"ארץ פראית מאוד" לוקחת את הייצוג של כת על המסך לאקסטרים

הסיפור של קהילת ראג'ניש - מאמיניו של אושו - הוא כל מה שהטלוויזיה צריכה: מנהיג כריזמטי, היפים שוחרי טוב שהופכים לטרוריסטים ואמריקאים שמרנים שנלחמים על הבית

ראג'ניש ומאמיניו ב"ארץ פראית מאוד"
ראג'ניש ומאמיניו ב"ארץ פראית מאוד"
20 במרץ 2018

המסך אוהב כתות. הן מצטלמות טוב, הן מסקרנות ותמיד אפשר לבנות מהן דרמה. בעוד בישראל הניסיון הרציני היחיד עד כה להביא לטלוויזיה כת נעשה ב"הרמון", שמבוססת באופן חופשי יותר או פחות על הסיפור של גואל רצון ונשותיו (ונכשלה כשלון צורם לעשות מזה סדרה טובה), בארצות הברית הכל גדול יותר ודרמטי יותר. בהתאם, לטלוויזיה ולקולנוע באמריקה יש היסטוריה של סדרות וסרטים רבים אודות כתות שונות ומשונות (בימים אלה עובד קוונטין טרנטינו על סרט אודות צ'רלס מנסון). בנטפליקס עלתה לפני מספר ימים אחת היצירות הטובות ביותר שנראו על המסך בהקשר הזה.

עוד כתבות מעניינות:
"הרמון" היא כישלון טלוויזיוני מפואר שהפיל אותנו בפח
חמישה סרטים מעולים בנטפליקס שאולי פספסתם
בואו לבדוק: איזו דמות אתם ב"פאודה"?

"ארץ פראית מאוד" ("Wild Wild Country") מספרת את סיפורה הלא ייאמן של קהילת המאמינים שהתאגדה סביב הגורו ההודי בהגוואן שרי ראג'ניש (הידוע יותר בשם אושו) והפכה לאויבת המדינה. ב-1981 עברו אושו וקהילת הראג'ניש מהאשראם בפונה, הודו, לשטח מדברי בן 26 אלף דונם בפאתי העיירה המנומנמת אנטילופ, אורגון, בתקווה להקים עיר אוטופית, ידידותית לסביבה ובת-קיימא כדי לחיות באושר, אהבה ושיתוף פעולה. עד כה הכל טוב, וזה גם מה שאמרו חברי הקהילה ל-50 התושבים של אנטילופ שראו בהם עובדי שטן, אבל מהר מאוד העניינים הסתבכו. הפנסיונרים של אנטילופ, נוצרים קונסרבטיבים שרגילים לשקט ולשלווה של לחיות בשום מקום ולא היו מוכנים לאלפי האנשים בחלוקים האדומים ששטפו את האזור, החליטו לגרש את הפולשים. הראג'נישים, מצדם, החליטו להחזיר מלחמה. לא הפנסיונרים ולא ההיפים היו בסופו של דבר מי שהם נראו בהתחלה, ובמהרה כל העסק התדרדר למלחמה מזוינת, התקפת טרור ביולוגית וחקירת ענק של המדינה.

הסדרה מצליחה לצייר את שני הצדדים באופן אנושי ומעורר התפעלות – מדי כמה דקות הצופה הסביר יאמר לעצמו "וואו" – והבימוי מותח ונהדר, על אף שמדובר בשילוב רגיל למדי של צילומי ארכיון וראיונות עם כמה מתושבי אנטילופ וכמה מחברי הכת בימינו. מא אנאנד שילה, מזכירתו הנאמנה של אושו שמהווה את מרכז הסדרה כמו גם את מרכז הכת בזמנו, היא מהדמויות הטובות שנמצאות היום על המסך בטלוויזיה האמריקאית, וקשה ממש להאמין שהיא לא דמות מתוסרטת מסרט של האחים כהן. שילה, שמספרת את הסיפור שלה ושל הכת משל היה רק אתמול, בקור רוח מלחיץ, נותנת פאנצ'ים למצלמה כאילו היא זו שמביימת את הסדרה.

זהו סיפור על המאבק בין האתוס של האהבה החופשית לאמריקה השמרנית, על ניו אייג' מול אולד אייג', אבל גם על איך רצון לכוח – גם אם נדמה שהוא מגיע ממקום טוב – משחית מהר מאוד את כולם. זה גם סיפור על מעמד של קהילה מול גורו. אם חשבתם שגואל רצון ובן דמותו ב"הרמון" הוא דמות מעוררת מחלוקת, בלשון המעטה, חכו שתראו את אושו עם צי הרולס רויס שלו דורש מנאמניו לבנות בהתנדבות עיר שלמה. למרבה ההפתעה (או לא) הם דווקא נהנו מזה, ואולי זו הסיבה שכמה מהם היו מוכנים ללכת רחוק מאוד עבורו ועבור הקהילה, בכמה מהמעשים המתועדים המדהימים שנראו בטלוויזיה.

כל הפרקים של "ארץ פראית מאוד" ("Wild Wild Country") זמינים בנטפליקס

מחפשים סדרה חדשה? בואו לדבר על זה בקבוצת הטלוויזיה של Time Out, "מה רואים היום?"