת מערכת כלי הדם של הגולגולת.  אם יש לחץ מכני, התכווצות שרירים ומפרקים תפוסים, הזרימה לא תהיה טובה והתרוקנות הגולגולת לא תהיה טובה מספיק  וזה מה שגורם מכנית לכאבי הראש. 

לאבחן מיגרנות, זה סיפור שאינו פשוט. בטיפול אוסטאופתי, משחררים את הלחץ בחוליות הצוואריות  ועקב כך לאחר מספר טיפולים מעטים, ניתן להקל ואף למנוע מהמיגרנה לחזור.

יאן מספר על סיוע למטופל למטופל שלו שסבל מכאבי ראש

"הגיעה אליי מטופלת שסבלה מכאבי ראש איומים בעקבות הצטברות של מים באיזור המוח (הידרוספלי), היא הייתה צריכה לעבור ניתוח לניקוז הנוזלים מהגולגולת. ביצעתי תהליך של אבחון ובחינה של המצב והתחלנו סדרה של טיפולים, לאחר חצי שנה הבעיה נפתרה והיא הפסיקה לסבול מכאבי הראש וחזרה לתפקד בצורה מלאה."

למידע נוסף אודות יאן מזרחי ולקריאה על המלצות וסיפורי הצלחה מהקליניקה היכנסו לקישור המצורף.