אל תרכבו על אופניים חשמליים ביום כיפור. בבקשה

ערב יום כיפור מוציא את רוב התל אביבים מהבית כדי ליהנות מהליכה על כבישים דוממים נטולי מכוניות ואווירה ייחודית. מה יכול לקלקל לנו את האווירה? לפחד להיפצע מאופניים וקורקינטים חשמליים

ילדים, אבן גבירול, אופניים, יום כיפור (צילום: shutterstock)
ילדים, אבן גבירול, אופניים, יום כיפור (צילום: shutterstock)
17 בספטמבר 2018

 

עבור התל אביבים (הצמים והלא צמים), יום כיפור הוא הזדמנות מצוינת ליהנות מהעיר השקטה. יש מי שדואג לסמים מסוג כזה או אחר ונודד לפארק הירקון לחוויה מערפלת חושים ומימדים, יש את אלה שנשארים בבית למרתון סרטים ואכילה מוגזמת, כאלה שפוקדים את בתי הכנסת ואחרים שנהנים מהעובדה שהתנועה בכבישים דוממת ומנצלים אותה לרכיבה על אופניים, קורקינטים או לגלישה על סקייטבורד.

>> 5 מסלולי אופניים (רגילים) ליום כיפור בתל אביב

היציאה מהבית בערב כיפור היא מסורת עבור רבים מתושבי העיר, שאוהבים לצאת החוצה כשהעיר שותקת ממכוניות, אבל לא מהמולה; הילדים הקטנים רוצים לטעום את טעם הקיבוץ ולרכוב על אופניים בלי פחד, משפחות מטיילות בין נקודות תפילה בבתי כנסת בעיר, מהן עוד עדיין אפשר להריח קדושה (או משהו כזה) וחבורות בני נוער שמנצלות את החופש להאנג שכונתי. המכוניות אמנם עומדות בחנייה, אבל האנשים בחוץ כרגיל, אם לא הרבה יותר.

טרם תפחה תופעת כלי הרכב גלגלים הממונעים למימדים שעדיין אי אפשר ממש לתפוש – מספר הסכנות הטמונות ברכיבה על אופניים רגילים לא גדלו משמעותית ביום כיפור, חוץ מהעובדה שביום זה מסתובבים הרבה מהם בחוץ. אופניים חשמליים וקורקינטים משנים את המשחק – רכיבה של 30 קמ"ש וברוב הפעמים אף יותר, היא מסוכנת בהרבה בסביבה בה מטיילים כל כך הרבה אנשים.

יום כיפור תל אביבי (צילום: שאטרסטוק)
יום כיפור תל אביבי (צילום: שאטרסטוק)

על פי נתוני עמותת אור ירוק, עד כה, בשנת 2018, נהרגו 15 רוכבי אופניים חשמליים ברחבי הארץ. ב-2017 נהרגו שבעה. 697 בני אדם אושפזו בבתי החולים בארץ בשנה שעברה, לאחר שנקלעו לתאונת דרכים בה היו מעורבים אופניים חשמליים. בכל יום בממוצע מאושפזים שני אנשים. בשנת 2017, בתל אביב, אושפזו בבתי החולים 73 בני אדם בעקבות תאונות אופניים חשמליים – העיר בה נתון זה הוא הגבוה מבין ערי הארץ.

לאור כל הנתונים האלה ולאור העובדה שבין כה וכה ביום כיפור בני אדם נפגעים בתאונות אופניים, גם כשהם לא חשמליים (בשנה שעברה נפצעו 265 בני אדם בכל הארץ), יש לנו בקשה אחת מכם – השאירו את כלי הרכב הממונעים בבית ויחד איתם את הסכנה. אנחנו רוצים יום כיפור שקט, בלי מיני-אופנועים שבאים מולנו ואנחנו לא בטוחים איך להימלט. מה רע בלפדל קצת פעם אחת בשנה? אין לכם לאן למהר ביום הזה.