פותחים את התחת: לילה עם אורי קנת

אורי קנת (32), הדיג'יי והמוזיקאי שמוכר לכם כאעלק לי ומבעלי מועדון "התחת" לשעבר מתעקש להשאר עוף מוזר גם בלב המיינסטרים

אורי קנת. צילום: תמיר דוידוב
אורי קנת. צילום: תמיר דוידוב
3 בפברואר 2019

21:00

אורי קנת (32) לא נכנע להגדרה אחת. הוא עבר כל תחנה בחיי הלילה של תל אביב: כדי.ג'יי, כשותף בקלאבים וליינים, כאיש תוכן, כעורך וידיאו, כבמאי קליפים, כיוצר תוכן קיצון כדוגמת הערוץ Micha TV (שהתלווה למיכהטרוניקס והתחת ז"ל – נ"ב), כפרפורמר, כמוזיקאי עולה בלייבלים רבים בישראל ובאירופה. הוא מוכר בשם הבמה Alek Lee וחבר בהרכבים Shame on Us ו־Project Runaway. כשנפרטים בפניו הטייטלים הרבים שלו הוא ישר מסתייג בביישנות, פוחד לעורר אנטגוניזם.

עוד כתבות שיעניינו אותך:
ג'סטין ביבר השיק את ליין הבגדים החדש שלו
יצאנו לאימפריאל והגענו ללייב טינדר
"באסה סבבה" בלתי נסבל, אבל הוא נכון לנטע

21:30

הוא מגיע הלילה לתקלוט בהרצל 16, תחת הכותרת Alek Lee B2B Weed, אחרי שקיים את הריאיון הראשון שלו בגל"צ – מעין אבן דרך בקירובו למיינסטרים. "אמרתי לנהג המונית בדרך לגל"צ שהבאתי לתחנה חומרים שאני מתחבר אליהם ושאני חושב שהמאזינים יתחברו אליהם. הוא אמר לי: 'אחי, תנגן מה ששלך. הם קראו לך בגלל מי שאתה. אל תשמיע להם מה שאמורים לאהוב – תנגן את מה שאתה אוהב'. זה ממש עמוק. אם עוף מוזר כמוני יכול לבוא לידי ביטוי במיינסטרים – פגעתי בכל הציפורים. עצם ההופעה שלי בתחנת הרדיו הזו אומר שהערתי את עיירת המיינסטרים. אם אבא שלי שומע שיר שלי שהוא הזיה, או שאימא שלי מראה לחברות שלה בחוג פיסול את אחד הקליפים שלי – אני יודע שעשיתי את שלי".

עשה את שלו. אורי קנת. צילום: תמיר דוידוב
עשה את שלו. אורי קנת. צילום: תמיר דוידוב

23:00

הוא חזר לגיחה קצרה לארץ אחרי הלוך־חזור בין תל אביב ואירופה: ליטא, אנגליה, איטליה, גרמניה. כל יום הוא מתקלט במקום אחר בעיר, זוהי עבודה לכל דבר. הוא יחזור לנוח בברלין בתום השבוע הזה. יותר רגוע שם, יותר זול שם, אפשר לעשן בברים. הוא יוצר כמויות של מוזיקה בגלל הקור, כי אף אחד לא רוצה לצאת. הסטודיו שלו הוא גרילה, זה חלק מכל הקסם. את המוזיקה שלו הוא יוצר במטבחים של חברים – רק הוא עם אוזניות ומיקרופון. תל אביב, לטענתו, לא רואה אף אחד ממטר. כל ערב הוא תעלומה, יש ספונטניות באוויר, חוסר ידיעה לגבי מה שעומד לקרות. הוא צמח בחיי הלילה שחיבקו את הביזאר, שנתנו לו במה לדמויות משונות ופרויקטים ניסיוניים. האירופאים, הוא אומר, מרובעים יותר. מסיימים מוקדם יותר, אבל ינצלו את כל המשאבים שלהם עבור מסיבה טובה.

איך השוז? צילום: תמיר דוידוב
איך השוז? צילום: תמיר דוידוב

2:00

הוא מיצה את הלילה של תל אביב. "לצערי אני לא חושב שהלילה יתקדם לאנשהו. לא כי זה הלילה עצמו, יש רצון לעשות מלא דברים בלילה. אבל לא נותנים לנו להתפתח, אם זה העירייה או המשטרה. כשפתחנו את התחת עברנו שם גיהינום: תלונות, פשיטות של המשטרה בלי סיבה. עשו הכל כדי להוריד אותנו. ועוד קיבלנו את המקום הזה בחסות העירייה. אנשים פותחים מקום וצריכים להשקיע המון כספים בשביל לאטום את החללים שלהם לרעש בשביל שכן ממורמר. כשאתה חי על רחוב מרכזי כמו רוטשילד אתה לא יכול לצפות שיהיה שקט כל הזמן. מה בעלי הברים עושים? מוסיפים אוכל לתפריטים כדי להגדיל את החשבונות. קשה לנהל כאן עסק בחיי הלילה". התרומה שלו ושל חבריו היא תנועת האפטר. "אם נשארים מהלילה עד הבוקר, זה כבר הופך למסיבת יום. ככה אפשר לשים מתי כספי בשמונה בבוקר ואף אחד לא ירים גבה. עוד לא הרסו את היום עם חוקים, צריך לנצל את זה ולעוף על זה".

מקום בילוי אהוב מחוץ לתל אביב: היינרז בר בברלין
מאנץ' תל אביבי מועדף: פסק זמן קפוא
טיפ למגלגל המתחיל: פחות טבק, יותר וויד
דרינק אהוב: כמוחיטו. זה מוחיטו וירג'ין. קרדיט לאילון יואל על השם