להתראות ב-2028: רחוב אלנבי נסגר. אלה הסדרי התנועה החדשים

ביי ביי מכוניות, אל תחזרו. רחוב אלנבי (צילום: יחסי ציבור/חי - חילונים ירוקים)
ביי ביי מכוניות, אל תחזרו. רחוב אלנבי (צילום: יחסי ציבור/חי - חילונים ירוקים)

השינויים הדרמטיים בהסדרי התחבורה כתוצאה מסגירת רחוב אלנבי במסגרת עבודות הרק"ל נכנסו הלילה לתוקף, ועשרות אלפי נוסעים ותושבים מתעוררים לבוקר שבו לא לגמרי ברור איפה הנת"צ, לאן עברו קווי האוטובוס, היכן בוטלו חניות ושבילי אופניים ומה לעזאזל עושים עכשיו. באנו לעשות קצת סדר

אחרי שלל עיכובים, דחיות, תמרונים ולחץ של תושבים אתמול בסביבות השעה 18:00 זה סוף סוף קרה: רחוב אלנבי נסגר לתנועה במסגרת עבודות הרכבת הקלה על הקו הסגול, וכך הוא יישאר לפחות עד 2027 (וריאלית, אם לקחת בחשבון את העיכובים שהיו ועוד יהיו בעבודות, כנראה שעד 2028). כתוצאה מכך צפוי כאוס לא קטן בכל הקשור לתנועה באזור, אז אנחנו כאן כדי לעשות קצת סדר.

>> רחוב הנשמות: אלנבי תמיד יהיה הרחוב הכי חופשי בתל אביב
>> 20 מסעדות ומזללות לתמוך בהן באזורי עבודות הרכבת הקלה

השינויים בהסדרי התנועה באזור החלו כבר בחודש שעבר באזור הרחובות הרצל, נחלת בנימין ושדרות רוטשילד, במבצע שכלל את הסטתם של עשרות קווי אוטובוס שעברו ברחוב הראשי אל מסלולים חלופיים. השינוי המרכזי הוא כמובן סגירתו של רחוב אלנבי במקטע שבין יהודה הלוי ומונטיפיורי, אך מכך נגזרו גם שינויים נוספים כמו סגירתו של רחוב לוינסקי לתנועה בין רחוב העלייה וצ'לנוב, והפיכתם של רחוב אלנבי והעלייה לחד-סטריים וחד-נתיביים במקטע שדרומית ליהודה הלוי.

נוסעי התחבורה הציבורית באזור ירוויחו נת"צים חדשים ברחוב הרצל, בדרך יפו ובנחלת בנימין, וכל השינויים בקווי האוטובוסים רוכזו בחוברת בת 22 עמודים של תאגיד נת"ע הממשלתי (להשיג בפורמט נוח כאן), כשעיקרם הוא שקווים מכיוון דרום ומזרח אל תוך מרכז תל אביב יעברו ברחוב הרצל, ואילו בכיוון ההפוך הם יעברו ברחוב העלייה. מבולבלים? זה בסדר, שבוע שבועיים והתרגלתם למציאות החדשה.

במסגרת העבודות בוטל גם באופן שערורייתי שביל האופניים החשוב ברחוב הרצל, ללא כל חלופה לרוכבי האופניים באזור. מאז ביטולו בתחילת החודש שעבר סובלים רוכבי האופניים מהיעדר מסלול בטוח לנסיעה על הציר החשוב, ואילו הפקקים ברחוב הכפילו את עצמם. מדובר כמובן בביטול זמני ששאמור להימשך כחמישה חודשים, אך מדובר בציר תנועה מרכזי לרוכבי האופניים וקשה לדמיין התעמרות דומה בבעלי הרכבים הפרטיים, אם כבר מדברים על היפוך הפירמידה.

עוד שינויים מעניינים שמתרחשים כתוצאה מהעבודות באזור:

>> הקמת נת"צ ברחוב הרצל, מדרך שלמה לרחוב אחד העם
>> הקמת נת״צ ברחוב נחלת בנימין, בקטע שבין רחוב אחד העם לרחוב יהודה הלוי
>> הקמת נת״צ בשדרות רוטשילד, בקטע שבין רחוב הרצל לרחוב נחלת בינימין
>> ביטול נת״צ ברחוב אחד העם, בקטע שבין רחוב נחלת בנימין לרחוב אלנבי
>> ביטול נת״צ לכיוון צפון ברחוב העלייה
>> הצבת 8 תחנות אוטובוס חדשות ברחובות הרצל ונחלת בנימין

אלנבי ב-2028. כך זה אמור להיראות בסוף (הדמייה: נת"ע)
אלנבי ב-2028. כך זה אמור להיראות בסוף (הדמייה: נת"ע)
>> החל מהיום (שישי, 3.5.24) תתאפשרנה לנוסעים לכיוון צפון פניות שמאלה מרחוב העלייה לרחוב מטלון ורחוב ידידיה פרנקל
>> לא תתאפשר חניית כלי רכב במקטעי הרחובות הבאים:

רחוב הרצל, בקטע שבין דרך סלמה לרחוב אחד העם
רחוב נחלת בנימין, בקטע שבין רחוב אחד העם לרחוב יהודה הלוי
שדרות רוטשילד, בקטע שבין רחוב נחלת בנימין לרחוב הרצל