הסרט הזה בנטפליקס הוא זיכרון ילדות מתוק לכל המשפחה

נוסטלגי ומענג. "אפולו ½10: הרפתקה בעידן החלל" (צילום: נטפליקס/יחסיציבור)
נוסטלגי ומענג. "אפולו ½10: הרפתקה בעידן החלל" (צילום: נטפליקס/יחסיציבור)

הבמאי ריצ'רד לינקלייטר חוזר עם סרט אנימציה רוטוסקופית מסחרר שמשלב בין זכרונות אישיים לפנטזיה, ובו הוא מוותר כמנהגו על מבנה עלילתי קלאסי. זה נוסטלגי ומענג עד שזה מתחיל קצת לעייף, אף שכל זיכרון בפני עצמו חינני ושובה לב והסרט נוצר עם המון אהבה

5 באפריל 2022

בילדותי היה לי תקליט של מיטב להיטי הקרפנטרז. ידעתי את כל המילים של כל השירים, ורקמתי לי פנטזיה שהזמרת שנבחרה לייצג אותנו באירוויזיון אינה יכולה להופיע וברגע האחרון אני מתבקשת לעלות לבמה במקומה (לא זוכרת איך בכלל הגעתי לשם), אבל במקום לשיר את השיר שנשלח לתחרות, אני שרה שיר של הקרפנטרז.

לריצ'ארד לינקלייטר היו חלומות ילדות שונים. הוא נולד ביוסטון שבטקסס, וגדל בשנות השישים בקרבת מרכז החלל, בעידן שבו הרוסים והאמריקאים התחרו מי יגיע ראשון לירח. בפנטזיה של לינקלייטר סוכנים של נאס"א – שהתרשמו מאוד מעבודות המדעים שכתב לבית הספר – גייסו אותו להציל את תכנית החלל. מתברר שרכב הנחיתה הירחי נבנה בטעות בקנה מידה קטן מכדי להתאים לאסטרונאוטים הבוגרים, ולכן הוחלט לשלוח לירח את סטאן בן העשר, כדי שיבדוק את השטח עבור ניל ארמסטרונג, שיגיע לשם כמה ימים אחריו בטיסת אפולו 11. 

>> תראו תראו: עוד המלצות, ביקורות, רשימות ורשמים על מסכים באתר הספוילר
>> למה הקומדיות הרומנטיות בנטפליקס כל כך גרועות? שאלנו וענינו

הרעיון המקסים הזה פותח את סרטו החדש של לינקלייטר, והוא מעלה חיוך דווקא משום שהוא מוגש ברצינות מלאה. יש לציין שהסרט עלה בנטפליקס ב-1 באפריל, התאריך המושלם לסרט על ילד שהיה הראשון להלך על הירח. לינקלייטר השתעשע ברעיון לצלם את פנטזיית הילדות שלו כבר לפני כעשרים שנה, והכוונה המקורית היתה לעשות סרט לייב-אקשן. אבל בחלוף הזמן "אפולו ½10: הרפתקה בעידן החלל" התעצב כסרט זיכרונות באנימציה רוטוסקופית. מדובר לא רק בזיכרונות פרטיים של הבמאי. ב-2017 לינקלייטר פנה אל תושבי יוסטון וביקש מהם לשלוח לו סרטונים ותמונות משנות השישים. נראה שהוא כל כך התלהב מהחומרים שקיבל, שבסופו של דבר הסרט שלו מורכב משני חצאים – רצף אסוציאטיבי של זיכרונות ילדות באורך של כ-45 דקות, ועוד 45 דקות המוקדשות להמראתו של הגיבור הצעיר לירח.

