אתה אמיתי? העורך של הישרדות לא רוצה שתיקחו את התוכנית ברצינות

רועי סטריקובסקי, העורך שעומד מאחורי "הרווק", "הדוגמניות" ו"הישרדות" שחוזרת בעונה חדשה, לא מבין למה מאשימים אותו בסקסיזם ובמניפולציות, וממש לא מתכוון לצפות ב"UnReal". ריאיון

רועי סטריקובסקי. צילום: איליה מלניקוב
רועי סטריקובסקי. צילום: איליה מלניקוב
22 באוקטובר 2015

כל האנשים הרגילים בישראל צריכים להקים ועד. רק בעזרת התארגנות ותוך שילוב כוחות אפשר יהיה להיאבק באחד המחטפים הגדולים בכלכלה הישראלית בעשור האחרון: השתלטותם של הסלבס על הקצאות הריאליטי. אחרי שנינט זכתה ב"כוכב נולד" ב־2003, שיחת הברזייה השכיחה עסקה בשאלה "האם 'כוכב נולד' הורסת את המוזיקה הישראלית עם האובססיה שלה לקאברים גרועים, או לא". קברניטי הריאליטי הביאו אז טיעון שכאילו נלקח מהקורס של עלינא ברנשטיין בחוג לקולנוע וטלוויזיה בבניין מקסיקו: "הריאליטי מאפשר לאנשים אלמונים מהפריפריה להצליח בגדול ולהיראות בטלוויזיה", הם הכריזו ונפנפו בנינט כדוגמה חיה. ובכן היום, 12 שנה לאחר מכן, הפסאדה שהם התאמצו לתחזק, כאילו התרומה לייצוג הטלוויזיוני של הפריפריה אשכרה חשובה להם – כבר לא רלוונטית. הסלבס כבשו מהאלמונים את הריאליטי. רק ועד חזק יבטיח לאנשים הרגילים אחוז ייצוג הולם בכל מעמדי ההדחה וספיישלי הגמר, וימנע מצב שטיפוס כמו רון פאקינג שובל משתתף בשתי תוכניות ריאליטי ברציפות ("גולסטאר" והעונה החדשה של "הישרדות").

"אין הרבה תוכניות סלבס בריאליטי כמו פעם, אנחנו למעשה במגמת ירידה, וחוץ מזה 'גולסטאר' זה דוקו ריאליטי בכלל", טוען רועי סטריקובסקי, עורך ובמאי "הישרדות" שעונתה החדשה תעלה לשידור ב־1 בנובמבר בזכיינית רשת של ערוץ 2. "צריך להזכיר גם שהקאסט בעונה הקרובה יורכב מחצי סלבס (בהם הדוגמניות רוסלנה רודינה, טיטי איינאו וג'ני צ'רוואני, מיטל דוהן, מושיק גלאמין וכדורסלן העבר שמעון אמסלם – ע"מ) וחצי אנשים רגילים, כך שזו לא עונת VIP קלאסית. אני לא יודע להסביר למה עשו הרבה עונות VIP בכל מיני תוכניות ריאליטי, אבל כל דבר מגיע למיצוי בשלב מסוים, ואתה תראה שעוד מעט נחזור לטרנד של פחות עונות סלבס, ואחר כך שוב הרבה עונות סלבס וכו'".

מה גרם לכם להרים טלפון לרון שובל וללהק אותו לעוד ריאליטי, כשאלפים מחכים בתור? הוא כזו דמות חזקה? הוא מביא את האמת שלו, אבל באמת?

