כל הפאן בבוסתן: ריאה ירוקה חדשה ופסטורלית בצפון העיר

הבוסתן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: אורי לווינגר
הבוסתן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: אורי לווינגר

ועוד אחת תרבותית במיוחד: הבוסתן החדש במוזיאון ארץ ישראל כולל 50 דונם של עצי פרי, מדשאות, בריכות אקולוגיות ושטחים ייעודיים לפיקניק. תוך כדי השיטוט תוכלו גם להציץ בחלק מביתני המוזיאון (ואז לחזור להתחרדן בשמש). הפתיחה לקהל: אחרי ראש השנה

12 בספטמבר 2023

מקום חדש ואסתטי להתפנן בו? כן, בבקשה. הבוסתן החדש שהושק הבוקר בשטח מוזיאון ארץ ישראל הוא בדיוק כזה – מעין פארק שבו תוכלו לעשות פיקניק, לשוטט בין שכיות החמדה השונות ולשכוח לרגע מתלאות היומיום. אה ושכחנו לציין שהכניסה בחינם ולא מותנה ברכישת כרטיס למוזיאון. אלא אם אתם במצברוח תרבותי במיוחד ואז לכו על סיבוב בתערוכות ופיקניק בחיק הטבע. 

המוזיאון הרמת-אביבי נמצא בשנים האחרונות במגמת התחדשות מתמדת: החל מהביאנלה הישראלית לאמנות ולעיצוב (שבימים אלה מוצג הסיבוב השני שלה), דרך תערוכת מתחלפות (כולל כאלה קבועות ופופולריות כמו "עדות מקומית") וכלה בבוסתן שהושק היום וייפתח לציבור מיד אחרי ראש השנה. 

נקסט דור. הביאנלה לאומנויות ולעיצוב 2023. צילום: רעות ברנע
נקסט דור. הביאנלה לאומנויות ולעיצוב 2023. צילום: רעות ברנע

הבוסתן רחב הידיים משתרע על פני שטח של 50 דונם (בהמשך ייפרש על פני 90 דונם) וכולל עצי זית, גפן, תות ותאנה ועוד שיחים וצמחייה ים תיכונית שכן בכל זאת – מדובר בבוסתן, לא בסתם פארק. יש בו גם מדשאות גדולות ומוריקות, שטחי ישיבה רחבים לפיקניק, פינות צל אינטימיות וקרירות, ספסלים, שתי בריכות אקולוגיות פוטוגניות במיוחד וגם גישה לחלק מתצוגת המוזיאון כמו אלה של בית בד, טחנת קמח, הפלנטריום ושלל מוצגים ארכיאולוגיים.

השילוב של חלקים מתוך תצוגת המוזיאון בבוסתן הוא ביטוי לכך גם הוא חלק בלתי נפרד מהמרחב המוזיאלי, שפתוח גם לקהילה ולתושבי השכונה. בהמשך עתיד הבוסתן גם לארח תערוכות, פסטיבלים, סדנאות, הרצאות ואירועי חוץ. ריאה ירוקה, או אם תרצו – פנינת טבע אורבנית בתוך העיר. נוח ופשוט להגיע אליו, הכניסה חינמית ואפילו כלבים מוזמנים להתרוצץ בו.

בעתיד יתארחו בו גם סדנאות ואירועים. הבוסתן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: אורי לווינגר
בעתיד יתארחו בו גם סדנאות ואירועים. הבוסתן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: אורי לווינגר

הבוסתן תוכנן על ידי סטודיו אורבנוף, שעמל על תכנונו והוצאתו לפועל במשך שנה וחצי אינטנסיביות, והוא מהווה את השלב הראשון בביצוע תוכנית ההתחדשות הכוללת של המוזיאון, שעליה אמונים משרדי האדריכלים קימל אשכולות וסטודיו דה לנגה. הקמת הבוסתן התאפשרה בזכות מימון של עיריית תל אביב-יפו וקרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל. 

"אני מתרגש להזמין את תושבי העיר ואת הציבור בכלל לגן המופלא של מוז"א", אמר מנכ"ל המוזיאון עמי כץ. "בשבועות האחרונים, בכל בוקר שאני נכנס למוזיאון, אני נפעם מהפארק היפהפה שקם פה לאחר שנה וחצי של עבודה מאומצת. הבריכה, מאות העצים והספסלים שפוזרו כאן, יוצרים ועוד ייצרו פינות חמד מופלאות. בעתיד נשתמש בבוסתן גם כדי להעשיר את החוויה האמנותית והאומנותית של מוז"א, תוך הידוק הקשר עם הקהילה והשכונות שמסביב".

בוסתן מוז"א על שם ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל ייפתח החל מהשבוע הבא והכניסה אליו חופשית, מדי יום בין השעות 8:00-18:00. לפרטים נוספים

 

גם הכלבים מוזמנים. הבוסתן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: אורי לווינגר
גם הכלבים מוזמנים. הבוסתן במוזיאון ארץ ישראל. צילום: אורי לווינגר