טאנק מפוררת את השילוש הקדוש של ההיפ הופ ומאוהבת בתל אביב

טאריונה "טאנק" בול, הכוח שמאחורי הרכב הסול המצליח Tank and the Bangas, מגיעה לתל אביב בפעם השנייה למרות לחץ ה־BDS. לכל מי שיש בעיה איתה היא מייעצת להחליף ערוץ

טאריונה "טאנק" בול (צילום: Getty Images)
טאריונה "טאנק" בול (צילום: Getty Images)
6 בפברואר 2019

“היו רגעים בתל אביב שבהם נכנסתי לסמטה, פניתי ופתאום הייתי במסיבה אאוט אוף דה בלו. אהבתי את זה כל כך. והשווקים – כל הדברים המגניבים שמוכרים בהם, זה הזכיר לי את הבית". הבית, למקרה שתהיתם, הוא ניו אורלינס, והדוברת היא לא אחרת מטאריונה "טאנק" בול: משוררת, זמרת ואייקון סטייל שמשלבת בין ספוקן וורד לשירה מלאה בנשמה עם ההרכב שלה Tank and the Bangas, קולקטיב ה־Fאנק וההיפ הופ מניו אורלינס. למזלנו הגדול הקולקטיב מגיע לביקור שני כאן ביום שני הקרוב (11.2), אחרי הופעה מעיפת ראשים בסוף 2017, כי טאנק מאוהבת בתל אביב.

טאנק, עקשנית ונחושה לשוב, מספרת שההחלטה לא הייתה חפה מלחצים של תומכי ארגון ה־BDS: "היו לנו מעריצים ששאלו אותנו איך אנחנו יכולים להגיע לכזה מקום, שבו אנשים מקבלים יחס כל כך לא הוגן", היא אומרת, "התשובה שלי הייתה פשוטה: כולם צריכים לקבל השראה, להרגיש אהובים במקום שבו הכוח של המוזיקה והשירה יכול להגיע אליהם. האם אלו לא המקומות שצריכים את זה יותר מכולם? אם אני לא צריכה להופיע במקום שבו לא מתייחסים לאנשים כראוי, אז אני לא צריכה להופיע בשום מקום. אני מצפה להגיע למקום שבו אנשים מסביבי התנהגו אליי באופן נדיב, הוגן, הגנו עליי והאכילו אותי. זו תל אביב".

טאריונה "טאנק" בול בקואצ'לה האחרון (צילום: Getty Images)
טאריונה "טאנק" בול בקואצ'לה האחרון (צילום: Getty Images)

עוד כתבות מעניינות:
לישראל לא מגיע שכיתריה תייצג אותה באירוויזיון
למה רובכם לא שקלתם להגיע להופעה הכי טובה בתל אביב?
25 שנה לאלבום שגרם למבקרי המוזיקה להתפתל

העובדה שטאנק מתייחסת לאוכל ולהגנה כאלמנטים הכרחיים בביקור אינה מקרית: אחד מהאירועים שעיצבו את חייה ואת האמנות שלה היה הוריקן קטרינה, שהכה בעיירה האהובה ובסופו של דבר גרם לה לעזוב. בריאיון שהעניקה לאחרונה לאתר Bustle היא סיפרה על בן הזוג של אחותה הגדולה, שהיה שוטר ונותר מאחור. מאוחר יותר נודע להם שהוא נאלץ למשות גופות של ילדים ממי השיטפון.

"אני רוצה לספר לכם משהו שהרבה אנשים לא יודעים על ניו אורלינס", אמרה בשנת 2017 בין שירים בהופעה של הלהקה בתוכנית Tiny Desk של NPR, "היה שם פארק שעשועים ענקי, גרתי ממש מעבר לפינה ממול, והיום עדיין יש שם שלט שאומר 'ייפתח אחרי הסופה'. יש כמה אזורים בניו אורלינס בהם הסערה מעולם לא חלפה", היא הוסיפה בדמעות.

