העברנו ערב עם בעל הברים שמסרב להגדיר את עצמו "איש חיי לילה"

אריאל לייזגולד מתייחס למקומות הבילוי כאל "הסוואנה" של האדם המודרני, למרות שבאופן אישי הוא ממעט בשתייה ומוותר אפילו על קפה. יצאנו איתו לסיבוב ברים לאורך דיזנגוף

אריאל לייזגולד (צילום: תמיר דוידוב)
אריאל לייזגולד (צילום: תמיר דוידוב)
16 ביולי 2019

22:00 – אריאל לייזגולד (38) מתיישב על הבר של הוטל דה ויל, הביסטרו־בר הצרפתי בדיזנגוף שבבעלותו, ומזמין פרייה. "אני לא אוהב את ההגדרה 'איש חיי לילה'", הוא מתחלחל מהמינוח. "זה נורא מגביל. רוב המקומות שלי פועלים משעות הערב וצפונה, ואני מתעסק באלכוהול וקולינריה, אבל זה הרבה יותר מזה". הוא לא מרבה בשתייה, למרות שמשם הגיע לכל העסק הזה. הוא גם מעיד על עצמו שאינו שותה קפה אלא רק מים, ומצטייר כאנטיתזה לדמות הלילה שרוצים להלביש עליו. אולי זה חלק מהקסם.

22:30 – רוב המקומות שלו נמצאים על דיזנגוף,  אותו רחוב שב־2008 אמרו לו: "מי פותח בר בדיזנגוף?" ו"הישראלים בכלל לא שותים קוקטיילים". על זה הוא ענה: "אל דאגה, הם ישתו". כאן שוכן גם 223, מוסד הקוקטיילים התל אביבי הפתוח זה יותר מעשור. "רציתי לפתוח מקום שירגיש לאנשים כאילו הוא היה כאן מאז ומעולם". הוא קורא לכל העובדים בכל המקומות באותו כינוי: "שף", או נגזרות של הכינוי. כל אחד מקבל חיבוק, לחיצת יד או בדיחה פרטית. קשה לשים את האצבע על המייחד את העובדים של לייזגולד אך נדמה שכולם קורצו מאותו החומר: נימוס, חיוך, פאן ואלגנטיות.

23:00 – הוא ממשיך לבייבי החדש שלו – פנטסטיק – מסעדה ובר קוקטיילים המדמים חוויה בבית של אציל מטורף בשם "מר פנטסטיק". העיצוב מוקפד וטריפי, בשירותים מתנגן שיר אהבה בלופ, לכל חדר ריח שונה, ואם תעברו בין המסעדה לבר תגיעו למסדרון צר עם סאונד חזק של שעונים מתקתקים. "אני איש של הפרטים הקטנים", הוא אומר. הוא נכנס לחדר שברור מאליו שהלקוחות אינם מכירים ופותח תצפית סודית על הבר. כשנשאל על עוד חדרים סודיים בביתו של מר פנטסטיק הוא מסרב לאשר או להכחיש את קיומם.

24:45 – בדרך לבל בוי הוא מסביר את משנתו על אירוח. "לכל אחד יש מושג בסיסי לגבי איך אירוח צריך להיראות, כי כולנו פגשנו את התחום הזה בחיינו האישיים. אם בית המחיה של אריות הוא הסאוונה, בית המחיה של האדם המודרני הוא מקומות בילוי. אני מנסה לקחת את כל הדברים הקטנים שגורמים לאדם להרגיש בבית, להבין מה הצרכים שלו ואיך אני משלב את החזון שלי לתוך כל הדבר הזה. כשאני חושב על בניית מקום אני שואל את עצמי 'האם ארצה לחזור לכאן פעם נוספת?'" לבל בוי מקום מיוחד בליבו של לייזגולד. "הוא מזקק את כל מי שאני למקום אחד". כוסות מעניינות מעטרות את המדפים: קרן של פיל, צדפים, וכמובן האמבטייה האיקונית של המקום. "נכון כשמקבלים מנה לשולחן כולם נשענים קדימה בסקרנות? אני רוצה את התחושה הזאת כשקוקטייל שלנו מגיע לשולחן".

אם אתה לא איש חיי לילה, אז מה כן? "The guy who makes the drinks"
המקום האהוב עליך: "קלישאה להגיד, אבל כל אחד מהם יושב לי על רגש אחר"
בר אהוב: "עמירם. מוסד אמיתי עם סטנדרטים גבוהים"
איך קוקטייל נולד? "פעם בחודש אני יושב עם מנהלי הברים ואנחנו רוקחים המצאות לעסקים"