"אני ממליץ לך לראות את העונה הקרובה ולהבין איזו דמות זה רון שובל. זה בן אדם שמתבשם עשר פעמים ביום וטוען שמסתפר שלוש פעמים בשבוע, מטרוסקסואל לגמרי, ולמרות כל זה הוא שרד מדהים באי. הוא דמות מדהימה, והוא באמת אמיתי. מסכת הדמות של רוב האנשים יורדת מהם כשהם מגיעים ל'הישרדות', ואצל רון זה ממש קרה. בכלל, 'הישרדות' לדעתי היא תכנית הריאליטי שהכי מוציאה את האמת מהבן אדם שמשתתף בה. זה בגלל הרעב, המצוקה והעובדה שהמתחרים צריכים לעשות בריתות במסגרת המשחק, והצופה רואה את הפער בין מה שהם אומרים לאנשים אחרים לבין מה שהם באמת מצביעים. בהפקה כינינו את העונה הזו בצחוק 'עונה בלי עור', כי הדמויות מאוד רגשניות והכל בחוץ".

וזו אמת לדעתך, כשהכל בחוץ?

"כן. אתה מגרד את האפידרמיס של העור וישר נחשפים רגשות".

סטריקובסקי על הסט של הישרדות. צילום: מיכה לובטון
סטריקובסקי על הסט של הישרדות. צילום: מיכה לובטון

זה עולם סגור

סטריקובסקי, 39, גר עם אשתו וילדיהם ברמת חן. הוא בביז של הטלוויזיה זה 13 שנה, תפקידו הראשון היה עוזר הפקה ב"ראשון בבידור" של דודו טופז והאחראי על הרמת המסך בתחילת כל תוכנית. עם השנים הוא התקדם והפך לכוכב בתחום הריאליטי. הוא ערך את העונות השנייה, הרביעית, החמישית והשישית של "הישרדות" (שכללה קאסט של סלבס והסתיימה בזכייה של איתי שגב), ואת "הרווק", "הדוגמניות", "נקמת המחוננים" ו"הצופן". עבור צילומי העונה החדשה של "הישרדות", שעזבה לראשונה את ערוץ 10 ותשודר כעת ברשת בערוץ 2, הוא נסע להונדורס ושהה שם כחודשיים, כולל גיחת הכנה כדי לבחור חוף מתאים לצילומים.

חשבתי שיש חוף אחד שכל ה"הישרדויות" בעולם מצלמות בו, ושנייה אחרי שאתם עושים קאט מגיעה ההפקה הבולגרית ומצלמת את אותו קרב בוץ בדיוק.

"זה כבר ממש לא ככה. נסעתי עם המפיק ופשוט חיפשנו חוף בהונדורס, ישבנו עם כל מיני פונקציונרים בעירייה שם ובסוף שילמנו שכירות למישהו על השימוש בחוף, שאמנם גם האיטלקים והספרדים צילמו בו, אבל הם עושים 'הישרדות לייב' שזה פורמט שונה".

במשך חודשיים, במאי־יוני האחרונים, הוא בילה בבית הארחה בחוף בהונדורס עם 172 אנשי צוות מישראל ועוד כ־300 אנשי צוות מקומיים. הצילומים עצמם נערכו בחוף שאפשר להגיע אליו רק בסירה. 18 המשתתפים בתוכנית ישנו שם בחוץ כל הזמן עם כמה נציגי הפקה, שטיפלו בהם מקרוב. את סטריקובסקי הם ראו בממוצע פעם אחת ביום, כשהוא שט לעברם וחילק הוראות. חשוב לו שתדעו שבתוכנית יש הרבה פחות מניפולציות הפקתיות ממה שאולי נראה, ושלא סתם בוקי נאה הוריד עשרה ק"ג – הוא באמת לא אכל הרבה. בערבים בילה סטריקובסקי בבית הארחה עם שאר אנשי הצוות וכמעט לא יצא לבלות.

"זה עולם סגור, ההפקה הזו", הוא מספר, "וחיים אותו כל הזמן. מדברים רק על התוכנית, כמעט בלי אקטואליה וחדשות. זה הופך להיות כל החיים שלך".

ואין סקס בין נערת התסריט לעוזר הצלם תחת עץ קוקוס על החוף וכאלה?

"ממש לא, אין ליבידו על האי. לא היה סקס בין המשתתפים ולדעתי גם לא בצוות, לא אצלי בכל מקרה. זו פשוט לא האווירה, אפילו שכולם בבגדי ים".

