אופנה פוליטית

ההסכם החדש של אוסלו: תתלבשו

אופנת אוסלו היא הבייבי החדש של השמאל הלוחם: טי-שירטים שמטרתם להחזיר גאווה ותקווה למחנה הפוליטי החבוט באמצעות ריקליימינג להסכם המושמץ

רות אלבז, נעמי תירוש ואורי קול. פושעי אופנת אוסלו לדין!   * צילום: גילי לוינסון
רות אלבז, נעמי תירוש ואורי קול. פושעי אופנת אוסלו לדין! * צילום: גילי לוינסון
7 באוקטובר 2019

בתקופה שבה לא קל ואפילו מרגיש מסוכן להתבטא בשמאלנית שוטפת במרחב הציבורי, או סתם להשתייך למחנה פוליטי שמייחסים לו חולשה ולעג, מיזם טי-שירטים חדש בעיר מנסה לשנות את המצב ולגרום לכם ללבוש את השמאלניות שלכם בגאווה, בעיר ומחוצה לה. 

את המיזם הקימו יחד אורי קול (מייסד ויו"ר "מחזקים" – תנועה למען השלום והדמוקרטיה), רות אלבז, קופירייטרית ותסריטאית ויקירת טיים אאוט בכל הזמנים, ונעמי תירוש, מעצבת גרפית ופעילה חברתית. המטרה, כך מספר קול, היא לתת לאנשים תחושה של שייכות וקהילה ובעיקר גאווה בעמדות שלהם ובסיבה שלשמה הם עדיין נמצאים כאן. "אופנה ותקווה" הוא קורא לזה.

למרות שבקרב היוזמים הרעיון למותג אופנה שמאלנית התבשל כבר זמן מה, רק אחרי הבחירות באפריל החליטו להוציא אותו לאור. השלושה היו מאוכזבים מאוד מהתוצאות והרגישו שעכשיו, במיוחד במחנה הפוליטי אליו הם משתייכים, נעדרת כל תחושה של גאווה ואחווה.

"הרגשנו ששמאלנים לא מתגאים באמונות שלהם, ולא נושאים בגאון את המסרים אלא להיפך", אומר קול. 

בחרתן בשם עם הרבה קונוטציות רגשיות מורכבות. 

"אני בן 26, הייתי בן 4 כשרבין מת, אבל עדיין 'אוסלו' בשבילנו זה משהו שמבטא תקווה. זה מבטא בעיקר משהו שהימין לקח והפך לחלוטין. סמל של תקווה ושלום של הסכם, שבסופו של דבר הוא כל כך טוב וחשוב, שגם במהלך עשר שנים של ממשלת נתניהו לא חשבו אפילו להתחיל לבטל אותו. אז אמרנו, בוא נעשה ריקליימינג ונהפוך את זה שוב למשהו חיובי – זו התקווה שלנו לשלום. כן, אנחנו סמולניות, לא מתביישות וזדיינו".

דורית רביניאן ל"אופנת אוסלו". נפתלי בנט כבר הזמין חולצה? * צילום: גילי לוינסון
דורית רביניאן ל"אופנת אוסלו". נפתלי בנט כבר הזמין חולצה? * צילום: גילי לוינסון

לא עלה החשש שיכפכפו כל מי שלובש את זה מחוץ לתל אביב?

"זה נשמע בתיאוריה יותר מפחיד ממה שבאמת. המקסימום שיכול לקרות זה שתתעורר שיחה. אני לא חושב שמישהו יחטוף מכות על זה. אבל בכל מקרה, למי שחושש, יש לנו מגוון של חולצות יותר קלות לעיכול – 'אנחנו צריכים לדבר', למשל. וכל יום מציעים לנו מהסביבה מלא רעיונות חדשים ועיצובים חדשים. יש פער גדול בין המעיין התמיד נובע של היצירתיות, התקווה והחזון במחנה של השמאל למה שרואים כלפי חוץ".

וכך נביס סופסוף את הימין?

"זה נשמע אולי נאיבי אבל זה קצת פחות על הפוליטיקה עצמה. אני חושב על הילדה הזאת בקרית חיים, שהיא השמאלנית היחידה בכיתה שלה ולא יודעת איך להביע את זה, ואני חושב שהנה דרך בשבילה לפחות להוציא החוצה את העניין הזה, שהיא לא לבד והיא חלק ממשהו שהוא יותר גדול ממנה ושאין לה מה להתבייש בדעות שלה". 

את החולצות והעיצובים תכננו השלושה במשך החצי שנה האחרונה ובעתיד המבחר יגדל במטרה שכל אחד יוכל למצוא מסר שהוא מתחבר אליו. החולצות עשויות מאה אחוז כותנה וההדפסים הם הדפסי משי איכותיים, בעלות של כ-89 ש״ח לחולצה. 

ניתן להזמין את החולצות באתר אופנת אוסלו: https://www.itsoslo.fashion

האינסטוש של אופנת אוסלו: https://www.instagram.com/itsoslofashion