אל הירח והרבה מעבר לו. "אפולו ½10: הרפתקה בעידן החלל" (צילום: נטפליקס/יחסיציבור)
אל הירח והרבה מעבר לו. "אפולו ½10: הרפתקה בעידן החלל" (צילום: נטפליקס/יחסיציבור)

לסטאן יש חמישה אחים ואחיות, שככל הנראה חיו בהרמוניה מושלמת, וזה מקור לשלל זיכרונות מחוויות משפחתיות שסבו סביב חידושים מרגשים כמו טלפון לחצנים, 31 הטעמים של גלידה בסקין רובינס, וזיהוי היפים ברחוב על פי סגנון לבושם. חלקו הראשון של הסרט מלא רפרנסים תרבותיים לפזמונים, לסרטים וליקום הטלוויזיוני בימים הפרהיסטוריים שבהם היו רק שלוש רשתות. בשבתות שודרו סדרות מצוירות בזו אחר זו והן מקור ההשראה לחזות של הסרט. לינקלייטר כבר התנסה באנימציה רוטוסקופית בסרטיו הפילוסופיים "חיים בהקיץ" ו"סורק באפלה". אלא שהפעם, כאמור, מדובר בסרט זיכרונות סמי-אוטוביוגרפי וחצי מתוק, בדומה ל"בלפסט" של קנת בראנה, רק עם טיסה לירח במקום קלישאת האהבה הראשונה. 

אחד הזיכרונות העיקריים הקשורים בטלוויזיה הוא השידורים הישירים של כל ההמראות לחלל. סטאן הבוגר (קולו של ג'ק בלאק) מספר שהלימודים בבתי הספר היו מופסקים וכל התלמידים היו צופים בשידורים החיים עד שהחללית היתה נעלמת בשמיים. בשנת 1972 למדתי בבית ספר יסודי בלנסינג שבמישיגן, ואני יכולה להעיד שהמנהג הזה לא היה ספציפי ליוסטון, והוא נמשך גם בשנים שאחרי הנחיתה הראשונה על הירח.

בשלב מסוים זה מתחיל לעייף. "אפולו ½10: הרפתקה בעידן החלל" (צילום: נטפליקס/יחסיציבור)
בשלב מסוים זה מתחיל לעייף. "אפולו ½10: הרפתקה בעידן החלל" (צילום: נטפליקס/יחסיציבור)

לינקלייטר כבר הקדיש סרט להתבגרות בטקסס, שהיה ליצירתו המהוללת ביותר. ב"התבגרות", כמו ברוב הסרטים שגם כתב ("סלאקר", טרילוגיית "לפני הזריחה"), הוא חיפש ובחן אופנים אלטרנטיביים לספר סיפור, תמיד מתוך מחויבות לאמת של הרגע. את זה הוא עושה גם כאן, אך הפעם הוויתור על תבנית עלילתית קלאסית מייצרת תחושה של העלאת זיכרונות סביב מקרן שקופיות. וכמו בערב שקופיות זה נוסטלגי ומענג עד שבשלב מסוים זה מתחיל קצת לעייף, אף שכל זיכרון בפני עצמו חינני ושובה לב. 

כאמור, אחרי רצף הזיכרונות אנחנו חוזרים לסיפור טיסתו של סטאן לירח. גם החלק הזה נטול מתח דרמטי כי הכל עובר ללא כל תקלות, כמו שהוא מספר לנו כבר בהמראה. זה לא סרט הוליוודי שבו חלליות נאלצות לחמוק מהתנגשויות עם אסטרואידים או מעימותים עם חייזרים. כדי שהפנטזיה תהיה מושלמת, ההכנות להמראה, הטיסה והנחיתה מתוארות בפרוטרוט וברצינות, כאילו מדובר בריאליזם טהור. הדרמה היחידה היא העובדה שטיסתו של סטאן לירח היא סוד כמוס, שאף אחד מחוץ לנאס"א לא יכול לדעת עליו. לכן כשהוריו יושבים בהתרגשות לצפות בהמראה של אפולו 11 לירח, סטאן נרדם מול הטלוויזיה. הוא הרי כבר היה שם וראה הכל. 

זה רעיון יפה, ודימוי מקורי להתבגרות (סטאן ודאי אינו מודע לאלמנט הפאלי שבחללית ממריאה), ועם זאת הרגשתי שגם החלק הזה של הסרט נמשך זמן רב מדי, והוא קצת איבד אותי. אבל בסך הכל זה סרט שנוצר עם המון אהבה, ואם אתם חובבים של לינקלייטר לא תרצו לפספס אותו. הוא מתאים במיוחד לצפייה משפחתית.

★★★✯ 3.5 כוכבים
Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure בימוי: ריצ'ארד לינקלייטר. עם ג'ק בלאק. ארה"ב 2022, 97 דק'