ובניגוד לאנשי ההפקה שחיים וישנים עם המשתתפים בתוכנית, אתה שמרת על דיסטנס כדי לבסס עצמך כבאד קאפ?

"היו לי יחסים קורקטיים עם הדמויות. יש היררכיה ברורה ב'הישרדות' וחלוקה ברורה מאוד בין אנשי תוכן לאנשים טכניים. למתמודדים אסור לדבר עם אנשים טכניים, אסור להם לפנות אליהם אפילו, ואם הם רוצים לבקש מהצלם לזוז טיפה הצדה או משהו – הם צריכים לדבר איתו דרך אחד מאנשי התוכן, לכן איש התוכן שמוצמד לאחד משני השבטים בתוכנית הופך קרוב מאוד למתמודדים. מבחינת הקשר שלי למתמודדים, יש לזה שני צדדים: אני גם שומר מהם על מרחק, וגם נותן לפעמים כתף כשמישהו רוצה לבכות עליה".

על הסט של הישרדות. צילום: מיכה לובטון
על הסט של הישרדות. צילום: מיכה לובטון

אתה אמיתי?

במשך כל הפגישה עם סטריקובסקי חשבתי על דמותה של קווין, העורכת הכל יכולה מהסדרה "UnReal", שעוסקת באינטריגות שבין אנשי הפקת הריאליטי "הרווק" בארצות הברית. קווין שולטת בתוכנית ביד רמה ומנווטת את הדמויות כאילו היו בובות (בשלב מסוים היא נובחת בקשר על עוזרי ההפקה שיביאו אליה את הרווק ומכנה אותו "Meat puppet"). היא נוהגת לשלוח את העוזרות שלה כדי לעורר תככים בין הדמויות, להפיץ שמועות ושקרים, ומרבה לצלם את המשתתפות בלא ידיעתן כדי לתעד פדיחות. סטריקובסקי אומר שלא צלח את הפרק הראשון של הסדרה והתרשם שהיא טלנובלה. העובדה שהיא עוסקת באחורי הקלעים של תוכנית ריאליטי שהוא עצמו ערך – לא עשתה לו את זה. הוא טוען שלא שלח אנשי הפקה ליזום תככים בין הדמויות של "הישרדות" החדשה ושצילום דמויות בלא ידיעתן הוא לא רלוונטי ב"הישרדות", כי המשתתפים באי מצולמים בכל רגע נתון. קווין, בניגוד אליו, דווקא עשתה סקס על הסט כמו ארנבת.

בצד הציניות הרעה שלה, היו לקווין גם צדדים אנושיים יותר. לדוגמה, היא הייתה אכולת אשמה על התאבדותה של אחת המשתתפות בתוכנית, לאחר שההפקה ארגנה לה פגישה מפתיעה עם אקס שנהג להכות אותה. תהיתי אם התעוררה בסטריקובסקי אשמה כשצפה בסרט שהפיק גיא פינס על פליטי ריאליטי, שחייהם עברו טלטלה לאחר ההשתתפות בתוכנית. הסרט שודר בערוץ 10 באוגוסט האחרון, וכיכבו בו שלושה אנשים שהשתתפו בתוכניות ריאליטי שהוא ערך: צליל סלע, שהשתתפה בעונה הראשונה של "הדוגמניות" אחרי שעברה תקיפה מינית בצבא, סבלה מהתנכלות של שאר הבנות בתוכנית ומביקורות ארסיות של השופטים. כיום היא עובדת כמורה ונאלצת להתמודד עם מורים והורים, שמפגינים נגדה בדרישה שלא תלמד בבית הספר. נטלי תורג'מן השתתפה ב"הרווק", התאהבה בגיא גיאור, ששבר לה את הלב כשהדיח אותה ושקעה בדיכאון כבד לאחר התוכנית. איתי שגב זכה בעונה האחרונה של "הישרדות", ואחר כך חטף התקפי חרדה, שהגיעו לשיאם אחרי שמעריצה פלשה לביתו ואיימה עליו באקדח.

