מי שגר בבית מזכוכית: "Seven Nation Army" בעצמו נשמע מועתק

חברת יוניברסל טוענת שדורון מדלי וסתיו בגר העתיקו את "Toy" מהלהיט של הווייט סטרייפס, אבל בדיקה מגלה שריף הגיטרה של ג'ק ווייט לא כל כך מקורי בעצמו

מתוך הקליפ של "סבן ניישן ארמי"
מתוך הקליפ של "סבן ניישן ארמי"
5 ביולי 2018

נטע ברזילי, אל חשש: מכתב ההתראה של חברת יוניברסל ליוצרי "טוי", דורון מדלי וסתיו בגר, היה אולי מוקדם מדי. ייתכן שהחברה הייתה צריכה לחפור קצת בהיסטוריה של השיר שהם טוענים שממנו "Toy" מועתק – "Seven Nation Army" של הווייט סטרייפס. אם הם היו עושים את זה, יכול להיות שהם היו מחכים קצת עם המכתב הזה ומבינים שהם גרים בבית מזכוכית. עשינו את זה בשבילם וגילינו שריף הגיטרה האיקוני של ג'ק ווייט הוא, מה לעשות, לא מקורי בכלל.

ב-1875 כתב המלחין האוסטרי אנטון ברוקנר את הסימפוניה החמישית שלו. אם תאזינו לקטע הנ"ל, מתוך החלק הרביעי והאחרון של הסימפוניה, בדקה 0:57 תגלו קטע שדומה מאוד עד כדי זהה לריף המפורסם של הווייט סטרייפס.

אבל לא חייבים לנסוע כל כך רחוק בזמן. ב-1985 הוציאה להקת הפאנק הבריטית The Conflict את השיר "Mighty and Superior". בהאזנה לשיר יש אפקט כמעט קומי אם חושבים על ההאשמה של מדלי ובגר בגניבה. האזינו לריף הבס והגיטרה בתחילת השיר. הוא מזכיר משהו.

ההשראה שג'ק ווייט לוקח ממוזיקאים שונים היא דבר ידוע, והוא בעצמו דיבר על זה לא מעט לאורך השנים – החל מבלוזיסטים מאמצע המאה ה-20 ועד להקות שונות. לרוב זה מתקבל באהדה והבנה שכך זה עובד – מוזיקאים מצטטים ומושפעים זה מזה, ודמותו של ווייט בעצמו כמחייה של בלוז ורוקנ'רול תורמת להתקבלות של הסוגיה הזו. אולם, במקרים הללו, הדמיון כה ברור שזה עורר תגובות של גולשים. בדיון באתר reddit לפני כשנתיים שאל אחד הגולשים האם הווייט סטרייפס גנבו את הריף מהשיר של הקונפליקט. אחד הגולשים ענה: "אני יכול לשמוע את זה לגמרי. זה פשוט בחצי מהמהירות".

לאורך השנים מאז יצא הלהיט של הווייט סטרייפס ב-2003 התבטאו לא מעט מוזיקאים לגבי הגאונות של הריף, בהם טום מורלו, הגיטריסט של רייג' אגיינסט דה מאשין שהגדיר בריאיון ל-BBC ב-2014 את הגאונות הקליטה של הריף: "זה פחות ריף שמרגיש שמישהו כתב אותו, ויותר כזה שנחשף. זה משהו שתמיד היה שם, וזה מה שמדבר למוח הזוחלי של מאזיני רוק".

התיאור הקוסמי הזה אולי עושה חסד עם ווייט, שייתכן שכתב את קטע הגיטרה בעצמו, אבל כמו דורון מדלי וסתיו בגר, חשוף כל הזמן למוזיקה והושפע באופן בלתי מודע (או מודע) מהמוזיקאים שקדמו לו. כך או כך, נראה שהקייס של יוניברסל נחלש, גם אם יש דמיון בין השיר הזוכה באירוויזיון ללהיט העצום של הווייט סטרייפס.