והגברת השמנה היא אני: איך עושים אופרה לילדים?

בית האופרה מעלה שתי הצגות חדשות וצבעוניות שלא חוששות להתעסק עם מסרים מורכבים

"אליסה בארץ הפלאות" בבית האופרה (צילום: יוסי צבקר)
"אליסה בארץ הפלאות" בבית האופרה (צילום: יוסי צבקר)
17 בינואר 2018

החיפוש הנואש אחר אטרקציות מעניינות לילדים נגמר ברוב הפעמים בתחנות המוכרות – פסטיגל, ג'ימבורי, פארק או קניון. אבל לפעמים בין תילי הסוכר צץ משהו מעניין ומקורי. הפעם מדובר בשני מופעי אופרה חדשים לילדים שעולים בקרוב בבית האופרה – "אליסה בארץ הפלאות" ו"מה עושות האיילות?" – שיכולים להזריק לסופי השבוע והחגים כמה שעות מאתגרות ומסקרנות. רגע, אופרה? המופע המתנשא המיועד לקפוצי העכוז ולמי שמחזיקים מונוקל במדף מעל האח?

בואו ניקח כמה צעדים לאחור. המילה "אופרה" היא צורת היחיד של "אופוס", ומשמעותה באיטלקית יצירה או עבודה. האופרה נולדה באיטליה בסוף המאה ה־16, ומקושרת למוזיקה קלאסית מערבית, תזמורת, וכמובן זמרים שהם שחקנים שנותנים שואו דרמטי.

עוד כתבות מעניינות:
ספרי הילדים הכי טובים שיצאו פה לאחרונה
כך השתלטו הילדים על חיי הלילה של תל אביב
"חלום ליל קיץ" מגיע לאופרה הישראלית בהפקה מושקעת במיוחד

אבל האופרה של היום היא ממש לא מה שהייתה פעם. דודי זבה, במאי ומלחין העיבוד האופראי המחודש ל"אליסה בארץ הפלאות", מסביר את השינוי: "עידן הפרימדונות נגמר. האופרה היום היא הרבה פעמים אמנות של חיילים, של צעירים, של כוכבים נולדים. זאת אמנות שכבר אין בה מנצח שמהלך אימים על ההפקה, אלא יש במאי שיכול גם להתווכח איתו. שחקנים עם תעוזה קופצים למים, עומדים עם תחתונים על הבמה, עושים דברים מטורפים. הדימוי שאנשים תקועים בו שייך לשנות ה־50־60, והגבולות בין הז'אנרים מיטשטשים כל הזמן".

"אליסה בארץ הפלאות" בבית האופרה (צילום: יוסי צבקר)
"אליסה בארץ הפלאות" בבית האופרה (צילום: יוסי צבקר)

ואיך מתאימים את כל זה לילדים?

"כשמוזיקה מתחברת לטקסט קורה דבר נפלא וממש לא מסובך או מרתיע. לא צריך לתת לילדים לאכול רק ארטיקים כי זה טעים להם, צריך ואפשר לאתגר אותם, והאופרה היא בדיוק זה. השתדלתי לספר סיפור ססגוני ופלאי שיש בו גם חוכמות והרבה רבדים. הסצנות בנויות בצורה קלילה ומצחיקה, אבל האופרה הזאת מעזה לומר גם שיש יותר מאמת אחת. לדוגמה, אליסה כל הזמן מטיחה בזחל שהוא משוגע ומנסה להבין מי הוא. תוך כדי השיחה הוא הופך לפרפר ומוכיח שאפילו הקביעה ש'אני הוא אני' יכולה להשתנות".

זה לא מסר קצת מורכב?

"כן, אבל זה מאוד חינוכי לקבל כמה אמיתות, אנשים מסוגים שונים עם משיכות שונות. ילדים פתוחים לזה הרבה יותר ממבוגרים. אליסה היא בדיוק ההפך מתלמידה מצטיינת, היא הילדה שיושבת בספסל האחורי בכיתה, מקשיבה למשפט הראשון שהמורה אומרת, וזה לוקח אותה למקומות אחרים. יכול להיות שהיא תיכשל במבחן, אבל יום אחד היא תהפוך לאדיסון או למוצרט".

חוץ מהמסרים החינוכיים, המופע מתקיים באולם קטן, ואולי גם בזה טמון הקסם. "הזמרת נמצאת במרחק חצי מטר מהילדים", אומר זבה, "אליסה ממש על ידך ולא על במה נשגבת".

← "אליסה בארץ הפלאות", האופרה הישראלית, שד' שאול המלך 19 תל אביב, שבת (20.1) 11:00; "מה עושות האיילות?", שבת (27.1) 11:00, 65 ש"ח,
לגיל 
4־9