"ל'דוגמניות' הצטרפתי בשלב מאוחר. אז לא הייתי מעורב בליהוק, ולכן אני לא יודע לומר לך אם הם ידעו שצליל עברה תקיפה בצבא לפני התוכנית", הוא אומר. "לגבי נטלי, אני חושב שבאמת היה שם משהו אמיתי, היא באמת התאהבה בגיא. הדהימה אותי המהירות שבה זה קרה. אני באופן אישי לא מתאהב כל כך מהר, אבל כנראה בתוכנית כזו היא קטליזטור, שגורם לכל דבר להיות מוגבר. הייתי מופתע שזה כל כך השפיע עליה".

וכשהבנת שנשבר לה הלב לגמרי, ובהתחשב בעובדה שלפני התוכנית היא עמדה להתחתן והבחור הבריז לה בדקה ה־90, לא הרגשת חרטה?

"אני חושב שריאליטי זו חתונה דו צדדית, ומי שנכנס לזה עושה את זה בראש צלול, מה גם שצריך לזכור שיש בתוכנית שורה של פסיכולוגים ואנשי מקצוע, והכל נעשה באחריות".

צליל סלע אומרת שבדיעבד היא מבינה ש"הדוגמניות" הייתה חוויה מתמשכת של ניצול מבחינתה.

"אני לא רואה פה שום אלמנט של ניצול, מאחר ששני הצדדים נכנסים לזה מרצון. שמע, זה לא החיים עצמם, זה רק טלוויזיה. לא צריך לעשות מזה יותר ממה שזה".

הרבה אנשים חושבים ש"הדוגמניות" ו"הרווק" הן תוכניות סקסיסטיות, שמציגות נשים בצורה מבזה. מה אתה חושב על זה?

"אני מייצר טלוויזיה, פאן טו וואץ'. אנשים מגיעים הביתה מהעבודה אחרי יום מעייף, רואים חדשות ורוצים אחר כך לברוח, מחפשים איזו מציאות אלטרנטיבית וכיפית יותר מהחיים עצמם. לקחת את זה למקומות רציניים – זו לא הכוונה".

אבל למה אתה רואה בזה בריחה מהמציאות? הרי גם בחיים האמיתיים נשים נבחנות הרבה פעמים על פי הגוף שלהן, ולא על פי כישוריהן המקצועיים. העולם סקסיסטי, בדיוק כמו התוכניות האלה.

"לדעתי מה שאתה אומר היה רלוונטי לפני 20 שנה. אני לא חושב שגיא גיאור, לצורך העניין, היה דמות סקסיסטית. אולי היו בתוכנית רגעים קצת סקסיסטיים, אבל אי אפשר להגדיר את התוכנית ככזו. זה פאן, צריך לזכור את זה, ואת הטענה לייצוג סקסיסטי אתה יכול לומר גם על 'משחקי הכס', למשל, שהיא לכאורה הכי פנטזיה לא ריאליסטית. תחליף את הדמויות שם בדמויות בנות ימינו, ואז תגיד גם שזה סקסיסטי".

המנטרה "הולך עם האמת שלו" עדיין תופסת בריאליטי, או ששוב אני לא מעודכן?

"אנחנו עושים ריאליטי, ואנשים באים ומציגים את מי שהם. להגיד 'הולך עם האמת שלי' זה פאסה, זו אמירה שעבר זמנה. יש בעונה הזו כל מיני דמויות, חלקן בחרו ללכת עם האמת שלהן וחלקן סתם באו לעשות כיף, וזה אחלה".

עם כל הידע שלך לגבי מה ההפקה מחפשת בדמויות, אתה משוכנע שאם היית משתתף ב"הישרדות" – היית מנצח?

"אין מצב שהייתי שורד באי יותר מפרק אחד, זה קשה בטירוף. אנשים משקרים לך, אתה לא יודע מה קורה, מה אמת ומה שקר. אני הייתי הולך עם האמת שלי הביתה די מהר".

"הישרדות" ימי ראשון ושלישי בשעה 21:00 בערוץ 2‎