ההופעה המדוברת שהעניקה במסגרת הפרויקט של NPR הייתה מכוננת עבורה ועבור הלהקה: פלטפורמת ההופעות החיות הפופולרית שמביאה אמנים כמו צ'אנס דה ראפר ופלורנס אנד דה מאשין להופיע במשרד קטנטן ועמוס חפצים, בסט אקוסטי ומצומצם מהרגיל, היא גם תחרות. בשנה שבה הם הופיעו, טאנק אנד דה באנגאז ניצחו, והסרטון משנת 2017 זכה מאז לשבע מיליון צפיות. הניצחון בתחרות, אומרת טאנק, היה גיים צ'יינג'ר: "היינו צריכים פלטפורמה כדי שאנשים יוכלו לראות כמה מיוחדת המוזיקה והאנרגיה", היא מסבירה.

טאנק גדלה בסצינת הספוקן וורד של ניו אורלינס, מוקפת בפרפורמרים, אקטיביסטים ואמנים. בהופעות הסוחפות שלה היא מדקלמת ספוקן וורד ברגש, שרה בעוצמה של מטיפה בכנסייה וגולשת לתוך קטעי ראפ עם פלואו מושלם. אל אלה מצטרף חוש האופנה החד שלה, שפיתחה מכורח הנסיבות, לאחר שאיבדה את כל המלתחה שלה בסופה: אפרו עצום, קישוטי ראש ענקיים, מעילי פרווה, אקססוריז מוגזמים, פרינטים מתנגשים וגזרות צמודות שלא מנסות לטשטש או להתבייש בעובדה שהיא בחורה גדולה. לשאלה על השראות הסטייל שלה היא משיבה במילה אחת: "חופש". "רק לדעת שיש לי חופש ובחירה לשים על הגוף שלי מה שבא לי, זה גורם לי להרגיש טוב עם מה שאני רוצה להגיד עם הבגדים שלי", היא אומרת.

לדברי טאנק, חלק מהמשימה שלה היא להוות מקור השראה לדור חדש של נשים שחורות, שמנות ויפות שאינן מתביישות בגוף שלהן. נוסף להיותה שגרירה של בודי פוזיטיב, שירים רבים של הבנגאז עוסקים בכוח ובחברות הנשית, בניסיון למוסס את השילוש הקדוש של ההיפ הופ: Money, Hoes and Bitches.

"אני מרגישה שאני במשימה", היא אומרת, "אנחנו מרימים את הרוח של האנשים, נותנים רגשות ופרספקטיבות שונות. זאת עבודה, 'לשקף את הזמנים' שאנחנו חיים בהם ולפרש את החוויות שלנו בעולם, בתקווה שמישהו יוכל להזדהות עם זה".

כחלק מהמשימה הזאת טאנק מקפידה להופיע בקליפים שלה מוקפת בנשים: הגירל גאנג שלה, האחיות שהיא יכולה לסמוך עליהן. בקליפ לשיר "Quick" היא מצולמת כשהיא יושבת על מדרגות הבית עם החברות שלה, ויחד הן שרות ועושות שטויות. במקביל מובא הנרטיב של פורעת חוק: גנבת שהורגת את השוטר שמנסה לתקוף אותה. "פשוט כתבתי את השיר והבמאים ג'ייסון פוסטר ודיוויד בר מניו אורלינס עקבו אחרי זה, מילה אחרי מילה, והוסיפו קצת פנטזיה ואפלה לסיפור המעוות הזה על בחורה שהרגישה שאין לה אופציות", מספרת טאנק, "אני חושבת שהם עשו עבודה יפהפייה. יש כמה שלא הסכימו עם זה, ואמרו שזה קליפ פוגעני, ולהם אני אומרת… תחליפו ערוץ!"

← טאנק אנד דה באנגז, בארבי תל אביב, שני (11.2) 20:30, 190 ש"ח