טיים אאוט timeout

הטרטר של מאיר אדוני שמאלני מדי בשביל "הצל"

| מאת: גיא פרחי

האם גם השף מאיר אדוני שכח מה זה להיות יהודי? ה"טרטר הפלסטיני" ו"קדאיף הרמאללה" המוגשים במסעדתו בניו יורק עוררו את חמתו של יואב אליאסי, שמסר ל-Time Out: "שיקרא לזה טרטר ירדני, או 'טרור' במקום 'טרטר'"

  • https://static2.timeout.co.il/media/2017/10/sizes/NIM6904_X_wo_795_530_H_wo_680_382.jpg
יואב אליאסי נגד מאיר אדוני. צילומים: נמרוד סונדרס ובן קלמר

השף מאיר אדוני מורגל בפוטנציאל הארסי שטומנת בחובה הביקורת, אך הפעם הוא נדרש לעמוד בפני מתקפה הנוגעת דווקא בקריצות האוריינטליסטיות שבתפריט מסעדתו "נור" שבניו יורק. אדוני, המתהדר במסעדתו במנות ים תיכוניות כדוגמת "טרטר פלסטיני" ו"קדאיף רמאללה" (המלוות את אדוני עוד ממסעדותיו בישראל), הותקף בשל ניכוס המטבח הפלסטיני דווקא על ידי "הצל" – יואב אליאסי, כלומר – שתקף את המנות של השף על בסיס התרפסות שמאלנית פסולה (ולא בגלל האקזוטיזציה האלימה של הסובייקט האוריינטלי, כפי שניתן אולי היה לצפות ממנו).

בפוסט ששיתף בפייסבוק הביא אליאסי את דבריו של גולש עלום שכתב לו על חווייתו במסעדה: "נדהמנו לגלות שמשהו אחר קורה במסעדה של שף מאיר אדוני הישראלי. המשהו הזה ממש לא ישראלי ואפילו ההפך הוא הנכון. (…) לא חיכינו אפילו להסבר, לא שאלנו שום דבר גם לא שאלנו אם השף נמצא כדי לומר לו שיש אצלו ישראלים שרוצים לדעת על מה פשר ההזייה הזאת? פשוט קמנו ועזבנו את המקום. פשוט בושה וחרפה ששף ישראלי ששם לעצמו מטרה לכבוש את עולם הקולינריה העולמית עושה זאת בדרך שדורכת על המקום שממנו הוא הגיע. אין שום צורך לקרוא למנות ככה, שף מאיר אדוני צריך פשוט להתבייש בעצמו, שהוא מוכר ככה את המקום שממנו הוא בא ועושה לנו שם רע בעולם". על כך הוסיף אליאסי: "זה הישראלי השלישי ששולח לי את זה. אפילו אחד סיפר לי שהוא התעמת עם השף אדוני ואדוני ענה לו בכעס 'אני שמאלני זה מה יש…', אני לא יכול לאמת".

קראו עוד:

יין, לבן. מאיר אדוני. צילום: נמרוד סונדרס

גם הטרטר רכרוכי. צילום: נמרוד סונדרס

 

בכך, למעשה, מציף אליאסי (שבעבר גם הלין על הצגת צבי מקומי כ"צבי פלסטיני") ויכוח חשוב על האופנים שבהם מנוכס המטבח הפלסטיני על ידי יהודים: מה הופך את הסינייה שבישל לאחרונה תושב עמונה באודישנים של "מאסטר שף" למעצימה ואת הטרטר של אדוני לסממן של התרפסות יהודית? כיצד ניתן להפוך מתכון שמאלני למתכון ימני וכמה קילוגרמים של זיתים יש לגנוב לשם כך מן הכפר הסמוך?

הבעיה שלך היא עם שם המנות, או שיש משהו פסול גם במנות עצמן?

"מבחינתי אין דבר כזה מנות פלסטיניות, יש מנות ערביות. ואם הוא כבר רוצה לדייק בשמות המנות, שיקרא לזה טרטר ירדני, פלסטין האמיתית, או שאולי במקום טרטר יקרא לזה טרור. תכלס לא אכפת לי איך הוא קורא למנות, מה שכן אכפת לי שאין לו טיפה של גאווה לאומית ורגישות בתקופה שבה הפרטנרים שלכם בסמאל (כך במקור – ג"פ) עסוקים בלנסות להרוג אותנו והעולם קורא לנו כובשים ומדינת אפרטהייד, אפשר להראות קצת תמיכה וגאווה בישראל ולא להכריז על מדינה פלסטינית על דעת עצמך".

 

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV1 on: f2fadbfc0df0