טכנולוגיית אכיפה חדשנית לקורקינטים – לקטינים בלבד

בעקבות דרישת העירייה: חברת בירד תשתמש בטכנולוגיית זיהוי פנים שנועדה למנוע קטינים מלהשתמש בקורקינטים. החברות מקימות גם סיירת שתסדר מתחמי חנייה

מחזיקת תיק התחבורה וסגנית ראש העיר, מיטל להבי, ונציגי החברות. צילום: סוף כהן
מחזיקת תיק התחבורה וסגנית ראש העיר, מיטל להבי, ונציגי החברות. צילום: סוף כהן

חברת "בירד", אחת השחקניות החזקות בשוק הקורקינטים העירוני, הודיעה בימים האחרונים על אימוץ טכנולוגיה חדשנית שתמנע מקטינים להשתמש בכליה באופן מידי. הטכנולוגיה, פרי פיתוח ישראלי שיוטמע גם בכלי החברה ברחבי העולם, מבצע אימות בין הפרטים שהוזנו באפליקציה לבין פניו של המשתמש.

הטכנולוגיה הוטמעה בעקבות בקשה של עיריית תל אביב-יפו לפעול נגד השימוש ההולך וגובר של קטינים בכלים השיתופיים. היא נועדה לסייע רק במקרים אלה ולא בהפרות אחרות הנוגעות לשימוש בכלים. יצוין שגם חברות קורקינט נוספות מפעילות טכנולוגיות שנועדו למנוע שימוש של קטינים, אלא שלדברי בירד זו שלהם של חברת AU10TIX מהירה יותר.

קורקינטים חשמליים של ווינד ובירד (צילום: Shutterstock)
קורקינטים חשמליים של ווינד ובירד (צילום: Shutterstock)

עיר דו-גלגלית: 350 אלף רוכבי קורקינט חשמלי בשנתיים

לפי הודעת החברה, "האימות מתבצע תוך 8 שניות בלבד באמצעות עיבוד מידע מהיר ומדויק, תוך שלילת האפשרות להזנת מידע מוטעה. טכנולוגיה זו מספקת תשובה במהירות וללא דיחוי, לעומת טכנולוגיות אחרות המבצעות אימות תוך 20 דקות בממוצע". שאלנו את נציגי החברה בנוגע לפרטיות המשתמשים ופרטיהם, ונענו כי הפרטים עצמם לא נשמרים ומבוצע בהם שימוש זמני בלבד.

מהעירייה עצמה נמסר במענה לפנייתנו כי היא "דורשת מהחברות השיתופיות לפעול למניעת שימוש של קטינים בכלים שאינם מורשים עליהם, וזאת כדי להעלות את הבטיחות בדרכים ולשמור על חייהם. דרישות הסף כוללות דרישה לסריקת ת.ז המוכיחה כי המשתמש נמצא מעל גיל 16 וכן איסור חניה בסמוך למוסדות חינוך".

עוד נמסר כי "העירייה מעודדת את החברות ליישם פתרונות נוספים למניעת נסיעת קטינים ומברכת על פעולתה של חברת בירד להטמעת טכנולוגיה למניעת רכיבות של קטינים. נדגיש כי לעירייה אין קשר להטמעת הטכנולוגיה ויתרה מכך, אינה מקבלת מידע כלשהו אודות פרטיהם האישיים של המשתמשים".

מאז שהחלו הקורקינטים השיתופיים להציף את העיר נשמעה לא פעם ביקורת על אופן השימוש בהם, ועל האופן שבו המשתמשים מחנים את הכלים. בעקבות זאת הטיל הרגולטור שורה של הנחיות ובהן, בין השאר, הוספת מספר סידורי לכלים. בתוך כך, הודיעו שלושת החברות בירד, ליים ווינד, על הקמת סיירת חדשה ומשותפת מטעמם שתסייר בעיר ותסייע בסידור אזורי החנייה לכליהם. סיירת זו מתווספת לסיירת של העירייה שפועלת לאכיפת השימוש בכלים.